Kroko bilde
Foto: Reuters/Scanpix
Pagājušajā nedēļā lielu sabiedrības uzmanību izpelnījās Māra stāsts, kura interneta veikalā nopirktais mīļotajai dāvanā paredzētais smalkais pulkstenis izrādījās nevis, kā viņš bija domājis, ar govs ādas, bet gan ar aligatora ādas siksniņu un tāpēc pirkumu uz robežas aizturēja Valsts ieņēmumu dienests (VID). Dabas aizsardzības pārvalde atzina, ka siksniņa ir no CITES jeb Vašingtonas Konvencijā par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām iekļauta apdraudētas sugas īpatņa ādas, kuras ievešanai vajadzīga īpaša atļauja, tāpēc tagad tiek lemts par pulksteņa konfiskāciju.

VID portāls „Delfi" noskaidroja, ka VID pērn 16 gadījumos konfiscējis kopumā 3039 CITES konvencijā iekļautus aizsargājamus īpatņus un no tiem veidotos izstrādājumus, par to neatļautu ievešanu piemērojot soda naudu - kopumā 1500 eiro.

No konfiscētajiem īpatņiem 2956 vienības bija kosmētikas līdzekļi, kuru sastāvā bijis melno ikru ekstrakts un vīru dzegužpuķes ekstrakts, 27 vienības - koraļļu fragmenti un 22 vienības - Eirāzijas lūša ādas.

Savukārt šā gada pirmajā ceturksnī saistībā ar CITES konvencijas pārkāpumiem konfiscēti četri šīs konvencijas pielikumos iekļauti īpatņi. Kopā piemērotā soda nauda ir 140 eiro.

VID gan atzīmē, ka Muitas pārvaldē netiek atsevišķi uzskatīti pārkāpumi, kas konstatēti par internetā nopirktām precēm.

Portāls „Delfi" piedāvā uzzināt, kādus savdabīgākos īpatņus saistībā ar to neatļautu ievešanu VID iepriekš konfiscējis uz robežas.

Krokodilu izbāzeņi no Zviedrijas


Foto: Privātais arhīvs

2005.gada maijā no Zviedrijas iebraucošā kuģa "Vikingfjord" pavāra kajītē tika atrasti divi zaļganbrūnas krāsas ap 60 centimetrus gari krokodilu izbāzeņi

Dokumenti šīm precēm neatradās, kā arī kuģa apkalpe nesniedza nekādus paskaidrojumus par šo īpatņu izcelsmi. Īpatņi arī netika deklarēti kuģa komandas personīgo mantu deklarācijā, kuģa krājumu deklarācijā un kuģa kravas deklarācijā, tāpēc VID krokodilu izbāzeņus konfiscēja.

Korallis un gliemežvāks no Prāgas


Foto: AFP/Scanpix

Tā paša gada 27.maijā lidostas "Rīga" ielidošanas kontroles postenī muitas darbinieki kāda no Prāgas ielidojuša ceļotāja bagāžā atrada nedeklarētu koralli un gliemežvāku. Ceļotājs lidmašīnu atstāja pa tā dēvēto „zaļo” koridoru, tā norādot, ka viņa bagāžā nav deklarējamu preču.

Tomēr VID pievērsa uzmanību koraļļa fragmentam un gliemežvākam, tos nogādāja ekspertīzei. Par notikušo tika noformēts administratīvā pārkāpuma protokols.

Lāčāda un valzirga kaula figūriņas


Foto: Shutterstock

2008. gada 30.septembrī Valsts ieņēmumu dienests kādam Krievijas pilsonim uzlika 50 latu sodu un konfiscēja lāčādu, kā arī desmit figūriņas no valzirga kaula, ko viņš bija ievedis no Maskavas.

Tā paša gada 29.augustā Lidostā "Rīga" tika veikta reisa Maskava – Rīga pasažieru bagāžas kontrole un pēc kāda Krievijas pilsoņa bagāžas skenēšanas ar rentgeniekārtu, muitas darbiniekiem radās aizdomas, ka tajā varētu atrasties preces, kuras būtu jādeklarē vai kuru pārvietošana pāri muitas robežai ir aizliegta vai ierobežota. Pats Krievjas pilsonis norādīja, ka viņa bagāžā neatrodas preces, kas būtu jādeklarē. Taču VID pārbaudes laikā konstatēja, ka personas somā atrodas viena lāčāda un desmit izstrādājumi no kaula. Krievijas pilsonis uzrādīja pirkuma kvīti par lāčādas iegādi, taču viņam nebija atļauju iepriekš minēto preču pārvadāšanai.

