Černobiļas AES katastrofas piemiņai - 31
Foto: AP/Scanpix



Valsts Labklājības ministrijas (LM) personā vilcinās maksāt Černobiļas atomelektrostacijas (AES) avārijas seku likvidētājam Gunāram Sīpolam tiesas piespriesto kompensāciju un pensiju, kas viņam pienāktos par šīs avārijas seku novēršanu, svētdien vēsta “TV3” raidījums “Nekā Personīga”.

Kādreizējās Padomju Savienības Ukrainas republikas AES avārija notika pirms gandrīz 30 gadiem - 1986.g. 26.aprīlī. Sekas novērst devās daudzi cilvēki no Latvijas, tostarp, eksprezidents, ārsts Valdis Zatlers, radioinženieris Gunārs Sīpols un traktorists Ivars Kalada.

Katastrofas seku likvidētāju veselībai nodarīto kaitējumu Latvijas iedzīvotājiem Krievija atsakās maksāt, Ukraina to vienkārši nevar atļauties, bet neatkarīgā Latvijas valsts bija paredzējusi labu medicīnisku atbalstu. Tas gan laika gaitā arvien vairāk ticis apcirpts. Taču lielākā netaisnība - ka LM atteikusies pildīt černobiļiešiem veltīto speciālo likumu, kur teikts, ka viņiem ir tiesības saņemt gan kaitējuma atlīdzību, gan arī vecuma pensiju.

Sekas ir tādas, ka cietušo veselība arvien pasliktinās. Līdz šim vairāk nekā pustūkstotis avārijas seku likvidētāju no Latvijas jau miruši, bet pārējiem zāļu nepieciešams arvien vairāk un dārgākas.

Ne toreiz, ne arī tagad neviens nevar pateikt, cik tieši lielu radiācijas devu viņi saņēma. Sākumā dozimetru vispār nebija, bet tie, ko vēlāk izdalīja, katrs rādīja savādāk. Toties smagas veselības problēmas tagad ir viņiem visiem - Kalada cīnās ar locītavu deformācijām un kaulu sabrukumu, bet Sīpols ir gandrīz zaudējis redzi.

Kalada raidījumam atzīst, ka par zālēm mēnesī viņam nākas tērēt ap 100 latiem mēnesī.

Tikai ar pensiju vien to nav iespējams apmaksāt, tāpēc viņi ekonomē uz veselības rēķina, jo visas izrakstītās zāles nespēj nopirkt. Bet valsts likumā noteikto palīdzību atsaka, vēsta raidījums.

Uz Zatleru gan tas neattiecas, jo viņš nav vecuma pensionārs, bet saņem eksprezidentam paredzēto pensiju. Tāpēc viņš bijis šokēts uzzinot, ka vecuma pensionāriem liek izvēlēties - saņemt tikai vienu - vai nu pensiju, vai kaitējuma atlīdzību, bet likumā paredzētais atbalsts tiek atteikts.

 "Es nesaprotu, kāpēc viens ierēdnis nevar izlasīt likumu un izturēties pret tiem cilvēkiem cilvēcīgi," raidījumam atzinis Zatlers, norādot, ka viņam nācies saskarties ar to, ka pats ir invalīds un arī saņem šīs invaliditātes kompensācijas. "Bet, protams, man nebija nekādi šķēršļi, jo pret mani izturējās ļoti labi, bet pret visiem jāizturas labi, pret katru cilvēku, kas atnāk un ir bijis Čenobiļā, ir jāizturas tā, kā pret mani," atzinis Zatlers.

 Raidījums informē, ka Sīpols ar LM tiesājas jau teju 10 gadus. Beidzot tagad Augstākās tiesas Senāts ir atzinis, ka tas, kas rakstīts likumā tur arī ir rakstīts. Bija jāsaņem gan kaitējuma atlīdzība, gan arī pensija.

LM savukārt saka, ka tā gribējusi, lai zaudētājos nepaliktu tā  černobiliešu daļa, kas pensionējusies pirms likuma pieņemšanas un uz kuriem palielinājums neattiektos. Sprieduma nepildīšanu tā skaidro ar nepabeigto izvērtējumu.

 LM patlaban vēl nav aprēķināts, cik lielas būs tās summas, ko valstij tagad nāksies černobiliešiem atmaksāt, bet var prognozēt, ka tās būs apjomīgas, pat, rēķinot tikai uz vienu cilvēku.

 "Aptuveni rēķinot, ja rēķina no tās pirmās dienas, kad es sāku prasīt 2004. gadā. Kad es vienreiz sāku rēķināt, man sanāca pasakaina summa, pat neērti minēt, kaut kur pie 60 000 latu," atzinis Sīpols.

Viņš neizslēdz iespēju savu taisnību aizstāvēt līdz pat Eiropas tiesai.

LM vēl neesot skaidrības, precīzi cik cilvēku ir līdzīgā situācijā. Bet kopējais černobiliešu - vecuma pensionāru un invalīdu skaits šobrīd ir 2954 cilvēki. Tikmēr gan Augstākā tiesa, gan Administratīvā apgabaltiesa norāda, ka Sīpola gadījumā nauda jau bija jāizmaksā un pašlaik LM nepamatoti kavējas ar sprieduma izpildi.

 LM cer ar problēmas risinājumu tikt skaidrībā aptuveni līdz martam.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!