Personām, kuras atrodas sociālās aprūpes centros (SAC), tāpat kā ikvienam sabiedrības loceklim, ir tiesības uz seksuālām attiecībām, aģentūrai LETA sacīja tiesībsargs Juris Jansons.
Pēdējā laikā uzmanība ir pievērsta SAC "Ziedkalne", kura iemītnieki stājušies seksuālos kontaktos, taču ir aizdomas, ka viena no pusēm kontaktos nav iesaistījusies labprātīgi un notikusi seksuāla vardarbība, tāpēc Zemgales reģiona policijas pārvaldē sākts kriminālprocess par noziegumiem pret dzimumneaizskaramību un par noziegumu valsts institūciju dienestā.
Jansons norādīja, ka SAC vadībai ir pienākums informēt un izglītot klientus par to, kā izsargāties no nevēlamas grūtniecības, kā atteikt seksuālas attiecības, ja persona tādas nevēlas, kurp vērsties, ja kāds vēlas pārkāpt dzimumneaizskaramību vai noticis seksuālas vardarbības gadījums.
SAC ir jānodrošina klienti ar kontracepcijas līdzekļiem, bet nav pieļaujams, ka SAC pārstāvji bez klienta piekrišanas piemēro kontracepcijas līdzekļus, piemēram, veic sterilizāciju, mudina pārtraukt grūtniecību vai veic abortu, klientu par to neinformējot. Šādus gadījumus uzskata par ļoti smagiem cilvēktiesību jautājumiem.
Tiesībsargs skaidroja, ka neatrisināts jautājums šobrīd ir, kā nodrošināt tiesības uz ģimenes dzīvi un bērna tiesības uzaugt ģimenē, ja bērns piedzimis sievietei, kura atrodas SAC, jo šo institūciju mērķis ir veikt sociālo rehabilitāciju un tās nav piemērotas bērna pilnvērtīgai attīstībai. Tas nozīmē, ka būtu jābūt risinājumam, lai bērns varētu uzaugt savā bioloģiskajā ģimenē, ja vien tā vēlas un ir spējīga to nodrošināt. Šajā gadījumā valstij un pašvaldībai nepieciešamības gadījumā būtu jāsniedz atbalsts šādai ģimenei.
Nebūtu pareizi uzskatīt, ka visi cilvēki ar garīgās veselības traucējumiem nav spējīgi rūpēties par saviem bērniem. Tādēļ nebūtu izdarāmi pārsteidzīgi lēmumi par šādu cilvēku spēju vai nespēju rūpēties par saviem bērniem, uzsvēra Jansons.