Pašlaik likums nosaka, ka valsts budžeta finansējumu piešķir politiskajai organizācijai (partijai), par kuru iepriekšējās Saeimas vēlēšanās nobalsojuši vairāk nekā 2% vēlētāju, 0,71 eiro apmērā kalendārā gada laikā par katru iegūto balsi. Savukārt Saeimā iesniegtajā likumprojektā to paredzēts mainīt uz 1,42 eiro par katru iegūto balsi.
Koalīcijas iesniegtie likumprojekti paredz arī, ka partijām un partiju apvienībām, lai piedalītos Saeimas vai Eiropas Parlamenta vēlēšanās, jābūt ne mazāk kā 500 biedru. Tāpat priekšlikumos paredzēts, ka politiskajām partijām, kuras vēlas piedalīties Saeimas vēlēšanās, jābūt dibinātām ne vēlāk kā vienu gadu pirms tām.
Likumprojekti paredz arī to, ka partijas statūtos jānosaka kārtība, kādā biedrs var pieprasīt jautājuma iekļaušanu partijas biedru sapulces darba kārtībā.
Deputāti iesnieguši izskatīšanai Saeimā grozījumus likumā par iedzīvotāju ienākuma nodokli, Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likumā, Eiropas Parlamenta vēlēšanu likumā, Politisko partiju likumā, Saeimas vēlēšanu likumā, kuros iekļauti iekļauti prezidenta rosinātās izmaiņas. Likumprojektus parakstījuši visu koalīcijas partiju pārstāvji - Augusts Brigmanis (ZZS), Gaidis Bērziņš (VL-TB/LNNK), Gundars Daudze (ZZS), Edvards Smiltēns (V) un Solvita Āboltiņa (V).
Āboltiņa skaidroja, ka priekšlikumos nav iekļautas divas no prezidenta rosinātajām izmaiņām - par grozāmajiem sarakstiem un par partiju vēlēšanu sarakstu līdzparakstīšanu. Vienlaikus nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK plānojot uzturēt diskusiju arī par atsevišķiem likumprojektos neiekļautajiem priekšlikumiem.
Saeima rīt lems par šo likumprojektu nodošanu komisijām, un koalīcija tos plāno atbalstīt, lai turpinātu diskusijas par šīm iniciatīvām parlamenta komisijās.
Kā ziņots, iepriekš Bērziņš Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei (VL-TB/LNNK) iesniedza likumdošanas iniciatīvu, kas pamatojas uz prezidenta izveidotās Ekspertu grupas pārvaldības pilnveidei ziņojumu "Politisko partiju sistēmas pilnveidošanas iespējas".
Ziņojumā iekļauta situācijas analīze un priekšlikumi, un tas izstrādāts ar mērķi stiprināt un veidot atbildīgākas politiskās partijas, bez kurām demokrātiska valsts nevar pastāvēt. Lai veicinātu diskusijas un konstruktīvu darbu likumprojektu izstrādē, iniciatīvā iekļautas arī vairākas iespējamo normatīvo aktu grozījumu redakcijas.