Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) domes sēdē trešdien nolemts neparakstīt Ministru kabineta (MK) un LPS 2014.gada vienošanās un domstarpību protokola projektu, taču pašvaldības ir gatavas turpināt sarunas, vēsta LPS pārstāve Ilze Mutjanko.
25.septembrī notika LPS domes sēde, kurā skatīja MK un LPS 2014.gada vienošanās un domstarpību protokola projektu, dome vienbalsīgi nolēma nepilnvarot LPS priekšsēdi Andri Jaunsleini parakstīt šo protokola projektu. Tanī pašā laikā LPS ir gatava turpināt dialogu ar valdību kompromisa panākšanai iedzīvotāju ienākuma nodokļa sadalē starp pašvaldībām un valsti. Iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) ir galvenais pašvaldību budžeta ieņēmumu avots
LPS pieprasa ieskaitīt IIN pašvaldību budžetos 84% apmērā. Jau šogad bija nepieciešams, lai IIN pašvaldību budžetos nonāktu 84% apmērā, lai pašvaldības varētu pienācīgā apmērā nodrošināt iedzīvotājiem dzīvi sakārtotā vidē, kā arī kompensētu IIN bāzes samazinājumu pašvaldību budžetā.
Par pašvaldību budžetu ieņēmumiem vidēja termiņā LPS uzstāj, lai pašvaldībām tiktu nodrošināti pietiekami un pienākumiem proporcionāli finanšu resursi, tad sākot ar 2014.gadu būtu jāpalielina pašvaldībām piekrītošo nodokļu daļu no visiem nodokļiem par vienu procentpunktu gadā, kamēr 2020.gadā pašvaldību daļa sasniegtu 25% no tām piekrītošo nodokļu daļas.
"Pašvaldībām šīs finanses ir nepieciešamas, lai sakārtotu un nodrošinātu virkni pakalpojumu katram Latvijas iedzīvotajam, piemēram, sakārtoti vietējie ceļi, apgaismojums, droša vide, skolu pieejamība, uzturēšana, transports bērniem uz skolām, bērnudārzi, ūdensapgāde, siltums un citas ikdienas dzīvei nepieciešamās un tik pašsaprotamās lietas katram iedzīvotājam. Kamēr finanses nav pietiekamas, tad viss tiek nodrošināts tādā līmenī kā pēc katras pašvaldības līdzekļu daudzuma tas ir iespējams. Katra pašvaldība domā arī par izaugsmi, kur arī ir nepieciešams ieguldījums, tāpēc nevarētu teikt, ka pašvaldību prasības ir utopiskas," uzskata Jaunsleinis.
LPS arī turpina prasīt līdzekļu novirzīšanu valsts autoceļa fondam, kas atbilstu 100% ieņēmumu no transportlīdzekļu ekspluatācijas nodokļa un 30 % ieņēmumu no akcīzes nodokļa par naftas produktiem, jo salīdzinājumā ar 2013.gada faktu, 2014.gadā reālais pieaugums Valsts autoceļu programmai būs tikai 13,48 milj., latu, savukārt pašvaldību autoceļiem un ielām tikai 1,85 milj. latu. LPS lūdz noteikt autoceļu fonda līdzekļu sadales proporciju starp pašvaldībām un valsti 2014.gadā vismaz 25% / 75%, citādāk nav iespējama pienācīga ceļu uzturēšana kārtībā.