Šogad Latvijas ūdenstilpnēs līdz šim bojā gājušas jau 67 personas, kas salīdzinājumā ar pērnā gada datiem par laika periodu no janvāra līdz jūlijam ir par septiņām personām vairāk, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) statistikas dati.
No visiem noslīkušajiem pieci bijuši nepilngadīgie, kas ir par vienu nepilngadīgu personu vairāk nekā analoģiskā periodā pērn. Visvairāk cilvēku šogad noslīkuši maijā, kad dzīvību ūdenstilpnēs zaudējušas 15 personas, no kurām viena bijusi nepilngadīga.
Savukārt jūnijā noslīkuši 14 cilvēki, tostarp trīs pilngadību nesasniegušas personas, kas ir par desmit personām mazāk nekā šajā mēnesī pagājušā gadā, kad ūdenstilpnēs dzīvību zaudējuši 24 cilvēki. Jūlijā līdz šim noslīkuši 11 cilvēki, no kuriem viens ir bijis nepilngadīgs.
Savukārt ziemas mēnešos, ieskaitot martu, noslīkušas kopumā 14 personas, kas ir vairāk nekā ziemas periodā pērn, kad ūdenstilpnēs bojā gājušas bija sešas personas.
VUGD norāda, ka karstajā laikā visbiežākais noslīkšanas iemesls ir strauja ieiešana aukstā ūdenī, kā arī peldēšanās alkohola reibumā un savu spēku pārvērtēšana.
VUGD atgādina, ka peldēties alkohola reibumā ir aizliegts. Tāpat aizliegts bez ūdens gultnes izpētes lēkt ūdenī no tramplīna, laipas, tilta vai krasta. Savukārt vecākiem un aizbildņiem jāatceras, ka aizliegts bērnu atstāt bez pieskatīšanas teritorijā, kurā ir ūdenstilpne.
Visdrošāk ir peldēties oficiālajās peldvietās, kā arī ieteicams nepeldēties vienam. VUGD atgādina, ka nav ieteicams peldēties stiprā vējā, naktī vai negaisa laikā.
VUGD aicina peldētājus nepārvērtēt savus spēkus, bet gadījumā, ja persona ir pārkarsusi saulē, ūdenī doties lēnām. Pretējā gadījumā var notikt strauja temperatūras maiņa, kas var izraisīt muskuļu krampjus vai sirdsdarbības un asinsrites traucējumus. Vizinoties ar ūdens transportlīdzekli, drošībai nepieciešams uzvilkt glābšanas vesti.
Dienests atgādina, ka nelaimes gadījumā glābējus nekavējoties jāizsauc pa tālruni 112 un pēc iespējas precīzāk jānorāda nelaimes vietas koordinātes un piebraukšanas iespējas. Pēc izsaukuma glābēji ir jāsagaida un jānorāda cietušā atrašanās vieta.