VK: Par ātrās palīdzības auto nomu pārmaksāti teju 12 miljoni eiro
Foto: DELFI

Izmantojot neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta automašīnu ārpakalpojumu, ir pārmaksāti gandrīz 12 miljoni eiro, revīzijā secinājusi Valsts kontrole (VK).

Revidenti secinājuši, ka Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) ir nelietderīgi izlietojis valsts budžeta līdzekļus vairākās pozīcijās, informēja VK sabiedrisko attiecību speciāliste Ilva Liepiņa-Milzarāja.

Piemēram, sākotnēji līgumā ar uzņēmumu "Rīgas Sanitārā transporta autobāze" bija noteikts, ka uzņēmumam līdz 2011.gada vidum ir jāsniedz pakalpojums ar automašīnām, ne vecākām par septiņiem gadiem, taču revīzijā konstatēts, ka vēl līdz 2014.gada 30.jūnijam puse ātrās palīdzības automašīnu bija vecākas. Saskaņā ar līgumu par laikus neatjaunotu autoparku bija jāpiemēro 20% samazinājums nostrādāto stundu tarifam, tomēr tas netika izdarīts. Tādējādi NMPD par pakalpojuma saņemšanu ir pārmaksājis vismaz 784 988 eiro.

Pārmaksāts ir arī par automašīnu apkopi. Uzņēmuma vadītājiem bija jāveic automašīnu salona mazgāšana un sanitārā apstrāde, tomēr pēc dažiem mēnešiem ar uzņēmumu noslēgts vēl viens līgums par sanitāro pakalpojumu iegādi, kas pēc būtības paredz tos pašus pienākumus, ko pirmais līgums. Tādējādi laikā no 2010.gada 17.augusta līdz 2014.gada 30.jūnijam NMPD nelietderīgi izmantojis līdzekļus 483 074 eiro apmērā.

Valsts kontrole aprēķinājusi, ka piecu gadu laikā paredzēto 30,7 miljonu eiro vietā līdz pakalpojuma termiņa beigām, kas ir šā gada 28.aprīlis, kopējās izmaksas būs 42 miljoni eiro. Šāda summa par sen pieņemta lēmuma neizpildi ir pārāk augsta, norāda VK.

NMPD ir iespējas mainīt šo kārtību un pārtraukt ārpakalpojuma izmaksu. Saskaņā ar VK aplēsēm NMPD vidējās izmaksas uz vienu nobraukto kilometru ir 0,756 eiro bez uzkrājuma jaunu automašīnu iegādei vai 1,034 eiro ar uzkrājumu. Savukārt autobāzes ārpakalpojuma izmaksas bija 1,492 eiro par kilometru. VK arī uzskata, ka NMPD nemaz nevēlas iegādāties savas automašīnas, par ko liecina pagājušā gada sākumā pārdalītie 2,69 miljoni eiro, kas sākotnēji tika piešķirti jaunu automašīnu iegādei.

Revidenti vērš uzmanību, ka SIA "Rīgas Sanitārā transporta autobāze" ir izmantojusi savu priviliģēto statusu kā vienīgais šī pakalpojuma sniedzējs un diktējusi savus noteikumus. Vienlaikus uzņēmums ir uzrādījis ievērojamu bruto peļņas rentabilitāti - līdz pat 44%.

Jautājums par to, kā valstij nodrošināt operatīvos medicīniskos transportlīdzekļus Rīgas reģionā, ir bijis asu diskusiju objekts. Ilgus gadus valsts šos pakalpojumus pirka ārpakalpojumā no "Rīgas Sanitārā transporta autobāzes", taču Valsts kontrole un atsevišķi politiķi ir norādījuši, ka valsts šādi ievērojami pārmaksā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!