Tiesībsargs: domes lēmums par pirmklasnieka piekaušanā vainotā zēna izslēgšanu – pretlikumīgs
Foto: F64
Jaunjelgavas novada domes lēmums par pirmklasnieka piekaušanā vainotā zēna izslēgšanu no Jaunjelgavas vidusskolas neatbilst normatīvajiem aktiem par izglītojamo atskaitīšanu no vispārējās izglītības iestādēm, vēstulē Jaunjelgavas novada pašvaldības domes priekšsēdētājam un skolas direktorei norāda tiesībsargs Juris Jansons.

Kā ziņots, Jaunjelgavas novada domes deputātu vairākums nolēma izslēgt no Jaunjelgavas vidusskolas pirmklasnieka piekaušanā vainoto zēnu, kurš dzīvo Vecumnieku novadā.

Tiesībsargs norāda, ka saskaņā ar likumu kārtību, kādā izglītojamie tiek uzņemti vispārējās izglītības iestādēs un atskaitīti no tām - izņemot internātskolas un speciālās izglītības iestādes -, nosaka Ministru kabinets (MK). Tāpat to nosaka MK noteikumi.

Savukārt gadījumi, kad izglītības iestāde ir tiesīga atskaitīt izglītojamo no pamatizglītības programmas, izsmeļoši noteikti "Noteikumos par kārtību, kādā izglītojamie tiek uzņemti vispārējās izglītības iestādēs un atskaitīti no tām, un obligātajām prasībām pārcelšanai uz nākamo klasi".

Proti, izglītojamais ir uzņemts citā izglītības iestādē, skolēns ir izbraucis no valsts vai saņēmis apliecību par vispārējo pamatizglītību. Ņemot vērā, ka konkrētais skolēns ir obligātajā izglītības vecumā un nav iestājies neviens no iepriekš minētajiem gadījumiem, secināms, ka Jaunjelgavas novada domes lēmums par viņa izslēgšanu no Jaunjelgavas vidusskolas neatbilst normatīvajiem aktiem par izglītojamo atskaitīšanu no vispārējās izglītības iestādēm.

Jaunjelgavas domes lēmums, paredzot rīkojumu skolas direktorei atskaitīt skolēnu no Jaunjelgavas vidusskolas, pieprasa no adresāta - Jaunjelgavas vidusskolas direktores - tiesību normu pārkāpumu, tas ir, prettiesisku izglītojamā obligātās izglītības vecumā atskaitīšanu no izglītības iestādes, līdz ar to tas uzskatāms par spēkā neesošu administratīvo aktu.

Pamatojoties uz Tiesībsarga likumu, tiek norādīts, ka lēmums par skolēna izslēgšanu no Jaunjelgavas vidusskolas ir spēkā neesošs no tā pieņemšanas brīža.

Jaunjelgavas novada domes priekšsēdētājs Guntis Libeks iepriekš informēja, ka domes deputātu vairākums nolēma iekļaut sēdes dienaskārtībā iepriekš neplānoto lēmumprojektu par šā zēna atskaitīšanu no skolas. Lēmums tika akceptēts, paredzot rīkojumu skolas direktorei atskaitīt skolēnu no Jaunjelgavas vidusskolas ar šā mācību gada beigām - no 31.maija, par to informējot Vecumnieku novada bāriņtiesu un Vecumnieku novada sociālo dienestu.

Puiša māte skaidroja, ka arī viņa bija aicināta uz domes sēdi, taču darba dēļ netika, tāpēc par lemšanas gaitu nebija informēta. Par turpmāko rīcību - apstrīdēt lēmumu vai rīkoties atbilstoši lemtajam un situācijai - ģimenē domāšot tad, kad būs informācija par domes pamatojumu šim lēmumam. Tāpat viņa vispirms vēlas sagaidīt policijas izmeklēšanā noskaidroto un atbilstošo policijas lēmumu.

Izglītības un kvalitātes valsts dienesta (IKVD) ieskatā šobrīd nav tiesiska pamata atskaitīt bērnu no skolas, pauda dienesta vadītāja Inita Juhņēviča. To nosaka gan Satversme, gan Izglītības likumā noteiktais pamatizglītības obligātums. Tādējādi bērnu obligātajā izglītības vecumā, ja viņš nav ieguvis pamatizglītību, atskaitīt nedrīkst. Ierēdne norādīja, ka noris pārbaudes un vēl nav zināms, kāds būs to iznākums. Juhņēviča sacīja, ka skolēnu var atskaitīt ar direktores rīkojumu. "Mūsuprāt, skolas direktore nevar atskaitīt, un, ja direktore pieņems šādu lēmumu, mēs noteikti atbilstoši savai kompetencei to izvērtēsim," sacīja Juhņēviča.

Jau ziņots, ka aprīlī Jaunjelgavas vidusskolā noticis incidents, kurā smagi piekauts 1.klases skolēns. Kā iepriekš stāstīja vidusskolas direktore, incidentā bija vairāki uzbrucēji, nevis tikai viens. Galvenokārt aizdomas krīt uz kādu piektklasnieku.

Vainotā zēna māte stāstīja, ka zēns ir hiperaktīvs, tāpēc viņam jau vairākus gadus ir piemērota sociālās korekcijas programma. Māte uzskata, ka minētā iemesla dēļ zēnu vaino dažādos pārkāpumos, lai arī neesot skaidri zināms, ka viņš tiešām pastrādājis ko sliktu.

Libeks iepriekš sacīja, ka skola ar konkrēto agresīvo skolēnu cīnoties jau trīs gadus un šo problēmu par grūti atrisināmu padara tas, ka vecāki nesadarbojas un šādā situācijā arī likums neparedzot citādu rīcību. Tā kā agresīvā skolēna ģimene dzīvo citā novadā, Jaunjelgavas novada pašvaldība par šīm problēmām ir informējusi arī kaimiņu novada bāriņtiesu.

Valsts policijas (VP) Aizkraukles iecirknī tiek veikta pārbaude, lai lemtu jautājumu par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa piemērošanu skolēnam, kurš Jaunjelgavas vidusskolā piekāvis pirmklasnieku. VP tiek arī izvērtēta vecāku atbildība par bērna aprūpes pienākumu nepildīšanu. Tāpat policija noskaidro, vai no vardarbības skolā nav cietuši vēl citi bērni. VP tiek gaidīts tiesu medicīniskās ekspertīzes atzinums par miesas bojājumu smaguma pakāpi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!