Nomelnojot gudrona dīķu sanācijas projektu, 'Delna' pilda pasūtījumu, apgalvo Naudiņš
Foto: DELFI Aculiecinieks

Īstenojot Inčukalna gudrona dīķu sanācijas projekta nomelnošanas kampaņu, sabiedrība par atklātību "Delna" pilda kādu pasūtījumu, uzskata vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Romāns Naudiņš (VL-TB/LNNK).

Ministrs atzina, ka var tikai minēt, kāpēc organizācija regulāri izplata pārmetumus par projekta īstenošanu, apgalvojot, ka papildu finansējuma piešķiršana projekta īstenotājai SIA "Skonto būve" ir nelikumīga. Viņš pieļauj, ka runa varētu būt par kāda pasūtījuma pildīšanu.

"Tas nav vienkārši tāpat. Tur vajadzētu daudz plašāk papētīt, kam ir izdevīgi, ka projekts tiek apturēts, kam būtu izdevīgi sacelt šādu troksni," sprieda ministrs. Viņš gan nevēlējās konkrēti vārdos saukt ieinteresētās personas un uzskata, ka cilvēkiem savā starpā ir jāveido dialogs, nevis jābļaustās ar kaut kādiem paziņojumiem. "Cilvēkiem, kas vēlas, lai šis projekts izgāztos, nebūtu vēlams spert kāju pāri mūsu ministrijas slieksnim," viņš piebilda.

Turklāt ministrs aicina pašu organizāciju būt atklātai un publiskot visus savus ziedotājus. Viņaprāt, būtu interesanti redzēt, kādi uzņēmumi un privātpersonas ir starp ziedotājiem.

Nelielu kritiku projekta īstenošanā ministrs veltīja arī iepriekšējam ministram Edmundam Sprūdžam. Lai gan viņš nevēlas novelt vainu uz bijušo politiķi par gauso projekta īstenošanas gaitu, tomēr to ietekmēja nelabvēlīgais mikroklimats, kāds toreiz valdīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā. "Sprūdžam vienkārši vajadzēja daudz aktīvāk iesaistīties un strādāt ar pakļautībā esošajiem cilvēkiem, regulāri sasaukt sapulces un likt atskaitīties par paveikto," uzskata Naudiņš. Viņam nepieņemami šķiet, ka pirmā tikšanās ar apakšuzņēmēju no Vācijas notikusi tikai šogad - tam bijis jānotiek jau krietni vien ātrāk.

Jau ziņots, ka Valsts vides dienests un "Skonto būve" 21.maijā parakstīja grozījumus līgumā par vēsturiski piesārņoto vietu "Inčukalna sērskābie gudrona dīķi" sanāciju. Uzņēmējs sola, ka sanācijas darbi atsāksies jau tuvākajā laikā un noslēgsies 2015.gada beigās, iekļaujoties sākotnēji paredzētajā projekta realizācijas termiņā.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) februāra beigās nolēma atļaut piešķirt papildu finansējumu 16,5 miljonu eiro apmērā sanācijas darbu turpināšanai. Šāds lēmums pieņemts, uzklausot visas iesaistītās puses. VVD arī nekavējoties iesniedza dokumentus Iepirkumu uzraudzības birojam (IUB) ar lūgumu atļaut piemērot sarunu procedūru papildu finansējuma novirzīšanai šī projekta īstenošanai. VVD savā vēstulē IUB norādīja, ka VVD, sagatavojot konkursa dokumentāciju, nevarēja paredzēt, ka būtu nepieciešams veikt pētījumus tādiem sērskābā gudrona parametriem kā hidrofobitāte/hidrofilitāte, kas pašlaik pielietojamās tehnoloģijas gadījumā ir izrādījusies kritiska.

Ministrija arī ir veikusi pieprasīto papildu finanšu līdzekļu attiecināmības izvērtējumu un, balstoties uz ekspertu atzinumiem, uzskata, ka papildu darbi projekta īstenošanas laikā ir radušies neparedzamu apstākļu rezultātā. Eiropas Komisijas un Eiropas Investīciju bankas izveidotā tehniskā atbalsta instrumenta eksperti atzinumā norāda, ka projekta priekšizpēte tika veikta profesionāli.

Valdība nesen apstiprināja jaunu darba izpildes laika grafiku Inčukalna sērskābā gudrona dīķu sanācijas projektā, paredzot darbu norisi pagarināt par trim mēnešiem. Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V) pauda gandarījumu, ka beidzot šim projektam atkal ir virzība.

Līgums ar "Skonto būvi" par Inčukalna sērskābā gudrona dīķu sanāciju noslēgts vēl Vides ministrijas laikā 2010.gada septembrī. Projekta pasūtītājs ir VVD, galvenais būvuzņēmējs - SIA "Skonto būve", savukārt tehnoloģisko aprīkojumu nodrošina Vācijas kompānija "Mueg".

Gudrona dīķi ir viena no visvairāk piesārņotajām teritorijām ne tikai Latvijā, bet arī visā Baltijas reģionā. Dīķu sanāciju finansē no Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzekļiem.

Dīķi atrodas Inčukalna pagasta teritorijā 30-35 kilometrus uz austrumiem no Rīgas. 20.gadsimta 50.-80.gados no Rīgas naftas pārstrādes un smēreļļu rūpnīcas tika izvests sērskābais gudrons - ražošanas atkritums, kas veidojās medicīnisko un parfimērijas eļļu ražošanas procesā. Līdz 20.gadsimta 70.gadu sākumam uzglabāšanai tika izmantots ziemeļu dīķis, bet vēlāk - dienvidu dīķis. Atkritumi tika izgāzti smilts karjeros bez pamatnes un bortu hidroizolācijas.

  

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!