Tiesa noraida 'Par dzīvību' organizatoru prasību pret žurnāla 'Ir' galveno redaktori
Foto: LETA

Rīgas pilsētas Centra rajona tiesa šodien noraidīja kustības "Par dzīvību" organizatoru, tostarp Jāņa Čakstes Demokrātijas un ilgtspējīgas attīstības biedrības, prasību pret AS "Cits medijs" un žurnāla "Ir" galveno redaktori Nelliju Ločmeli par goda un cieņas aizskaršanu.

Kā noskaidrots tiesā, šodien lietā jau ir pieejams pilns spriedums. To 20 dienu laikā ir iespējams pārsūdzēt Rīgas apgabaltiesā, apelācijas sūdzību iesniedzot Centra rajona tiesā.

Kustības organizatori uzskatīja, ka "Ir" apzināti izplatījis nepatiesu informāciju par to, ka Saeimas konferenci organizējusi "globāla katoļu radikāla kustība", lai gan patiesībā to organizējusi Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas Demogrāfijas lietu apakškomisija sadarbībā ar nevalstiskajām organizācijām.

Tāpat, viņuprāt, žurnāls esot melojis par to, ka rīkotā konference bijusi vienpusīga. Kā norāda "Par dzīvību" pārstāvji, runātāji esot pārstāvējuši dažādu jomu viedokļus, tostarp amatpersonu, tiesību ekspertu, nevalstisko organizāciju. Prasības pieteicējiem neesot saprotams, kādēļ žurnāls "Ir" tik klaji vērsies pret tradicionālām vērtībām un organizācijām, diskriminējot atšķirīgi domājošus cilvēkus pēc viņu ideoloģiskās pārliecības.

"Minētajā publikācijā tiek melīgi apgalvots, ka kustību "Par dzīvību" finansē "starptautiska katoļu" organizācija "Human Life International". Patiesībā kampaņas finansējums un rīkošana tiek nodrošināta ar Latvijas vietējo nevalstisko organizāciju biedru brīvprātīgiem ziedojumiem sadarbībā ar daudziem sabiedrībā zināmiem labas gribas cilvēkiem," apgalvo kustības pārstāvji.

Prasības pieteicēji prasa atsaukt minētajā rakstā publicētās nepatiesās ziņas, kas aizskar kustības dalībnieku godu un cieņu.

Žurnāla "Ir" galvenā redaktore uzskata, ka prasība ir nepamatota un "būtībā tās iesniedzēji ir sašutuši par to, ka abortu jautājumā pastāv viedokļu sadursme un žurnāla "Ir" rakstā tā uzskatāmi parādīta, uzklausot visas iesaistītās puses". "Šāda prasība iederētos viduslaiku inkvizīcijas tiesā, kas dedzināja "nepareizi" domājošos ķecerus, taču mēs dzīvojam demokrātiskā valstī, kur vārda brīvību aizsargā likums. Ļoti žēl, ka nākas tērēt jau tā pārslogoto tiesas laiku un nodokļu maksātāju naudu, lai vēlreiz atgādinātu šo patiesību," iepriekš norādīja Ločmele.

Ločmele pastāstīja, ka 2012.gada 26.novembrī atbildējusi uz Jāņa Čakstes Demokrātijas un ilgtspējīgas attīstības biedrības vēstuli, kurā Putriņš, Rožkalns un Briede-Jureviča prasa atsaukt žurnāla "Ir" 11.oktobra numurā un žurnāla interneta vietnē publicēto Lāsmas Rozenfeldes rakstu "Ieņemšanas brīdis Saeimā" un kompensēt morālo kaitējumu.

''Saskaņā ar likumu "Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem" fiziskām un juridiskām personām ir tiesības "pieprasīt, lai masu informācijas līdzekļi atsauc par tām publicētās ziņas, ja tās neatbilst patiesībai". Līdz ar to organizatoru viedoklis par raksta aizskārumu nav pamatots, prasība neatbilst likumam un nav izpildāma. Attiecīgi nav pamatota arī morālā kaitējuma kompensācijas prasība - "Ir" raksts nesatur par organizatoriem publicētas nepatiesas ziņas, tātad nevar aizskart viņu godu un cieņu," vēstulē rezumē Ločmele.

Ločmele vēstulē norādījusi, ka organizatoru pārstāvētās kampaņas "Par dzīvību" viedoklis abortu jautājumā ir izvērsti atspoguļots minētajā "Ir" rakstā, kas sniedz patiesu priekšstatu par viedokļu sadursmi šajā tēmā un dod vārdu dažādām iesaistītajām pusēm. Redaktore vēstulē organizatorus aicina izmantot dažādās iespējas uzrunāt "Ir" lasītājus - piedaloties rakstu apspriešanā un veidojot blogu ierakstus "Ir" interneta vietnē vai piedāvājot savu viedokli kā kodolīgu repliku, kādas mēdz ievietot žurnāla nākamajos numuros par iepriekš publicētiem rakstiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!