VARAM: mazās pašvaldības arī pēc teritoriālās reformas ir problemātiskas
Foto: LETA

Pēc Administratīvi teritoriālās reformas izvērtējuma Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) secinājusi, ka mazajās pašvaldībās arī pēc reformas saglabājušās iepriekš novērotās problēmas, informēja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Edmunda Sprūdža preses sekretāre Maija Pētermane.

VARAM piektdien notiks diskusija, kurā tiks prezentēts vērtējums par Administratīvi teritoriālo reformu un apspriesti risinājumi turpmākai pašvaldību attīstībai.

Ziņojumā par Administratīvi teritoriālās reformas izvērtējumu secināts, ka reformas dēļ tika izveidotas pēc iedzīvotāju skaita lielākas pašvaldības, kam ir lielākas budžeta un infrastruktūras iespējas. Ir izveidotas lielākas pašvaldības, kuras sekmīgāk spēj piesaistīt privātās un publiskās investīcijas, tostarp arī Eiropas Savienības fondu finansējumu, paskaidroja Pētermane.

Ministrija gan secinājusi, ka joprojām saglabājas daudzas problēmas, ar kurām mazās pašvaldības cīnījās arī pirms reformas. Valstī joprojām ir 36 novadi ar iedzīvotāju skaitu zem 4000, kas ir trešā daļa no visiem novadiem.

Daudzām mazajām pašvaldībām, tāpat kā agrāk, nodokļu ieņēmumi ir pārāk mazi, administratīvie izdevumi joprojām augsti, iespējas piesaistīt investīcijas - mazākas, secināts ziņojumā.

VARAM ir sagatavojusi priekšlikumus, kā turpmāk virzīties uz priekšu saistībā ar pašvaldību attīstību, un plāno ar secinājumiem un priekšlikumiem iepazīstināt diskusijā piektdien.

Administratīvi teritoriālās reformas mērķis bija izveidot patstāvīgi saimniekot spējīgas pašvaldības ar pietiekamu finansiālo un administratīvo kapacitāti.

Pasākumā ar uzrunām un vērtējumiem uzstāsies vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs, Pārresoru koordinācijas centra vadītājs Mārtiņš Krieviņš, Valsts prezidenta Stratēģiskās attīstības komisijas priekšsēdētāja vietnieks Māris Kučinskis, ministrijas eksperti, pašvaldību pārstāvji un Saeimas deputāti. Plānota arī diskusija ar iesaistīto pušu dalību.

Administratīvi teritoriālā reforma tika sākta 2009.gadā, lai uzlabotu pašvaldību funkcionēšanu. Tās dēļ ir izveidoti 109 novadi un deviņas republikas pilsētas. Reforma gan laiku pa laikam tiek kritizēta, uz kļūdām tās īstenošanā un nepilnībām panāktajos rezultātos norādījuši gan Saeimas deputāti, gan Valsts prezidents Andris Bērziņš.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!