Brīvprātīgais jaunietis viennozīmīgi ir entuziasts, kas ar savu lielo gribasspēku, uzdrīkstēšanos un idejām var dažādot ikdienu un pasākumus kādā valsts un pašvaldības iestādē, vai biedrības darbībā.
Šī gada februārī Iecavas novada dome apstiprināja "Noteikumus par jauniešu brīvprātīgā darba organizēšanu Iecavas novadā. Viens no iemesliem kāpēc tas tika darīts – lai dotu jauniešiem iespēju izmēģināt savu nākotnes izvēlēto profesiju un jaunietis varētu gūt ne tikai pārliecību vai profesija ir viņam atbilstoša, bet arī saņemtu dokumentu – apliecinājumu par darīto, kas kalpotu kā pielikums nākotnes CV, dodoties tālākos darba meklējumos.
Tomēr ne mazāk svarīgi ir ļaut jauniešiem realizēt idejas, pielietot savas zināšanas plašāk, nekā līdz šim. Tā ir iespēja uzņemties atbildību, iespēja iegūt jaunas prasmes, mācīties plānot savu laiku, izveidot jaunus, nākotnē noderīgus kontaktus un vēl, vēl, vēl…
Brīvprātīgais darbs sniedz ikdienas un neformālās mācīšanās iespēju un ieguvēji ir ne tikai organizācija, kas piesaistījusi sev motivētus un entuziasma pilnus brīvprātīgos, padarot vairāk darbu, bet arī paši brīvprātīgie, kuri iepazīst organizācijas darbības specifiku. Veidojas jaunas partnerības, vairojas uzticēšanās un saliedējas sabiedrība. Iesaistīšanās brīvprātīgajā darbā tepat novadā jaunietim varētu būt pirmais solis, lai to vēlāk darītu ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā un pasaulē, iepazīstot citu tautu kultūru, mācoties valodas, iegūstot daudz jaunus draugus un stāstot par Latviju kā daļu Eiropas.
Lai vairāk izprastu kas ir jauniešu brīvprātīgais darbs un kādas iespējas to ir organizēt Iecavas novadā, Iecavas kultūras namā tika organizēts apmācību seminārs. Kopā sapulcējās 19 potenciālie brīvprātīgā darba devēji no pašvaldības iestādēm un pārstāve no biedrības " Iecavas sieviešu klubs "Liepas"". Apmācību seminārā, kuru vadīja Rīgas jauniešu centra "Kaņieris" vadītājs Rinalds Rudzītis, tā dalībnieki kopīgi aplūkoja jauniešu brīvprātīgā darba nosacījumus un iespējas, iepazinās ar labajiem piemēriem gan tepat Latvijā, gan Eiropā.
Darba grupās tika izvērtēti kādi ir iestādes un kādi ir jaunieša ieguvumi, kā arī tika pierakstītas iespējamās idejas neierastākiem darbiņiem, kurus piedāvāt realizēt jauniešiem. Kuplā skaitā seminārā piedalījās izglītības iestāžu un bibliotēku pārstāvji. Bibliotēkās, piemēram, idejiski varētu organizēt laiku, kad jaunieši lasa priekšā bērniem pasakas vai vecākai paaudzei ziņas no laikrakstiem. Jaunieši varētu būt tie, kas strādā kā kurjeri, nogādājot grāmatas no bibliotēkas līdz lasītājam, ja lasītājs pats to nevar izdarīt.
Kultūras nams ļoti labprāt izveidotu ciešu sadarbību ar bibliotēkām un veicinātu jauniešu iesaistīšanos literāros pasākumos. Bērnudārzos gaida nākam jauniešus, kuri pastaigātos ar bērniem, ietu rotaļās vai pat mācītu bērniem valodas, iepriekš izstrādājot īpašas programmas sadarbībā ar pedagogiem.
Gaisā virmoja idejas, kuras sākotnēji nav vērtējamas kā minēto iestāžu ikdiena – iestāžu vadītāji ir gatavi ļauties pozitīvi tendētām, enerģiskām, radošām idejām, kas dažādotu iestāžu darbu ar jaunievedumiem. Piemēram - mūsdienu jaunietim ir plašas zināšanas mūsdienu tehnoloģijās un šādas prasmes lieti noderētu ikvienā no iestādēm. Visiem būtu vēlēšanās ar jauniešu palīdzību veidot mājas lapas, apgūt sociālo mediju iespējas. Jauniešu saredz arī kā novada gidus, kuri var darboties gan kultūras nama, gan bibliotēku, gan arī biedrību paspārnē, stāstot, rādot un iepazīstinot Iecavas ciemiņus ar tās vēsturi un interesantākajām vietām. Semināra dalībnieki atzina, ka ļoti interesanti būtu pie sevis aicināt brīvprātīgos no citām Eiropas valstīm.
Ideju daudz, atliek ķerties pie to realizācijas!
Kā nākamais solis jauniešu brīvprātīgā darba iedzīvināšanai Iecavas novadā ir darba līgumu noslēgšana ar jau esošajiem brīvprātīgajiem – tādi darbojas gan bērnudārzā, gan arī kultūras namā, gan bibliotēkās. Labās prakses piemēri noteikti mudinās tam sekot arī pārējos.
Sadarbībā ar Iecavas jauniešu Iniciatīvas grupu pavisam tuvā nākotnē tiek plānots veikt plašāk jauniešu informēšanu par iespēju iesaistīties brīvprātīgajā darbā.