DP noliedz Lapsas pārmetumus saistībā ar sākto kriminālprocesu par grāmatu 'Cits ķēķis: zem likumīgā 'jumta''
Foto: F64

Drošības policija (DP) noliedz žurnālista Lato Lapsas pārmetumus saistībā ar sākto kriminālprocesu par grāmatu "Cits ķēķis: zem likumīgā "jumta"". Šajā lietā kriminālprocesuāls statuss piemērots pašam Lapsam.

Pirmdien Lapsa preses konferencē pauda viedokli, ka Drošības policija ir nelikumīgi sākusi pret viņu kriminālprocesu un piemērojusi viņam statusu - persona, pret kuru ir sākts kriminālprocess. Preses konferencē Lapsa arī apsūdzēja DP darbinieku nepatiesas informācijas sniegšanā un prettiesiskā darbībā.

DP paziņojumā presei atgādina, ka 2010.gada 20.janvārī Ģenerālprokuratūra sāka kriminālprocesu par faktu pēc Krimināllikuma 144.panta pazīmēm par privātpersonas elektroniskā pasta korespondences noslēpuma pārkāpšanu un nodeva to izmeklēšanai DP.

Savukārt 2013.gada aprīlī Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē pēc privātpersonas iesnieguma tika sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 144.panta pazīmēm par privātpersonas elektroniskā pasta korespondences nesankcionētu publicēšanu. Šogad jūlijā pēc Ģenerālprokuratūras lēmuma Valsts policijas kriminālprocess tika apvienots vienā lietvedībā ar minēto DP kriminālprocesu.

"Tātad, pretēji preses konferencē apgalvotajam, šis kriminālprocess netika sākts pēc DP vai tā darbinieka iniciatīvas, un tas tika sākts par faktu, nevis pret kādu konkrētu personu," norāda DP.

Lapsa šodien preses konferencē atgādināja, ka grāmatā cita starpā ir publicēti fragmenti no apjomīga iesnieguma, ko 2010.gada 9.martā rakstījis Latvijas iedzīvotājs Boriss Rjazanskis. Iesniegums bija adresēts Saeimas Nacionālās drošības komisijai, Augstākajai tiesai un Nacionālās drošības padomei.

Iesniegumā Rjazanskis publiski norādījis uz, pēc Lapsas domām, atklāti noziedzīgām darbībām - "acīmredzamu organizētu personu grupas darbību ar mērķi vākt informāciju par privātpersonām un valsts amatpersonām, veicot izsekošanu, izmantojot valsts vai izmeklēšanas noslēpumu saturošo informāciju".

Lapsa apgalvoja, ka Drošības policija viņam paziņojusi, ka tās rīcībā neesot šāda Rjazanska 12.marta iesnieguma.

DP paziņojumā presei savukārt norāda, ka 2010.gada 15.aprīlī saņēmusi vēstuli, kurai bija pievienots preses konferencē minētais iesniegums. Pēc šī iesnieguma izvērtēšanas DP 2010.gada 23.aprīlī to pārsūtīja pēc piekritības Valsts policijai. Procesa virzītājam par šāda iesnieguma esamību nebija informācijas, jo tas tieši neattiecās uz DP lietvedībā esošo kriminālprocesu.

Lapsa preses konferencē pauda pārliecību, ka pret viņu darbojas šī gada sākumā izveidota neformāla starpresoru darba grupa ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja, Militārās izlūkošanas un drošības dienesta, Satversmes aizsardzības biroja un arī Drošības policijas pārstāvjiem. DP šādus apgalvojumus noliedz.

Vakarpusē Lapsa medijiem nosūtītā komentārā pauž viedokli, ka DP paziņojums par to, ka DP nedarbojas nevienā oficiālā vai neoficiālā starpinstitucionālā darba grupā, kas ir vērsta pret Lapsu, tīmekļa vietni "www.pietiek.com" vai jebkuru citu personu un tīmekļa vietni, un ka DP arī nav informēta par šādu darba grupu pastāvēšanu, "skaidri liecina - vai nu šajā noziedzīgajā grupā iesaistīta arī Drošības policijas vadība, vai arī Drošības policija kārtējo reizi apliecina savu nekompetenci un neinformētību".

