Delfi foto misc. - 31120
Foto: RIA Novosti/Scanpix
Latvija Sīrijas krīzes risināšanā iesaistīsies ar kopumā 100 000 eiro lielu finansiālu artavu.

Valdība otrdien nolēma piešķirt Ārlietu ministrijai 35 141 latu (50 000 eiro) iemaksu veikšanai Ķīmisko ieroču aizliegšanas organizācijas trasta fondā Sīrijas ķīmisko ieroču iznīcināšanai.

Tikpat liela summa, proti, 35 141 lats, paredzēti finansiāla atbalsta sniegšanai Sīrijas bēgļiem.

Nauda šiem mērķiem tiks ņemta no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem.

Kā izriet no izskatīšanai valdībā iesniegtajiem dokumentiem, Eiropas Savienība plāno veikt papildus iemaksu šo ieroču iznīcināšanas trasta fondā, aicinot dalībvalstis rīkoties tāpat. Iemaksas ir veikušas vai plāno veikt virkne ES dalībvalstu - Apvienotā Karaliste - 2,2 miljonu eiro apmērā, Dānija - 268 000 eiro, Nīderlande - 1,5 miljonu eiro un Vācija - 2 miljonu eiro apmērā.

Jau vēstīts, ka Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) un Hāgā bāzētās Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas (OPCW) eksperti ieradušies Sīrijas ieroču uzglabāšanas un ražošanas vietās, sākot darbu pie munīcijas novērtēšanas un iznīcināšanas.

OPCW iepriekš skaidroja, ka eksperti pielietos pārbaudītas metodes, lai Sīrijas ražošanas iekārtas padarītu nelietojamas. Starp pielietotajām metodēm ir sprāgstvielu un āmuru izmantošana vai iebetonēšana.

Sīrijas ķīmisko ieroču iznīcināšanu pārrauga 19 eksperti, kuru uzdevums ir īstenot ANO Drošības padomes rezolūciju par Damaskas ķīmisko ieroču arsenālu iznīcināšanu.

Šī ir pirmā reize OPCW vēsturē, kad tās inspektoriem ķīmisko ieroču iznīcināšana ir jāveic valstī, kurā notiek pilsoņu karš.

Sīrijas ķīmisko ieroču iznīcināšana ir jāpabeidz līdz 2014.gada vidum.

Sīrijas ķīmisko ieroču arsenālu veido vairāk nekā 1000 tonnu zarīna, iprīta un citu aizliegto ķīmisko vielu, kas ir izvietotas aptuveni 45 objektos visā kara pārņemtajā valstī.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!