LET_12451386
Foto: LETA
Divas Rīgas domes struktūrvienības - Satiksmes departaments un Rīgas pilsētas būvvalde - sniegušas atbildes Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijai (VKPAI) par robežzīmes "Rīga" iekļaušanu kultūras pieminekļu sarakstā. Kā pastāstīja VKPAI Juridiskās un pieminekļu uzskaites daļas pārstāve Līga Ābele, atbildes bijušas izteikti noraidošas.

Kā informēja Ābele, dome izteikusi bažas par papildu izmaksām, kas pašvaldībai varētu rasties, robežzīmei kļūstot par aizsargājamu mākslas pieminekli. Ābele paskaidroja, ka līdz šim robežzīme varēja "vienkārši stāvēt", bet tagad tās īpašnieka - Rīgas domes - uzdevums būs to saglabāt nākamajām paaudzēm.

Ceturtdien, 16.oktobrī, notiks VKPAI komisijas sēde, lai vērtētu abu Rīgas domes struktūrvienību paustos argumentus. "Provizoriski atbildēs nav tādu argumentu, kas spiestu inspekciju mainīt domas un neiekļaut robežzīmi "Rīga" kultūras pieminekļu sarakstā," norādīja Ābele.

Jau ziņots, ka VKPAI Kultūras pieminekļu uzskaites komisijas sēdē ir pieņemts lēmums piešķirt kultūras pieminekļa statusu robežzīmei "Rīga", kas nozīmē, ka šo objektu nebūs iespējams mainīt.

Kā iepriekš stāstīja VKPAI vadītājs Juris Dambis, domei par ieceri ir tiesības izteikties, bet tās viedoklis nav izšķirošs. "Gala lēmumu pēc pašvaldības atbildes pieņems kultūras ministre. Kultūras pieminekļa statuss robežzīmei stāsies spēkā pēc lēmuma izsludināšanas oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis". Pēc tam arī varēs notikt objekta atgriešana sākotnējā stāvoklī," iepriekš skaidroja Dambis.

Jau ziņots, ka Kultūras ministrija (KM) vērsusies Rīgas domē ar aicinājumu novērst mākslinieka Valda Celma personisko tiesību uz darba neaizskaramību pārkāpumu, atjaunojot sākotnējā izskatā mākslinieka 1980.gadā izveidoto robežzīmi "Rīga". Pie domes priekšsēdētāja Nila Ušakova (SC) vērsušās arī vairākas sabiedrībā zināmas personas, publiskā vēstulē paužot protestu pret Rīgas vizuālās zīmes "izkropļošanu un banalizēšanu", kā arī pret autortiesību pārkāpumu un latviešu valodas pareizrakstības ignorēšanu.

Valsts valodas centra (VVC) pārstāvji uzskata, ka sirsniņa, kas uz Rīgas uzraksta lietota garumzīmes vietā, nav garumzīme, un piemērojis sodu Rīgas domes Satiksmes departamenta direktora pienākumu izpildītājam Krišjānim Peteram ("Saskaņa") par garumzīmes aizvietošanu ar sirsniņu uzrakstā "Rīga", noformējot administratīvā pārkāpuma protokolu, kas paredz naudas sodu 35 līdz 140 eiro apmērā.

Sirsniņa Rīgas karoga krāsās - gaiši zilā un baltā - uz Rīgas uzraksta burta "Ī" garumzīmes vietā tika novietota šī gada pavasarī. Vasaras nogalē tā tika pārkrāsota Latvijas valsts karoga krāsās. Ušakovs sociālajā tīklā "Twitter" uz to reaģēja, ierakstot, ka nezināmo aktīvistu pārkrāsotā garumzīme izskatoties labi un lai tā arī paliekot.

Jūlija sākumā uz Jūrmalas šosejas sirds formas garumzīme virs uzraksta "Rīga" tika pārkrāsota Ukrainas karoga krāsās. Sākta pārbaude, lai noskaidrotu notikušā apstākļus.

Ušakovs iepriekš norādījis, ka sirsniņas uz Rīgas uzraksta burtiem ir pagaidu projekts. Pašreizējā izskatā ar Latvijas karogam atbilstošo sarkanbaltsarkano krāsojumu sirsniņas uz Rīgas burtiem atradīsies līdz valsts svētkiem 18.novembrī. Pēc tam tikšot gaidīti atbildīgo amatpersonu ierosinājumi par burtu izskatu. Ušakovs neizslēdza, ka uz burtiem varētu atgriezties garumzīmes, kas "ir akurāti noliktas noliktavā".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!