Vētra, Vecāķi - 2
Foto: DELFI Репортер

Saskaņā ar jaunākajām prognozēm ievērojami ir pieaugusi varbūtība, ka vēja brāzmas Latvijā svētdien pārsniegs 33 metrus sekundē, kā arī iespējama strauja ūdens līmeņa paaugstināšanās. Glābēji atgādina, ka vētras laikā nepieciešams atcerēties par drošību.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina cilvēkus sagatavoties spēcīgajām vēja brāzmām un atgādina par drošu rīcību vētras laikā, lai pasargātu sevi un apkārtējos no vētras radītajiem postījumiem.

Lai vētra nepārsteigtu cilvēkus nesagatavotus, VUGD aicina parūpēties, lai mobilais telefons būtu pilnībā uzlādēts. Spēcīgu vēja brāzmu dēļ mājokļi bieži paliek bez elektrības. Tieši mobilais telefons palīdzēs sazināties ar apkārtējiem, kā arī nepieciešamības gadījumā izsaukt operatīvos dienestus pa tālruni 112.

Tāpat VUGD aicina sagatavot kabatas lukturīšus un pārliecināties, ka mājās ir baterijas, ko ievietot radioaparātā. Elektrības pārrāvumu laikā radioaparāts būs vienīgā iespēja uzzināt par notikušo, kā arī operatīvo dienestu ieteikumus turpmākai rīcībai.

Daudzdzīvokļu māju iemītnieki ir aicināti pārliecināties par to, ka uz viņu balkoniem neatrodas lietas, kuras vējš var aizpūst, tādējādi apdraudot garāmgājēju veselību un dzīvību. Tās lietas, kuras nevar pārvietot iekštelpās, ir stingri jānostiprina.

Savukārt privātmāju un lauku iedzīvotājiem ir jāpārliecinās, ka viņu māju pagalmā visas vieglākās lietas ir piesietas vai nostiprinātas tā, ka vējš tās nevar aizpūst.

Ja nepieciešams novietot automašīnu, tad tam vajadzētu izvēlieties vietu, kas nav zem kokiem vai tiešā to tuvumā.

Lai vētra neapdraudētu cilvēku veselību un dzīvību, VUGD aicina iespēju robežās vētras laikā uzturēties telpās un tās pamest tikai galējas nepieciešamības dēļ. Lūstoši koki, vēja norauti reklāmas stendi un ēku konstrukciju daļas var apdraudēt ne tikai cilvēku veselību, bet arī dzīvību.

Ja tomēr vētras laikā cilvēks atrodas ārpus telpām, tad jāizvairās pārvietoties un uzturēties zem kokiem, reklāmas stendiem un celtniecības sastatnēm, kā arī neiet pāri tiltiem.

Tāpat nepieciešams aizvērt logus, durvis un bēniņu lūkas.

Esot telpās, cilvēkiem nevajadzētu uzturēties tiešā logu tuvumā. Lūstoši zari un vēja nesti priekšmeti var izsist loga rūtis.

Ja vētras laikā bērniem ir jādodas ārpus mājas, vēlams viņus pavadīt.

Glābēji arī neiesaka lietot lietussargu, jo tas samazinās redzamību, pastiprināti uztvers vēja brāzmas un var savainot citus garāmgājējus.

Tāpat nebūtu jāaizmirst par ugunsdrošību. Ja vētras rezultātā ir radušies elektrības pārrāvumi, lai pārvietotos pa māju, ir jāizmanto lukturītis.

Savukārt degošas sveces nav jāatstāj bez uzraudzības. Lai savlaicīgi iegūtu informāciju par gaidāmo vētru, kā arī rīcību tās laikā, jāatstāj ieslēgts radio vai televizors.

Glābēji uzsver: vētras laikā jūrā var veidoties augsti viļņi, tāpēc spēcīgā vēja laikā kategoriski aizliegts atrasties uz moliem. Šajā laikā mola akmeņi ir slideni, tāpēc viļņu, spēcīgā vēja un slideno akmeņu dēļ cilvēks viegli var iekrist ūdenī.  No ūdens paša spēkiem izkļūt ārā praktiski nav iespējams un zemās ūdens temperatūras dēļ cilvēkam strauji iestājas ķermeņa atdzišana.

Ja ir nogāzušies koki, pārrauti vadi, notikusi avārija vai cits negadījums, kas apdraud cilvēku veselību un dzīvību, jāzvana VUGD pa tālruņa numuru 112.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!