Izbaudīt vasaru pirtī aizvadītās nedēļas nogalē saviem audzēkņiem, absolventiem un ikvienam interesentam piedāvāja SIA "Pirts skola" — pasākumu Valdemārpils viesu mājā "Vidi" apmeklēja ap 60 cilvēkiem.

Seminārs vienlaikus bija arī pirts skolas audzēkņu kvalifikācijas prakses nometne - pirts slotu siešanas gudrībās viņus konsultēja pirtniece Daiga Liepa, ar augiem meistardarbnīcā iepazīstināja pirtnieces Laura Ušča un Evita Dedze, bet vasaras pirts burvību ļāva izbaudīt pirts meistari Nauris Zutis un Vilnis Lejnieks, kā arī pirtnieks Māris Džeriņš. Ar dzintara procedūrām pirtī lekcijā iepazīstināja pirtnieks Vilnis Brils, aromātiem pirtī - aroma speciāliste Inga Vilne, bet savvaļas augu ēšanas principiem - Laura Ušča un Evita Dedze.

Tā kā SIA "Pirts skola" kā profesionāla tālākizglītības iestāde pieaugušajiem darbojas jau trešo gadu, šāda veida nometne Valdemārpilī tika rīkota otro reizi. "Pirmā nometne mūsu skolai notika Aglonā pagājušogad jūlijā, bet augustā to rīkojām šeit, "Vidos". Tad izdomājām, ka jāmēģina to rīkot arī ziemā - uz nometni februārī atpūtas kompleksā "Brūveri" pie Siguldas ieradās ap 80 cilvēku! Trijās dienās piedāvājām gan pirtiņu, gan lekcijas - bija uzaicināti daudz vieslektoru, savukārt skolotāji strādāja divās pirtīs. Tā kā pasākums notika ziemā, pirts cienītājiem ļāvām izbaudīt sajūtas, ko pirts rituālā sniedz sniegs - tās ir pavisam citas sajūtas!" atklāja SIA "Pirts skola" direktore Ina Krūze. Viņasprāt, arī šīs vasaras pasākums Valdemārpilī ir izdevies - neviens saīdzis cilvēks nometnes dalībnieku vidū pasākuma dienās neesot sastapts. "Neviens nav aizlaidies vai nācis ar pretenzijām - ir sapratne, iecietība, dalībnieki viens otram palīdz, ir draudzīgi," visu trīs grupu darbošanos novērtēja Ina nometnes otrajā dienā.

Pirts skolas direktore ir pārliecināta, ka interese par pirts nozīmi un pielietošanu tikai pieaug. "To jau pierāda tas, ka pēc kārtējā izlaiduma uzreiz sāk darboties nākamā grupa - šobrīd nav problēmu to nokomplektēt! Ja sākumā nezinājām, kā pirmajai grupai savākt desmit cilvēkus, tagad grupās mums ir pa 12 un 14 dalībniekiem, bet filiālēs - pa 16, arī Kurzemes grupai rudenī piebiedrosies vēl četri cilvēki. Savukārt Latgales filiālē jau ir nokomplektēta pirts meistaru grupa, tāda tiek komplektēta arī Rīgā," viņa atklāja, norādot, ka meistaru grupas darbības sākumu ar nepacietību gaidot jau pirmā izlaiduma absolventi.

Tā kā pirts skolas audzēkņus apmācību noslēgumā gaida arī eksāmens, direktore pačukstēja, ka līdz šim to nokārtojuši visi dalībnieki. "Sekmju līmenis ir ļoti augsts - vidējais novērtējums eksāmenā ir septiņas līdz deviņas balles! Audzēknim eksāmenā ir jāizpilda obligātais tests, taču, ja ņemtu vērā manu viedokli, nekad netestētu pirtnieku - to izdarīt vienkārši nav iespējams! Es liktu eksāmenā gatavot biļetes, tāpat, kā kādreiz skolā, taču Izglītības un zinātnes ministrija paredz šo obligāto testu. Audzēkņiem ir jāizstrādā un jāprezentē kvalifikācijas darbs, kā arī jāveic praktiskais eksāmens pirtī," skaidro Ina. Viņasprāt, biļešu sistēma eksāmenā labāk ļautu pārbaudīt audzēkņa zināšanas, savukārt pirts meistaram eksāmenā būs jāsagatavo savs pirts rituāls. Kas tajā ietilpst? "Viņam šajā rituālā būs jāpamato sava izvēle - protams, katrs no viņiem būs pavisam citādāks! Tāpat kā pirts procedūru mēs izjūtam katrs citādi, tomēr princips būs vienots: kas, ar kādu domu tas viss tiek darīts! Mana pieredze liecina, ka arī pēriena laikā vienmēr notiek atkāpe no iecerētā scenārija, rituālu izveidojot pavisam citādu - paņemas pavisam citas slotas un augi," norāda Ina. Viņasprāt, ja pirts meistars var būt tik elastīgs, viņš ir cienīgs saukties par pirts meistaru. "Ja viņš spēj izjust un saprast gan, kāpēc, gan - ko ar to visu darīt, lai savam klientam iedotu vislabāko, tā ir augstākā pilotāža," uzskata direktore.

Savukārt pirtnieks Māris Džeriņš ir pārliecināts, ka cilvēkiem joprojām ir maz informācijas par pirts procedūru."Diemžēl no padomju laikiem vairumam pirts apmeklējums saistās ar lielu izēšanos, alkohola lietošanu un izpriecām, līdz ar to pašam nācies daudzus pārsteigt ar to, cik patīkamas sajūtas var sniegt pirts. Un, ja vēl pirtnieks nedaudz pacenšas, cilvēks jūtas vienkārši laimīgs - lielākais gandarījums ir tad, ka klients piezvana otrajā dienā un pasaka, ka līdz šim neko fantastiskāku nav baudījis! Tas ir labākais atalgojums pirtniekam," viņš atklāj. Parasti pats cenšoties nodibināt šo saikni, lai zinātu, kā klients jūtas nākamajā dienā, painteresējoties, kas patika vai nepatika. Ja klients pēršanās procedūrā speciāli vēloties lielu siltumu un intensīvu pērienu, tas tiekot arī sniegts - pirms tam, izrunājoties ar cilvēku, viss tiekot noskaidrots. "Protams, ļoti būtiska ir arī klienta pašsajūta pirts procedūras laikā - tas tiek izrunāts gan pirms iešanas pirtī, gan kontrolēts pēriena laikā," viņš norāda.

Vai cilvēks pirts gudrības var apgūt arī pašmācības ceļā, izstudējot speciālo literatūru? "Zināšanas, kas tiek iegūtas, apmeklējot pirts skolu, ļauj pēršanas procedūru padarīt daudz patīkamāku, nodrošinot cilvēkam labsajūtu arī nākamajā dienā - iespējams, kāds to var iegūt arī pašmācības ceļā," uzskata Māris. Lai arī Latvijā šobrīd darbojas vairākas pirts skolas, pirtnieks tās neuztver kā konkurentus. "Jo vairāk cilvēku iepazīsies ar pirts pozitīvo pieredzi, jo labāk," viņš norāda.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!