Pašvaldību svarīgākajām prioritātēm ir jābūt atbalstam uzņēmējdarbībai un demogrāfijai, uzsver ilggadējais Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) priekšsēdis Andris Jaunsleinis.
Jaunsleinis brīdina - ja attieksme pret ģimenēm ar bērniem radikāli nemainīsies un iedzīvotāju skaits turpinās samazināties, var būt apdraudēta Latvijas kā valsts pastāvēšana.
Katras pašvaldības uzdevums ir nodrošināt, lai novadā cilvēki varētu strādāt pietiekami tuvu mājām, uzskata LPS priekšsēdis. Svarīgs ir arī darba algas lielums. Ja cilvēks nopelna pietiekami daudz, viņš var atļauties dzīvot savā dzimtajā novadā un strādāt citā novadā vai pilsētā, jo spēj segt ceļa izdevumus. Ja cilvēks spiests strādāt par minimālo algu, no kuras pēc nodokļu nomaksas paliek "uz rokas" tikai 140 lati, viņš savu mobilitāti nevar nodrošināt, jo viņa ienākumu līmenis ir zems, norāda Jaunsleinis.
Pirmām kārtām būtu jādomā, kā valsts un pašvaldība kopīgiem spēkiem var veicināt uzņēmējdarbības attīstību reģionos, īpaši gadījumos, kad uzņēmējs nevar vai nevēlas riskēt ar saviem līdzekļiem. Tādos gadījumos, pēc LPS priekšsēža domām, būtu jādod tiesības pašvaldībai iesaistīties uzņēmējdarbībā. Citās valstīs tik radikāli un krasi aizliegumi pašvaldībām uzņēmējdarbības jomā nepastāv. Arī Latvijā ir jāsaprot, ka neviens cits mūsu lauku reģionos uzņēmumus un jaunas darba vietas neradīs. Nevienam citam, izņemot mūs pašus, nebūs intereses te kaut ko radīt.
Uzņēmējdarbība un demogrāfija patlaban ir akūtākās problēmas, uzsver Jaunsleinis. Nevienam nav noslēpums, ka vissmagākajos apstākļos nonāk ģimenes ar bērniem, jo vecāki nespēj nopelnīt pietiekami daudz līdzekļu. Un ar katra bērna piedzimšanu ģimenes materiālais stāvoklis nevis uzlabojas, bet pasliktinās. Uz šo problēmu valdībai un pašvaldībām ir jāreaģē vai nu ar nodokļu atlaidēm ģimenēm, vai ar pabalstiem. Ja attieksme pret ģimenēm ar bērniem radikāli nemainīsies, Latvijas kā valsts pastāvēšana var būt terminēta.
Svarīgi ir arī, lai bērni skolās iegūtu kvalitatīvu izglītību un būtu konkurētspējīgi darba tirgū. Ir jāattīsta profesionālo vidusskolu tīkls, lai pēc vidusskolas beigšanas jaunieši būtu spējīgi kaut ko darīt darba tirgū. Tagad pēc vidusskolas beigšanas jaunajam cilvēkam nav pat šofera tiesību. Ir jāmainās profesionālās izglītības lomai un prestižam sabiedrībā. Nekad visi nebūs profesori vai inženieri. Arī šofera vai šuvējas darbs ir cienījams un sabiedrībai vajadzīgs. Katram ir jādod iespēja attīstīt savas spējas, jāpalīdz atrast vietu dzīvē, lai viņš var nopelnīt iztiku sev un ģimenei, uzskata LPS priekšsēdis. Patlaban, pēc Jaunsleiņa domām, mēs savu izglītības sistēmu pārlieku noniecinām. "Nu nav mums izglītība, salīdzinot ar citām valstīm, tik slikta, kā mēs paši to publiski noniecinām," uzskata LPS priekšsēdis.