Doktora grādu skandāls RPIVA: Izglītības kvalitātes dienests sāk lietu pret rektori
Foto: PantherMedia/Scanpix
Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijai (RPIVA) nav deleģētas doktora zinātniskā grāda piešķiršanas (promocijas) tiesības pedagoģijā, jo RPIVA nav to augstskolu vidū, kas minētas Ministru kabineta noteikumos par "doktora zinātniskā grāda piešķiršanas (promocijas) tiesību deleģēšanu augstskolām", pēc veiktajām pārbaudēm secinājis Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD).

RPIVA nebija tiesīga sākt Pedagoģijas promocijas padomes darbību, tai skaitā izveidot Pedagoģijas promocijas padomi un apstiprināt tās nolikumu. "Šādā situācijā arī RPIVA Pedagoģijas promocijas padomes pieņemtie lēmumi atzīstami par neleģitīmiem," akcentē IKVD.

Dienests skaidro, ka RPIVA nebija tiesīga pieņemt pretendentu dokumentus doktora zinātniskā grāda saņemšanai un virzīt jautājumu par promocijas darbu aizstāvēšanu. RPIVA Pedagoģijas promocijas padome nebija tiesīga pieņemt lēmumu par doktora zinātniskā grāda piešķiršanu pedagoģijā un izsniegt valsts atzītus izglītības dokumentus par pedagoģijas doktora zinātniskā grāda iegūšanu.

Kvalitātes dienests uzdevis RPIVA izvērtēt Pedagoģijas promocijas padomes izveides un darbības likumību, konkrētām personām izsniegto diplomu tiesiskumu un iekšējās kvalitātes nodrošināšanas sistēmas un zinātniskās darbības vadības efektivitāti attiecībā uz promocijas procesa norisi, un sagaida atbilstošu rīcību.

Saistībā ar jau piešķirtajiem doktora grādiem IKVD vadītāja Inita Juhņēviča atzina, ka tie ir izsniegti nelikumīgi. Vienlaikus viņa akcentēja, ka šajā situācija darbojas tiesiskās paļāvības princips, proti, studenti nebija vainīgi pie tā, ka augstskolai nebija šīs tiesības piešķirt doktora zinātniskos grādus. Tagad augstskolai jāveic darbības, lai tai tiktu deleģētas tiesības piešķirt doktora grādu pedagoģijā, un pēc tam jādod iespēja studentiem leģitīmi iegūt doktora grādu.

IKVD arī ir sācis lietvedību administratīvā pārkāpuma lietā pret RPIVA rektori Daci Markus par valsts atzītu izglītības dokumentu izsniegšanas kārtības pārkāpšanu. IKVD mēneša laikā izvērtēs un pieņems lēmumu.

Vienlaikus RPIVA sniegtā informācija un uzrādītie dokumenti liecina, ka RPIVA Pedagoģijas promocijas padome doktora zinātniskā grāda piešķiršanas procesā bez attiecīgā deleģējuma saņemšanas faktiski ir piemērota Ministru kabineta noteikumos "Doktora zinātniskā grāda piešķiršanas (promocijas) kārtība un kritēriji" noteiktā doktora zinātniskā grāda piešķiršanas kārtība un kritēriji, atzīmē IKVD.

Kvalitātes dienests veica pārbaudi RPIVA no šā gada 28.augusta līdz 5.septembrim.

Jau vēstīts, ka saskaņā ar Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) rīcībā esošo informāciju RPIVA, izveidojot Pedagoģijas promocijas padomi, iespējams, piešķīrusi doktora zinātniskos grādus, kaut arī akadēmijai šādas tiesības nav deleģētas. Patlaban Latvijā tādas tiesības ir piešķirtas 13 augstākās izglītības iestādēm, bet RPIVA šajā sarakstā nav iekļauta. Ministrija ir konstatējusi vismaz astoņus gadījumus, kad RPIVA ir piešķīrusi doktora zinātnisko grādu.

Starp astoņiem nelikumīgo doktora grāda ieguvējiem Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijā (RPIVA) ir arī Rīgas domes deputāte Baiba Brigmane (V), liecina informācijas augstskolas mājaslapā. Brigmane aizstāvējusi promocijas darbu "Pieaugušo pašpieredzes veidošanās mācīšanās procesā" un ieguvusi doktora grādu pieaugušo pedagoģijā.

Tāpat grāda ieguvēju vidū ir arī Latvijas Kultūras akadēmijas profesore Gunta Bāliņa, kura aizstāvēja promocijas darbu "Liepājas muzikāli dramatiskā teātra baleta pedagoģiskā un mākslinieciskā vērtība Latvijas kultūrā".

Savukārt četri ir RPIVA docētāji - Sandra Vītola ar aizstāvēto promocijas darbu "Interpretācijas prasmes veidošanās deju skolotājiem studiju kursa "Klasiskā deja" apguves procesā", Anda Kauliņa - "Integratīva mācību metodika sākumskolēnu specifisku lasīšanas traucējumu mazināšanai", Andris Pundurs - "Kordiriģenta muzikālās dzirdes attīstība studiju procesā" un Jānis Misiņš "Topošo mūzikas skolotāju dziedāšanas kompetences pilnveidošanās studiju procesā".

Savukārt promocijas darbu "Jauniešu mērķtiecības un sasniegumu veidošanās mijsakarības dzīvesdarbībā" aizstāvēja un doktora grādu ieguvusi arī Māra Bernande un profesionāls dejotājs, "Veizāna deju skolas" dibinātājs Edmunds Veizāns ar darbu "Pusaudžu vērtību attīstība hip-hop kultūras deju skolā".

Kā aģentūrai LETA akcentēja RPIVA Sabiedrisko attiecību un informācijas nodaļas vadītāja Ligita Āzena, grādu ieguvušajiem pašlaik nav jāveic nekādas darbības. "Augstskola cīnīsies par viņu interesēm, lai viņi neciestu," sacīja Āzena.

Jau vēstīts, ka RPIVA uzskata, ka akadēmijas rektore un augstskolas vadība ir maldināta par promocijas tiesību deleģējuma esību ārējos normatīvajos aktos, tādēļ sākusi dienesta pārbaudi, lai noskaidrotu maldināšanas iemeslus un noteiktu, vai nepieciešama amatpersonu sodīšana.

Pēc rektores Daces Markus iniciatīvas patlaban ir novērsta normatīvajiem aktiem neatbilstošas situācijas turpināšanās, atzīstot par spēkā neesošu promocijas (doktora grāda piešķiršanas) padomi, kā arī atstādinot no darba akadēmijā augstu augstskolas amatpersonu, kura augstskolā bija atbildīga par doktorantūru, kā arī zinātnisko darbību. Kamēr notiek dienesta izmeklēšana, augstskola atstādinātās amatpersonas vārdu neatklās, bet rezultāti gaidāmi 10.septembrī. Tad tiks sniegta plašāka informācija.

Vienlaikus, lai novērstu šādu gadījumu atkārtošanos, akadēmija vērsīsies pie Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas ar lūgumu normatīvajos aktos uzlabot promocijas deleģēšanas procedūru.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!