Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) nav atmetusi cerības, ka sarunas ar valdību par nākamā gada budžetu un savstarpējo vienošanās un domstarpību protokolu varētu atsākties un varētu notikt abu pušu atkārtota tikšanās.
LPS priekšsēdis Andris Jaunsleinis sacīja, ka iepriekšējā domes sēdē, kurā LPS nepiekāpās valdības piedāvājumam atstāt spēkā pašreizējo iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) sadalījumu, tika piedāvāts LPS kompromisa variants, uz kuru joprojām nekāda atbilde no valdības un Finanšu ministrijas nav saņemta.
"Mēs aicinājām uz atkārtotu tikšanos un šķīrāmies ar mūsu piedāvājumu. Taču joprojām no valdības neko neesam saņēmuši pretī un uz vietas arī domes sēdē nekas netika piedāvāts," sacīja Jaunsleinis. Viņš apliecināja, ka LPS ir gatava pulcēties uz atkārotu tikšanos, lai spriestu ar valdību par nākamā gada budžetu.
Vaicāts, kad šāda tikšanās varētu notikt, Jaunsleinis atzina, ka tas esot jāprasa valdībai. Uz jautājumu, vai LPS varētu iniciēt tikšanos, Jaunsleinis atgādināja, ka LPS savu priekšlikumu ir izteikusi, un atbildes solim jāseko no valdības puses.
Aicinājumu atkārtoti tikties ar pašvaldībām premjerministram Valdim Dombrovskim (V) šonedēļ izteica arī Zaļo un zemnieku savienība (ZZS). Premjers atzinis, ka ar ZZS pārrunātie priekšlikumi vēl būs jāizvērtē Finanšu ministrijai, bet panākt vienošanos ar pašvaldībām ir visu pušu interesēs, uzsvēris premjers.
Premjera preses sekretārs Mārtiņš Panke apstiprināja, ka tikšanās ar LPS varētu notikt, bet pagaidām vēl konkrēts laiks nav noteikts.
Jau ziņots, ka LPS septembra beigās domes sēdē nepanāca vienošanos par Ministru kabineta un LPS 2014.gada vienošanās un domstarpību protokolu. Galvenais domstarpību iemesls starp valdību un pašvaldībām ir par IIN pārdali - tas patlaban ir 80% pret 20% par labu pašvaldībām, un valdība šādu proporciju piedāvā saglabāt arī nākamajā gadā. Taču tam nepiekrīt LPS. Ja sākotnēji LPS nostāja bija par 84% IIN ieskaitīšanu pašvaldību budžetā, jaunais piedāvājums ir 82% par labu pašvaldībām. Taču valdība šādam kompromisa variantam nepiekrita un nākamā gada budžeta likumprojektu iesniedza Saeimā bez LPS akcepta.
Ministru kabineta (MK) un LPS 2014.gada vienošanās un domstarpību protokolā Ministru kabinets kopējo IIN prognozi 2014.gadā nosaka 957,1 miljona latu apmērā ar nosacījumu, ka nākamgad IIN likme ir 24%, mēneša neapliekamais minimums ir 75 eiro jeb 53 lati un IIN atvieglojums par apgādībā esošu personu ir 165 eiro jeb 116 lati mēnesī.
Savukārt IIN sadalījumu pašvaldību un valsts budžetā jānosaka 80% pret 20%. Līdz ar to ieņēmumi pašvaldību budžetā no IIN 2014.gadā tiek prognozēti 1,08 miljardu eiro apmērā jeb 765,7 miljoni latu.
Tāpat LPS uzstāj, ka no nākamā gada ik gadu ir jāpalielina pašvaldībām piekrītošo nodokļu daļa no visiem nodokļiem, ieskaitot arī sociālās apdrošināšanas iemaksas 2.pensiju līmenī. Saskaņā ar LPS rezolūciju nākamgad pašvaldībām piekrītošo nodokļu ieņēmumu daļai valsts konsolidētā kopbudžeta nodokļu ieņēmumos jābūt 19,5% apmērā, kas ir 1,34 miljardi eiro jeb 945,99 miljoni latu, 2015.gadā apjomam jābūt 20,5%, bet 2016.gadā - 21,5%. Savukārt MK apņemas nodrošināt, ka pašvaldību budžetu ieņēmumu pieauguma temps pamatfunkciju veikšanai vidējā termiņā nebūs lēnāks kā valsts budžeta pieauguma temps pamatfunkciju īstenošanai.