Saskaņojot plānu par jauno veselības aprūpes finansēšanas modeli, risinājums sasaistīt veselības aprūpes saņemšanu ar valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām atbalstu nav guvis, liecina Veselības ministrijas (VM) atzinums valdības vadītājam Valdim Dombrovskim (V).
Kā ziņots, 19.martā, izskatot VM sagatavoto koncepcijas projektu par jauno veselības aprūpes finansēšanas modeli, kas paredz sasaistīt plānveida veselības aprūpes saņemšanu ar nodokļu nomaksu, valdība nolēma šo jautājumu novirzīt papildu saskaņošanai ar Finanšu ministriju (FM), Tieslietu ministriju, Labklājības ministriju un Valsts kancelejas juristiem. Viņiem kopīgi bija jāizstrādā vēl viens alternatīvs modelis sistēmai - veselības aprūpes sasaiste ar sociālās apdrošināšanas iemaksām, kā to vēlas FM.
"Tā kā sociālais budžets ir nodalīts no vispārējā budžeta un šie ieņēmumi netiek novirzīti veselības aprūpei arī caur kopējiem budžeta ieņēmumiem, tad sanāksmes dalībnieku ieskatā nav atbalstāms koncepcijas risinājuma variants, kurš paredz plānveida veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanu sasaistīt ar faktu, vai par personas gūtajiem ieņēmumiem ir aprēķināta valsts sociālās apdrošināšanas iemaksa," teikts VM atzinumā.
VM norāda, ka veselības aprūpes sasaiste ar sociālajām iemaksām būtu saistīta ar vairākiem riskiem. Pirmkārt, rastos lielāks to personu loks, kuras nesaņemtu veselības aprūpes pakalpojumus, piemēram, autoratlīdzības saņēmēji un pašnodarbinātas personas, kuru ienākumi mēnesī nesasniedz 200 latus. Otrkārt, ierobežojums, ka veselības aprūpes pilnais grozs pienākas tikai sociālo iemaksu maksātājiem, būtu apstrīdams, jo iedzīvotāji maksā arī citus nodokļus, piemēram, iedzīvotāju ienākuma nodokli un pievienotās vērtības nodokli, no kuru ieņēmumiem arī tiek dotēta veselības aprūpe.
VM ieskatā, piemērotākais risinājums joprojām ir atsevišķa veselības nodokļa ieviešana 3,65% apmērā, nodalot to 4% apmērā no spēkā esošās IIN likmes. Tādējādi tiesības saņemt no valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus tiktu sasaistītas ar valsts veselības apdrošināšanas obligāto iemaksu nomaksu vai paziņošanu par aprēķināšanu. "Iedzīvotāju ienākuma nodoklis veido daļu no kopējiem budžeta ieņēmumiem un ir vairāk sasaistīts ar veselības izdevumiem," uzsver VM.
Arī Valsts kancelejas atzinumā teikts, ka, izvērtējot identificētās problēmas, kas saistītas ar valsts veselības pakalpojumu sasaisti ar valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām, tika panākta vienošanās, ka esošajā valsts nodokļu iekasēšanas un administrēšanas sistēmā lietderīgāk būtu izvērtēt iespēju veselības aprūpes pakalpojumu piesaistīt iedzīvotāju ienākuma nodokļa samaksai.
Saskaņotais koncepcijas projekts valdībā tiks skatīt jau 16.aprīlī. Ņemot vērā FM viedokli, ka nav pietiekami izstrādāta nodokļu aprēķināšanas un pārdales sistēma, VM ierosina FM uzdot organizēt darba grupu, lai detalizēti, atbilstoši nodokļu politikas kompetencei, izstrādātu koncepcijas projektā ietverto ideju.