774291_48795032
Foto: stock.xchng
Latvijas Ārstu biedrībā (LĀB) otrdien, 16. decembrī, notika diskusija, kuras dalībnieki atzina, ka nodokļu politikai jābūt plānveidīgai un prognozējamai, tādēļ akcīzes nodokļa celšana iespējama ne ātrāk kā 1. aprīlī, portālu "Delfi" informē LĀB.

Diskusijas dalībnieki atzina, ka alkohola akcīzes nodokļa celšanas kontekstā jāskata kā valsts ekonomiskās, tā sabiedrības veselības intereses.

Alkohola ražotāju un sabiedrības veselības speciālistu viedoklis bija vienprātīgs – alkohola akcīzes nodokļa atšķirības starp alu un stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem nepieciešams samazināt līdz 1:2, ceļot akcīzi alum straujāk nekā stiprajiem dzērieniem.

LĀB uzsver, ka galvenais akcīzes nodokļa celšanas arguments tomēr ir sabiedrības veselības problēmas, nepieciešamība samazināt alkohola pieejamību.

Viens valsts iedzīvotājs, vecāks par 15 gadiem, gada laikā izdzer vidēji 10,2 litrus absolūtā alkohola. Šāds alkohola daudzums atbilst aptuveni 25,5 litriem degvīna, 204 litriem alus vai 85 litriem vīna.

Latvijas sabiedrības veselības speciālisti uzskata, ka alkohola cenas kāpumam jābūt straujākam par IKP kāpumu, inflāciju un jābūt nedaudz lielākam par citiem augošiem makroekonomiskajiem rādītājiem procentuālā izteiksmē.

Līdz ar to Latvijas Ārstu biedrības, Latvijas Alus darītāju asociācijas, Latvijas alkohola nozares asociācijas, kā arī atbildīgo Veselības ministrijas un Slimību kontroles un profilakses centra amatpersonu tikšanās beidzās savstarpējas izpratnes gaisotnē, tomēr ar pretrunīgu viedokli par nepieciešamā palielinājuma apjomu, kā arī aprēķināšanas metodiku.

Latvijas Ārstu biedrība rosina rīkot speciālu Saeimas budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas un Saeimas Sociālo un darblietu komisijas sēdi, kurā piedalītos kā sabiedrības veselības, tā alkohola ražošanas speciālisti, lai rastu iespējami ātru un korektu risinājumu alkohola akcīzes kāpumam.

LĀB norāda, ka alkoholisko dzērienu lietošana ir viens no nozīmīgākajiem slimību izraisošiem faktoriem.

Paralēli jārisina jautājumi par nepieciešamību likumdošanā regulēt alkoholisko dzērienu tirdzniecības cenu samazināšanas akcijas, kā arī precīzi reglamentēt alkoholisko dzērienu mājražošanu, uzsver LĀB.

Diskusijā piedalījās Latvijas alkohola nozares asociācija, Latvijas Alus darītāju asociācija, LĀB, kā arī Veselības ministrijas un Slimību kontroles un profilakses centra speciālisti. Visas sarunā iesaistītās puses atzina, ka alkohola akcīzes paaugstināšana ir valsts interesēs, tomēr atšķīrās viedoklis par šo izmaiņu lielumu, biežumu un metodiku.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!