Finanšu ministrija un Iepirkumu uzraudzības birojs (IUB) pēc Sabiedrības par atklātību "Delna" iesnieguma par neatbilstībām ir atzinis, ka Valsts vides dienests (VVD) nav vērtējis Sarkandaugavas piesārņotās vietas sanācijas konkursā piedāvāto kopējo līgumcenu, lai gan šāda vērtēšanas kārtība nolikumā bija paredzēta un tādejādi izvēlējies piedāvājumu, kas nav saimnieciski visizdevīgākais, jo kopējās darbu izmaksas vairāk nekā 3 miljonu eiro apmērā konkursā vispār nav vērtētas.
Kā portālu „Delfi" informēja „Delnas" direktors Gundars Jankovs. Viņa vadītā organizācija jau iepriekš paudusi, ka iepirkumi ir Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) un VVD „Ahileja papēdis", to negatīvās sekas redzamas vairākos nesekmīgi īstenotajos sanācijas projektos, piemēram, Inčukalna gudrona dīķu un Liepājas karaostas kanāla attīrīšanas darbos.
„Turklāt šādas problēmas ir identificētas gandrīz visos lielajos VVD īstenotajos vides sanācijas projektos, kas nu jau ir kļuvusi par tādu kā tradīciju. Pastāv augsts risks, ka tieši nekvalitatīvi īstenoto iepirkumu dēļ ārvalstu finanšu līdzekļi vairāku desmitu miljonu apmērā būs jāatmaksā Latvijas nodokļu maksātājiem. Vērtējot kopējo piedāvājuma līgumcenu, Sarkandaugavas sanācijas konkursā uzvar cits pretendents," norāda „Delna".
Šajā iepirkumā nevērtējot kopējo piedāvāto cenu, bet tikai atsevišķas cenas sastāvdaļas, pastāv augsts risks, ka pozīcijās, kas netiek vērtētas, pretendentam ir iespēja mākslīgi sadārdzināt piedāvājumu. Konkrētajā gadījumā šīs izmaksas veido ap 1,6 miljonus eiro. Tādējādi VVD nav sasniedzis iepirkuma mērķi - ieguvis saimnieciski visizdevīgāko piedāvājumu.
Finanšu ministrija un IUB nav atraduši objektīvus apstākļus, kādēļ VVD nebūtu jāveic atsevišķa posmu vērtēšana.
„Delna" kā absurdu vērtē VVD apgalvojumu, ka nevērtētās projektēšanas un būvdarbu izmaksas nav attiecināmas uz iepirkuma priekšmetu. Savukārt Finanšu ministrija norāda, ka projektēšanas darbu un būvdarbu etapi, kas sastāda pat pusi no kopējās līgumcenas, ir tieši attiecināmi uz iepirkuma priekšmetu, un to izmaksu vērtēšana VVD bija jāveic.
Ja VVD paredzēja vērtēt cenu, tad tā vienlaicīgi jau paredzēja, ka cena konkrētajā gadījumā ir būtisks faktors, lai noteiktu piedāvājuma saimniecisko izdevīgumu, norāda „Delna".
Tagad Centrālā finanšu un līgumu aģentūra kā vadošā iestāde, kas nodrošina projekta uzraudzību, finanšu vadību, kontroli un izvērtēšanu, veiks identificēto neatbilstību padziļinātu izvērtēšanu un lems par turpmāko rīcību.
„Delna" vērš uzmanību, ka VVD par 50 000 eiro ir noslēdzis līgumu ar SIA „PB Inženiertehniskais birojs", kas veica Sarkandaugavas sanācijas konkursa dokumentācijas izstrādi un iesniegto piedāvājumu izvērtēšanu. Uzņēmumu reģistra dati liecina, ka SIA „PB Inženiertehniskais birojs" vienīgais īpašnieks un valdes loceklis ir SIA "Eiroprojekts" prokūrists Pēteris Blumats.
„Delna" atzīmē, ka SIA "Eiroprojekts" kā VSIA "Vides projekti" apakšuzņēmējs piedalījās šā projekta tehniski ekonomiskā pamatojuma izstrādē, kas liedza šim uzņēmumam piedalīties nākamajos projekta posmos. „Delnas" ieskatā, nolīgtie iepirkuma organizēšanas darbi bija jāveic pašai VVD, jo šie uzdevumi ietilpst iestādes kompetencē, līdz ar to pastāv risks, ka šie līdzekļi ir iztērēti nepamatoti.
Sanācijas darbi un vides aizsardzības pasākumi tiek īstenoti Latvijas - Šveices sadarbības projekta ietvaros. Projekts „Vēsturiski piesārņoto vietu sanācija - Sarkandaugavas teritorijā" ir sadalīts divās kārtās. Kopumā projekts paredz attīrīšanas darbu veikšanu piecos objektos Rīgas Brīvostas teritorijā. Projekta kopējās I un II kārtas izmaksas plānotas 15,3 miljonu Šveices franku (aptuveni 8,2 miljonu latu) apmērā, tai skaitā 2,3 miljoni Šveices franku (aptuveni 1,2 miljoni latu) ir Latvijas nacionālais līdzfinansējums. Projekts tiks īstenots līdz 2017. gadam, un tā ieviesējs ir VVD.