VM tagad četru mēnešu laikā būs jāsagatavo jau konkrētas normatīvu izmaiņas, kuras ietvers jauno kārtību. Plānots, ka jaunā kārtība varētu stāties spēkā no 2014.gada 1.jūlija.
Lai gan sēdes laikā Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) protestēja pret sagatavoto koncepciju un lēmuma pieņemšanā atturējās arī labklājības un finanšu ministri, valdības vairākuma atbalstu šī iecere guva.
Nodokļa likmes apmērs tiks precizēts likuma izstrādes laikā. Pirms valdības sēdes, atbildot uz žurnālistu jautājumu, veselības ministre Ingrīda Circene (V) minēja, ka jaunā veselības aprūpes finansēšanas koncepcija sniegs ilgtermiņa finansiālus ieguvumus, prognozējot, ka ilgtermiņā tiks iegūti lielāki budžeta ienākumi, kas savukārt palielinās veselības aprūpes budžetu. Circene arī minēja, ka ministrijas mērķis ir līdz 2020.gadam panākt, lai veselības aprūpes budžets līdz 2020.gadam sasniegtu 4,5% no IKP.
Pirms valdības sēdes veselības nozares pārstāvji pauda atbalstu šai koncepcijai, piekrītot ministrijas iepriekš izteiktajam viedoklim, ka tā sniegs ilgtermiņa vispārēju ieguldījumu veselības aprūpes uzlabošanā. Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis apgalvoja, ka "piekrīt šai koncepcijai 70 – 80% apmērā".
"Mūsu pacients ir virs 60 gadiem un ar hroniskām kaitēm, slogs ārstiem ir ļoti liels un jaunas veselības aprūpes koncepcija ir ļoti svarīga. Mūsu slimnieks nevar atļauties maksāt 9,5 latus dienā par gultas vietu, kamēr Igaunijā šī summa ir tika 3 eiro (2,1 lati)," norādīja Apinis.
Savukārt Latvijas Pensionāru federācijas (LPF) priekšsēdētājs Andris Siliņš stāstīja, ka pensionāri esot ieinteresentākā šīs koncepcijas auditorija, un pirmdien federācijas valdes sēdē pieņēmusi lēmumu VM koncepcijas iniciatīvas atbalstīt.
VM piedāvāja divus iespējamos veselības finansēšanas modeļus. Viens no tiem paredzēja, ka plānveida veselības aprūpi saņemtu tikai tie iedzīvotājiem, par kuru ienākumiem ir aprēķināts IIN vai valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas. Savukārt otrs variants paredzēja ieviest obligāto veselības apdrošināšanu, ieviešot veselības nodokli 3,65% apmērā.
Par šo otro variantu iestājās arī Veselības ministrija, savukārt pret to iebilda Finanšu ministrija, uzsverot, ka joprojām nav atrisināts jautājums, kā notiks finanšu pārdale ar pašvaldībām, kuras šī nodokļa iezīmēšanas rezultāta zināmus līdzekļus zaudēs.
Iepriekš Finanšu ministrija arī paudusi, ka šāds nodoklis arī neradot jaunas naudas plūsmas, tikai papildus slogu administrēšanā.
VM koncepcija paredz, ka valsts apmaksāti medicīnas pakalpojumi tiks sniegti tikai tiem, kas maksā nodokļus vai ir no tiem atbrīvoti - apdrošināti. Valsts apdrošinās kopumā 20 iedzīvotāju grupas, tostarp bērnus vecumā līdz 18 gadiem, pensionārus, personas, kuras kopj bērnu ar invaliditāti, cilvēkus ar 1., 2., un 3.grupas invaliditāti, bezdarbniekus, pilna laika studentus vecumā no 18 līdz 30 gadiem, personas no 18 līdz 25 gadiem, kuras iegūst vispārējo profesionālo izglītību, politiski represētos, personas, kuras atrodas ieslodzījuma vietās, nacionālās pretošanās kustības dalībniekus, orgānu donorus un vēl vairākas grupas.
Neatkarīgi no nodokļu nomaksas neatliekamās medicīniskās palīdzības minimums tiks nodrošināts ikvienam iedzīvotājam. Neatkarīgi no nodokļu nomaksas varēs saņemt arī kompensējamos medikamentus.
Neatliekamās palīdzības minimums iekļaus neatliekamo medicīnisko palīdzību, veselības aprūpi konkrētām diagnozēm, piemēram, grūtniecēm, pacientiem ar tuberkulozi, cukura diabētu, noteiktām infekciju, psihiskām, onkoloģiskām saslimšanām un citām diagnozēm.
Ar otrdienas valdības rīkojumu VM ir noteikta par atbildīgo institūciju koncepcijas īstenošanā, kurai četru mēnešu laikā ir jāizstrādā un jāiesniedz Ministru kabinetā nepieciešamo normatīvo aktu projekti.