Tāpat DP kategoriski noraida preses konferencē izteiktos pieņēmumus, ka lēmums par kriminālprocesa sākšanu ir vērtējams kā noziedzīga darbība, tas ir safabricēts, sākts ar mērķi ierobežot preses brīvību vai ietekmēt Saeimas vēlēšanu rezultātus.

Reaģējot uz to, Lapsa norāda: "Preses konferencē tika nevis izteikti pieņēmumi, bet pausti konkrēti fakti, kas skaidri norāda uz Drošības policijas darbinieku veiktu kriminālprocesa safabricēšanu un noziedzīgām darbībām, slēpjot pierādījumus un pieņemot apzināti prettiesiskus lēmumus. Ar savu paziņojumu Jāņa Reinika vadītā Drošības policija apliecina, ka šādu rīcību tā uzskata par savu normu."

DP arī uzsver, ka izmeklēšana kriminālprocesā turpinās, ne pret vienu personu nav sākta kriminālvajāšana un tikai tiesa var atzīt kādu personu par vainīgu viņam inkriminētajos noziegumos.

Jau ziņots, ka šopavasar - pusotru gadu pēc Lapsas, Agneses Margēvičas un Kristīnes Jančevskas grāmatas "Cits ķēķis: zem likumīgā "jumta"" izdošanas - policijā saistībā ar to sākts kriminālprocess. Lieta sākta pēc Krimināllikuma 144.panta par korespondences, pa telekomunikāciju tīkliem pārraidāmās un citas informācijas noslēpuma pārkāpšanu.

Persona, pret kuru sākts kriminālprocess, ir Lapsa, kuram piederošā un kura vadītā SIA "Baltic Screen" izdeva grāmatu.

DP aģentūrai LETA apstiprināja, ka aprīlī Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē pēc kādas privātpersonas iesnieguma sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 144.panta pazīmēm par elektroniskā pasta korespondences nesankcionētu publicēšanu interneta portālā "pietiek.com", kurā tika pārpublicēts grāmatas "Cits ķēķis: Zem likumīgā "jumta"" fragments.

Jūlijā pēc Ģenerālprokuratūras lēmuma vienā lietvedībā apvienots Valsts policijas sāktais kriminālprocess ar kādu citu Drošības policijā izmeklētu kriminālprocesu. Šobrīd šajā lietā pirmstiesas izmeklēšanu veic DP.

Drošības policija apstiprina, ka krimināllietā ir kāda persona, kura tiek turēta aizdomās, un ir persona, kurai ir piemērots procesuālais stāvoklis - "persona, pret kuru ir uzsākts kriminālprocess". Ņemot vērā faktu, ka izmeklēšana joprojām turpinās, tās interesēs policija detalizētāku informāciju nesniegs.

Interneta vietnes "Kompromat.lv" žurnālists Leonīds Jākobsons aģentūrai LETA apstiprināja, ka pavasarī vērsies ar iesniegumu Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē par viņa privātās sarakstes nozagšanu un izplatīšanu, savukārt vēlāk šī lieta tikusi apvienota ar kādu citu, kuru izmeklē DP.

Jākobsons izteicās, ka lietā esot iesaistīts Lapsa un kāds hakeris, kurš Lapsam nodevis viņa saraksti. Žurnālists apgalvoja, ka publiskotā sarakste ne vien nozagta, bet arī tikusi atspoguļota neprecīzi un vietām esot tikusi falsificēta.

Lapsa paziņojis, ka oficiāli atteicies no visām iepriekš sniegtajām liecībām kriminālprocesā. Tāpat viņš prasa DP atlīdzināt advokāta pakalpojumiem iztērēto naudu. Lapsa arī lūdzis ģenerālprokuroru Ēriku Kalnmeieru sākt kriminālprocesu pret DP majoru Iļju Boronovski, kurš izmeklē lietu par grāmatu "Cits ķēķis: zem likumīgā "jumta"".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!