Piektdien atsāk augstākās izglītības studiju programmu akreditācijas procesu
Foto: PantherMedia/Scanpix
Šodien tika atsākts augstākās izglītības studiju programmu akreditācijas process, un, lai darbi ritētu pēc iespējas raitāk, Studiju akreditācijas komisijas sēdes turpmāk notiks divas reizes nedēļā, šodien preses konferencē žurnālistiem sacīja Studiju akreditācijas komisijas vadītāja un Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktora vietniece Inese Stūre.

Šodien komisijas sēdē apstiprināti ekspertu kandidāti divu studiju virzienu - "Mehānika un metālapstrāde, siltumenerģētika, siltumtehnika un mašīnzinības" un "Ķīmija, ķīmijas tehnoloģijas un biotehnoģija" - novērtēšanai.

Sēdē tika apstiprināta Studiju virzienu novērtēšanas organizatoriskā procesa metodiskā pieeja tiem studiju virzieniem, kas novērtēti Eiropas Sociālā fonda projektā "Augstākās izglītības studiju programmu izvērtēšana un priekšlikumi kvalitātes paaugstināšanai". Darbs pie metodikas apstiprināšanas turpināsies arī nākamajā Studiju akreditācijas komisijas sēdē 14.maijā plkst.15.

Studiju virzienu akreditācija prioritāri tikšot nodrošināta tajos studiju virzienos, kuros iekļautas licencētās, bet neakreditētās studiju programmas. Saskaņā ar 9.maijā Saeimā pieņemto grozījumu Augstskolu likumā visu studiju virzienu akreditācija jāpabeidz līdz 30.jūnijam. Kopumā līdz 30.jūnijam nepieciešams nodrošināt 886 studiju programmu akreditāciju 260 studiju virzienos.

Komisija apstiprināja arī turpmāko darba grafiku - akreditācijas komisija uz sēdēm pulcēsies divas reizes nedēļā - trešdienās un piektdienās.

IZM valsts sekretāre Sanda Liepiņa norādīja, ka ar šo sēdi principā ir sākts akreditācijas process. "Ministrija tiešām šobrīd dara visu, lai nodrošinātu šajos ļoti saīsinātajos termiņos visas akreditācijas veikšanu. Galvenais, lai nodrošinātu valsts atzītu diplomu izsniegšanu, studentiem beidzot pavasara sesiju, un lai nodrošinātu arī to, ka, stājoties vasarā augstskolā, zinātu, vai stājās studiju programmā, kas akreditēta uz pilnu laiku vai uz diviem gadiem, vai par akreditāciju ir šaubas," sacīja Liepiņa.

Saskaņā ar valdībā pieņemto lēmumu projekta rezultāti akreditācijas procesā izmantojami daļēji. Tas nozīmē, ka Studiju akreditācijas komisija tos izmanto, atbilstoši izvērtējot un nepieciešamības gadījumā pieprasot papildu informāciju no augstskolām vai koledžām, ņemot vērā Eiropas asociācijas kvalitātes nodrošināšanai augstākajā izglītībā izstrādātās vadlīnijas "Standarti un vadlīnijas kvalitātes nodrošināšanai Eiropas augstākās izglītības telpā".

Jau vēstīts, ka akreditācijas procesa un komisijas sēžu darba organizāciju veiks Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta sastāvā esošais akreditācijas komisijas sekretariāts. Akreditācijas komisijas sekretariāta vadītājs ir Vladimirs Pustovalovs.

Studiju akreditācijas komisijas sekretariāta sagatavotos lēmumu projektus par studiju virzienu akreditāciju apstiprinās Studiju akreditācijas komisija. Tajā darbojas pārstāvji no IZM, Latvijas Zinātnes padomes, Latvijas Koledžu asociācijas, Latvijas Darba devēju konfederācijas, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības, Latvijas Studentu apvienības, Rektoru padomes, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras, Kultūras ministrijas, Veselības ministrijas un Zemkopības ministrijas. Studiju akreditācijas komisijas vadītāja ir IZM Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktora vietniece Inese Stūre, bet komisijas priekšsēdētājas vietnieks - Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes loceklis Andris Vanags.

IZM pati šogad veiks studiju virzienu, kā arī augstskolu un koledžu akreditācijas organizēšanu, - to paredz 25.aprīlī valdības ārkārtas sēdē apstiprinātie grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos par augstskolu, koledžu un studiju virzienu akreditāciju. Grozījumu mērķis bija nodrošināt iespēju, ka studiju virzienu, augstskolu un koledžu akreditācijas organizēšanu var veikt IZM, obligāti neslēdzot līgumu ar kādu institūciju, kura piedalījusies konkursā. Noteikumi paredz, ka augstskolu un koledžu studiju virzienu akreditācijas norisi organizē IZM vai tās pilnvarota institūcija.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!