Arī nākamgad samazināsies to trūcīgo personu skaits, kuru ikmēneša ienākumi nepārsniedz 90 latu, intervijā aģentūrai BNS prognozēja labklājības ministre Ilze Viņķele (V).
Pēc Labklājības ministrijas (LM) apkopotās informācijas, lai arī trūcīgo cilvēku skaits Latvijā aizvien ir augsts, šogad maijā tas saruka zem 100 tūkstošu trūcīgo iedzīvotāju atzīmes, kas ir labākais rādītājs pēdējo četru gadu laikā.
Ministre paskaidroja, ka trūcīgo personu skaits samazinās vairāku apstākļu dēļ. Pirmkārt, pēc Viņķeles domām, lai arī lēni, bet pieaug darbavietu skaits. "Cilvēki atrod darbu, to mēs redzam arī pēc Nodarbinātības valsts aģentūras statistikas, pērn 80 tūkstoši cilvēku bijuši mobili, mainījuši darbus," viņa teica.
Otrs iemesls trūcīgo skaita samazinājumam vasaras mēnešos ir saistīts ar sezonalitāti. "Cilvēki atrod darbus, ko var darīt, un neizmanto sociālās palīdzības sistēmu," viņa uzsvēra.
Savukārt trešais iemesls trūcīgo personu skaita samazinājumam ir daudz plašākās sociālo dienestu tiesības kontrolēt tos cilvēkus, kuri pieprasa trūcīgās personas statusu. Tas tiek darīts, lai atšķirtu tos, kas ir nodarbināti nelegāli, bet tomēr nāk pēc palīdzības.
Pēc LM operatīvās informācijas, trūcīga cilvēka statuss šā gada vidū bija noteikts 97 475 cilvēkiem, aprīlī – 102 904 cilvēkiem. Salīdzinoši 2010.gada maijā trūcīgā statuss bija noteikts 155,6 tūkstošiem cilvēku, 2011.gada maijā – 185,3 tūkstošiem, bet pērnā gada maijā – 150,9 tūkstošiem cilvēku.
Maijā Latvijas pašvaldības sociālās palīdzības pabalstiem kopumā izlietojušas 3,7 miljonus latu.
Lielākā daļa pabalstos izmaksātās naudas ir dzīvokļa pabalsti – 1,53 miljoni. Garantētā minimālā ienākuma (GMI) pabalstiem maijā pašvaldības izlietojušas 806,9 tūkstošus latu.