Lai atjaunotu panīkušo strauta foreļu populāciju, kura padomju laikos tika praktiski iznīcināta, jau ceturto gadu pēc kārtas vasara sākas ar 250 tūkstošu strauta foreļu mazuļu ielaišanu septiņu upju baseinos.
Pēdējie 50 tūkstoši foreļu mazuļi trešdien ielaisti turpat, kur „Skonto Būve" iniciētais un finansētais projekts „Miljons foreļu atgriešanās" uzsāka startu - Ogres upē, Lielvārdes novadā. Savukārt pārējie 200 tūkstoši foreļu mazuļi šogad jau ir ielaisti Pededzes, Juglas, Lielupes, Ventas, Engures un Gaujas upju baseinos.
Projektu 2011.gadā iniciēja „Skonto Būve", finansējot miljons strauta mazuļu izaudzēšanu četrās Latvijas zivju audzētavās. Savukārt par strauta mazuļu ielaišanu upēs rūpējās biedrība „Mēs Zivīm".
Projekta krusttēvs un dabas pētnieks Māris Olte, šodien Ogres upē izlaižot miljono strauta foreļu mazuli, norādīja, ka nu ielaistās foreles būs gatavas dabīgā ceļā vairot strauta foreļu populāciju un par to jāpateicas visiem projektā iesaistītajiem.
Projekta iniciators un „Skonto Būve" valdes priekšsēdētājs Guntis Rāvis pauda gandarījumu par četru gadu laikā paveikto, sakot: „Bieži ir jautāts - kāpēc to dari? Ne tikai lai atjaunotu panīkušo strauta foreļu populāciju un veicinātu mazo upīšu sakopšanu. Zivis upē un sakopta vide veicinās lauku tūrismu, un forelēs nebūs jābrauc uz Norvēģiju, bet pie mums uz Vidzemes foreļupi varēs atbraukt kāds norvēģis. Ir patiess prieks, ka ideja šodien ir pārtapusi redzamā rezultātā un Latvijas upēs atkal ir sastopamas strauta foreles. Par to paldies jāsaka visiem, kas iesaistījās projekta īstenošanā- vides ekspertiem, zinātniekiem, audzētājiem, biedrībām, kas sniedza vērtīgas konsultācijas, palīdzēja izaudzēt šo patiešām apjomīgo foreļu mazuļu daudzumu, un arīdzan rūpējās par to, lai foreles pēc izaudzēšanas nonāktu tām dabīgajā vidē."
„Viens no lielākajiem projekta ieguvumiem ir iespēja veidot sabiedrības izpratni par vērtīgākajiem dabas resursiem, to atjaunošanu un saglabāšanu," atzina biedrības „Mēs Zivīm" valdes priekšsēdētājs un šī projekta koordinators Ivars Dubra.
Strauta foreļu mazuļu izlaišanas vietas tika izvēlētas, vadoties pēc zinātniskiem Latvijas upju izpētes datiem. No Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūta "BIOR" 2011.gadā tika saņemta atļauja ielaist strauta foreļu mazuļus 7 Latvijas upju baseinos un 37 izlaišanas vietās. Foreļu ielaišanas vietas četru gadu laikā nemainījās, lai, ņemot vērā strauta foreļu dzīves ciklu, pēc projekta īstenošanas tās noteiktajās upēs spētu vairoties jau dabīgā ceļā.
Strauta foreļu mazuļus pēc "Skonto Būve" pasūtījuma izaudzēja trīs Latvijas zivju audzētavas - "BIOR" zivju audzētava "Tome", SIA "Faps" un Z/s "Sillakas".