Lai veiktu pārbaudi, vai izņemtā lāčāda un kaula izstrādājumi ir iekļauti CITES konvencijas aizsargāto īpatņu sarakstā, priekšmetus nodeva ekspertīzes veikšanai Dabas aizsardzības pārvaldei. 2008.gada 5.septembrī Dabas aizsardzības pārvalde sniedza atzinumu, kurā teikts, ka izņemtā lāčāda ir brūnā lāča (Ursus arctos) āda un kaula izstrādājumi ir izgatavoti no valzirga (Odobenus rosmarus) ilkņa, kas ir iekļauti CITES konvencijā, līdz ar to šādu īpatņu importam Eiropas Savienībā bija nepieciešamas CITES atļaujas.

Sods par aizsargājamas sugas lāča zoba kontrabandu


Foto: F64

Tāpat 2008.gada 11.decembrī Valsts ieņēmumu dienests ar 75 latiem sodīja kādu ceļotāju, kurš no Maskavas iepriekš bija mēģinājis ievest aizsargājamo dzīvnieku sarakstā iekļautas sugas lāča augšžokļa fragmentu ar zobu.

Iepriekš VID lidostā "Rīga", veicot kādas no Maskavas ielidojušas fiziskas personas bagāžas fizisko kontroli, konstatēja, ka tajā atrodas atrodas nezināma dzīvnieka zobs.

Lai noskaidrotu, vai atrastais priekšmets ir iekļauts CITES konvencijas aizsargāto īpatņu sarakstā, priekšmets tika nodots ekspertīzes veikšanai Dabas aizsardzības pārvaldei, kas atzina: aizturētais priekšmets ir augšžokļa fragments ar zobu, kas piederīgs lācim (Ursus sp.). Pārvalde arī atzina, ka visas lāču sugas ir iekļautas CITES Konvencijas II pielikumā un tas nozīmē, ka šādu īpatņu importam Eiropas Savienībā nepieciešamas CITES eksporta atļaujas.

Arī šis ceļotājs muitas kontroles zonu šķērsoja pa zaļo koridoru, tādējādi apliecinot, ka viņas bagāžā neatrodas preces, kuras būtu jādeklarē, vai kuru pārvietošana pāri muitas robežai ir aizliegta vai ierobežota.

Pudeles ar čūskām un skorpioniem


Foto: PantherMedia/Scanpix

2007.gada janvārī Valsts ieņēmumu dienests ar 50 latiem sodīja kādu fizisku personu, kura centās Latvijā ievest četras pudeles ar čūskām un skorpioniem.

VID darbiniekiem pēc lidostā nozaudētās bagāžas skanēšanas ar rentgeniekārtu radās aizdomas, ka kādā no koferiem varētu atrasties preces, kuras būtu jādeklarē vai kuru pārvietošana pāri muitas robežai ir aizliegta vai ierobežota. Ielidošanas zāles pazudušās bagāžas servisa darbiniece atveda bagāžas īpašnieku pie muitas darbiniekiem. Persona apliecināja, ka tās bagāžā neatrodas preces, kuras būtu jādeklarē. Pēc bagāžas atvēršanas un fiziskās apskates tika atrastas divas pudeles, kuras bija čūska un skorpions un divas pudeles, kurās bija čūskas.

Lai pārbaudītu, vai izņemtajās pudelēs ievietotās čūskas ir iekļautas CITES konvencijas aizsargāto īpatņu sarakstā, priekšmeti tika nodoti ekspertīzei Dabas aizsardzības pārvaldei. 2007.gada 5.decembrī Dabas aizsardzības pārvaldes eksperts sniedza atzinumu, kurā norādīja, ka pudelēs esošās čūskas suga ir Xenochrophis piscator, un, ka tā ir iekļauta CITES konvencijas III.pielikumā un šādu īpatņu importam Eiropas Savienībā nepieciešamas CITES eksporta atļaujas, ja to izcelsmes valsts ir Indija.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!