SAB nekomentē, vai līdz vēlēšanām izvērtēs tieslietu ministra pielaidi valsts noslēpumam
Foto: LETA

Satversmes aizsardzības birojs (SAB) atturas komentēt, vai līdz oktobra sākumā paredzētajām Saeimas vēlēšanām paspēs izvērtēt tieslietu ministra Gaida Bērziņa (VL-TB/LNNK) atbilstību augstākās kategorijas valsts noslēpuma pielaides saņemšanai.

SAB preses pārstāve Iveta Maura apstiprināja, ka SAB šodien ir saņēmis nepieciešamo dokumentāciju, lai sāktu Bērziņa pārbaudes procedūru un lemtu par pieejas valsts noslēpuma objektiem izsniegšanu.

SAB atturējās komentēt, cik ilgu laiku prasīs pārbaudes veikšana. Maura vien uzsvēra, ka pārbaudes kārtība un termiņi ir noteikti Ministru kabineta apstiprinātajā normatīvajā aktā, kas ir klasificēts. SAB pārbaudi veiks atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam. Noteikumi paredz, ka vērtējums jāsniedz četru mēnešu laikā, bet atsevišķos gadījumos to var pagarināt par diviem mēnešiem.

Jau ziņots, ka SAB vajadzēja vairākus mēnešus, lai izlemtu, ka pielaide nepienākas Bērziņa partijas biedriem - bijušajai tieslietu ministrei Baibai Brokai un pašreizējam vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Romānam Naudiņam (VL-TB/LNNK).

Broka un Naudiņš SAB lēmumus pārsūdzēja ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram. Ģenerālprokurors attiecībā uz Broku lēmumu nemainīja, un viņa atkāpās no amata. Naudiņa sūdzība vēl tiek skatīta, apstiprināja prokuratūras preses sekretāre Aiga Eiduka. Naudiņš SAB lēmumu pārsūdzēja 21.augustā, un ģenerālprokuroram sūdzība ir jāizskata 30 dienu laikā.

Likumā par valsts noslēpumu minēti septiņi argumenti, kāpēc pieeja konfidenciāliem, slepeniem un sevišķi slepeniem valsts noslēpuma objektiem personai tiek liegta.

Pielaide, piemēram, nepienākas personai, par kuru pārbaudes gaitā ir konstatēti fakti, kas dod pamatu apšaubīt tās uzticamību un spēju saglabāt valsts noslēpumu. 50% gadījumu tieši šī norma minēta kā iemesls pielaides neizsniegšanai. Tā tas bija arī Brokas un Naudiņa gadījumā.

Speciālās atļaujas izsniedz uz noteiktu termiņu, bet ne ilgāku par pieciem gadiem. Speciālās atļaujas iedala trijās kategorijās. Personas pieeja sevišķi slepenai informācijai atļauta ar pirmās kategorijas speciālo atļauju, slepenai informācijai - ar otrās kategorijas speciālo atļauju, konfidenciālai informācijai - ar trešās kategorijas speciālo atļauju.

Pirmās kategorijas atļaujas izsniedz SAB, bet otrās un trešās kategorijas atļaujas izsniedz Drošības policija un Militārās izlūkošanas un drošības dienests.

Specdienesti pārbaudāmajām amatpersonām nav tiesīgi atklāt faktus, kas konstatēti pārbaudē un ir par iemeslu pielaides atteikšanai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!