Foto: DELFI

Augstākās tiesas (AT) Krimināllietu departaments trešdien, 7.janvārī, nosūtījis atpakaļ tā dēvētā "Imantas hakera" Denisa Čalovska advokātei Ilonai Bulgakovai pieteikumu, kurā viņa bija lūgusi atcelt lēmumu par viņas klienta izdošanu Amerikas Savienotajām Valstīm (ASV), kā arī apturēt tā izpildi.

Lēmums par izdošanu nav pārsūdzams, secinājusi AT. Tāpat AT nav apturējusi lēmuma izpildi par Čalovska izdošanu, portālu "Delfi" informēja AT preses sekretāre Baiba Kataja.

Bulgakova bija lūgusi AT Krimināllietu tiesu palātas 2013.gada 31.janvāra lēmuma jaunu izskatīšanu saistībā ar materiālo vai procesuālo likuma normu būtisku pārkāpumu.

Tiesa secinājusi, ka pieteikuma izskatīšana nav pakļauta AT.  

Atbildes vēstulē AT paskaidrojusi, ka spēkā stājušos tiesas nolēmumu var izskatīt no jauna, ja tas nav skatīts kasācijas kārtībā.

No likuma izriet, ka no jauna var izskatīt tādus nolēmumus, kuriem ir paredzēta pārsūdzēšana kasācijas kārtībā, bet personas izdošanu ārvalstij reglamentē Kriminālprocesa likuma nodaļa, kas noteic: Ģenerālprokuratūras lēmumu par izdošanas pieļaujamību var pārsūdzēt AT un tiesas lēmums nav pārsūdzams.

Kā informēja Kataja, atbildot uz aizstāves lūgumu atlikt vai apturēt lēmuma izpildi, AT atbildējusi, ka tā var atlikt vai apturēt lēmuma izpildi, ja tā pieņem izskatīšanai pieteikumu, kas šajā gadījumā nenotiek.

Bulgakova pieteikumu un tam pievienotus materiālus kopā uz 28 lapām iesniedza AT 5.janvārī.  

Jau vēstīts, ka  ECT Lielās palātas kolēģija nolēmusi nepieņemt Čalovska lūgumu pārskatīt ECT 2014.gada 24.jūlija spriedumu lietā, kas paredz, ka viņu var izdot ASV.

Valdība nolēma nepārsūdzēt ECT lēmumu, kas paredz, ka Čalovski var izdot ASV. Iepriekš ECT palāta, tāpat kā AT ir atzinusi par pieļaujamu kibernoziegumos apsūdzētā Latvijas pilsoņa Čalovska izdošanu ASV un vairumu pieteicēja sūdzībā norādīto punktu atzinusi par nepamatotiem.

Tiesa vienbalsīgi noraidījusi Čalovska sūdzību par izdošanu uz ASV, norādot, ka nevienā no apsūdzībām, kuras iesniedzējam izvirzīja ASV iestādes, viņam nedraudēja mūža ieslodzījums. 

Tāpat ECT vienbalsīgi atzinusi, ka, ievietojot Čalovski aiz metāla nožogojuma AT Krimināllietu tiesu palātas sēdes laikā, tika pārkāpts Konvencijas 3.pants, kas nosaka spīdzināšanas, cietsirdīgas un pazemojošas izturēšanās aizliegumu.

Čalovskis lūdza piespriest viņam morālo kompensāciju 10 000 eiro apmērā, taču ECT šo prasību apmierināja tikai daļēji, atlīdzībā piespriežot 5000 eiro.

ASV federālie prokurori izvirzījuši apsūdzības trim iespējamiem Austrumeiropas kibernoziedzniekiem - Krievijas pilsonim Ņikitam Kuzminam, Rumānijas iedzīvotājam Mihajam Paunesku un Latvijas iedzīvotājam Čalovskim, kurš pazīstams arī ar iesauku Miami. 

ASV tiesībsargājošās iestādes uzskata, ka trīs aizturētie vīrieši ir atbildīgi par datorvīrusa "Gozi Virus" radīšanu un uzturēšanu. Ar šo vīrusu tika inficēts vairāk nekā miljons datoru visā pasaulē, tostarp aptuveni 40 000 datoru ASV. Vīruss nonācis pat ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) datoros.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!