SAB pastāvēšanas laikā ģenerālprokurors tikai vienu reizi atcēlis biroja lēmumu
Foto: LETA

Satversmes aizsardzības biroja (SAB) pastāvēšanas laikā ģenerālprokurors tikai vienu reizi atcēlis lēmumu par pielaides valsts noslēpumam izsniegšanu vai neizsniegšanu, informēja SAB.

Pirmā un pagaidām vienīgā reize, kad atcelts SAB direktora lēmums saistībā ar pielaidi, bijis nesen, jo maija beigās ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers atcēla SAB lēmumu, ar kuru Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieka vietniecei Jutai Strīķei piešķirta pielaide valsts noslēpumam.

Prokuratūra bija secinājusi, ka netika ievērota pielaides izsniegšanas kārtība, jo to atjaunot vajadzējis lūgt iestādes vadītājam - KNAB priekšniekam.

SAB direktora lēmumu par speciālās atļaujas neizsniegšanu persona var pārsūdzēt desmit dienu laikā no dienas, kad tā uzzināja par šo lēmumu, ģenerālprokuroram. Ģenerālprokurora lēmums ir galīgs un nav pārsūdzams. 1995.gadā izveidoto SAB šobrīd vada bijušais ģenerālprokurors Jānis Maizītis.

Likumā par Valsts noslēpumu minēti septiņi argumenti, kāpēc pieeja konfidenciāliem, slepeniem un sevišķi slepeniem valsts noslēpuma objektiem tiek personai liegta.

Pielaidi nevar izsniegt, ja persona iesniegusi atteikumu no Latvijas pilsonības, personas rīcībspēja ir ierobežota likumā noteiktajā kārtībā, persona bijusi notiesāta par noziegumu un atrodas uzskaitē sakarā ar apreibinošu vielu atkarību.

Tāpat pielaidi atsaka, ja persona bijusi padomju specdienestu un ārpus ES un NATO esošu drošības dienestu darbinieks. Pielaide arī nepienākas tām personām, kuras pēc 1991.gada 13.janvāra darbojušās Padomju Savienības Komunistiskajā partijā, Latvijas PSR Darbaļaužu internacionālajā frontē, Darba kolektīvu apvienotajā padomē, Kara un darba veterānu organizācijā vai Vislatvijas sabiedrības glābšanas komitejā.

Pielaide nepienākas arī personi, par kuru pārbaudes gaitā ir konstatēti fakti, kas dod pamatu apšaubīt tās uzticamību un spēju saglabāt valsts noslēpumu.

Jau ziņots, ka SAB nav piešķīris pielaidi valsts noslēpumam tieslietu ministrei Baibai Brokai. Viņa gan pēdējos gados nav vienīgā politiķe, kura pielaidi nav saņēmusi. Pirms pāris gadiem pielaidi SAB neizsniedza SC deputātiem Andrejam Elksniņam, Jānim Urbanovičam un Sergejam Mirskim.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!