Jūrā pie Rojas pārbauda iespējamu vides piesārņojumu no kāda uzņēmuma
Foto: Publicitātes foto
Ventspils Reģionālās vides pārvaldes inspektori pārbauda iespējamu vides piesārņojumu jūrā Rojas novadā, kur varētu būt iesaistīts kāds uzņēmums.

Valsts vides dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste Jūlija Ņikitina pastāstīja, ka pagājušajā nedēļā VVD ir saņēmis informāciju, ka Rojas novadā pie Ģipkas, iespējams, no kāda uzņēmuma jūrā ieplūst vidi piesārņojošas vielas.

Piesārņotais ūdens jūrā ietek no ūdens attīrīšanas iekārtām, kas atrodas uzņēmuma "Līcis 93" teritorijā. Šis uzņēmums nodarbojas ar zivju pārstrādi, un tam ir piešķirta B kategorijas piesārņojošo darbību atļauja. Tas nozīmē, ka ūdeņi tiek attīrīti bioloģiskās attīrīšanas iekārtās un tad iepludināti Rīgas jūras līcī. Taču acīmredzot iekārtas ir sabojājušās, tāpēc vidē nonāk piesārņots ūdens. Jo īpaši nepatīkama šī situācija ir apkārtējiem iedzīvotājiem, jo fabrika atrodas ļoti tuvu dzīvojamām mājām, atzina Ņikitina.

Piektdien uz notikuma vietu devušies vides inspektori, kas paņēmuši vielas paraugus pārbaudēm. Analīžu rezultāti varētu būt nedēļas laikā. Tad arī VVD Ventspils reģionālā vides pārvalde lems par turpmāko rīcību un to, vai ir piemērojams kāds sods.

Uzņēmuma "Līcis-93" prokūrists Einārs Ūdris kategoriski noraidīja iespēju, ka kanalizācija būtu iepludināta jūrā apzināti un regulāri: "Nav tā, ka neattīrīti notekūdeņi būtu pludināti jūrā gadiem un pastāvīgi". Viņš norādīja, ka pašreizējas kanalizācijas ūdeņu attīrīšanas iekārtas "strādā vidēji normāli", taču ūdeņu novadīšanas un attīrīšanas procesā arī varot rasties tehniskas kļūmes, piemēram, iziet no ierindas sūknis. Pagājušā gada rudenī uzņēmums pabeidzis bioloģiskās attīrīšanas iekārtu rekonstrukciju, tomēr secināts, ka ar to nepietiek, un pašlaik tiek strādāts pie pilnīgi jauna, uzlabota attīrīšanas iekārtu projekta, ko plānots pabeigt līdz šī gada beigām.

Tādu lēmumu par nepieciešamajiem uzlabojumiem uzņēmums pieņēmis, vēl pirms parādījās sūdzības par jūrā noplūdušajiem notekūdeņiem, akcentēja Ūdris.

Uzņēmuma prokūrists piebilda, ka pat neattīrītie kanalizācijas ūdeņi ar zivju zvīņām un tamlīdzīgiem atkritumiem, tehniskas kļūmes rezultātā nonākot apkārtējā vidē, nevar radīt tik ievērojamu kaitējumu videi kā cita veida piesārņojums, piemēram, naftas produkti. Viņš atzina, ka iedzīvotājiem, kuri dzīvo ražotnes tuvumā, jārēķinās ar uzņēmuma darbību, tostarp dūmiem, kas rodas zivju kūpināšanas procesā.
Jāņem vērā, ka uzņēmums tur darbojas jau vairākus desmitus gadu, bet atsevišķi iedzīvotāji, kuriem, iespējams, ir kādas pretenzijas pret uzņēmuma saimnieciskās darbības rezultātā radītām neērtībām, savas mājas tur uzcēluši tikai pēdējo gadu laikā, piebilda Ūdris.

Uzņēmuma kanalizācijas sistēma ierīkota 1954.gadā. Bioloģiskās notekūdeņu attīrīšanas iekārtas izbūvētas 1980.gadā. 1997.gadā tika veikta attīrīšanas iekārtu rekonstrukcija, palielinot attīrīšanas iekārtu jaudu, teikts uzņēmumam izsniegtajā B kategorijas piesārņojošās darbības atļaujā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!