Pagājušajā nedēļā gripas aktivitāte ir samazinājusies, liecina gripas un akūtu augšējo elpceļu infekciju monitoringa dati, aģentūrai BNS pavēstīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Komunikācijas nodaļas vadītāja Laura Ševčenko.
Pie monitoringā iesaistītajiem ģimenes ārstiem - 68 ģimenes ārsta praksēs - pagājušajā nedēļā reģistrēti 432 saslimšanas gadījumi, bet nedēļu iepriekš – 601. Saslimstības vidējā intensitāte bija 402,6 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, savukārt nedēļu iepriekš – 569,5 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju.
SPKC secina, ka gripas aktivitātes samazināšanās tendence varētu saglabāties arī turpmākās nedēļas, tomēr vēl joprojām novērojama plaša gripas izplatība – gripas gadījumi reģistrēti deviņās no desmit monitoringā iekļautajām teritorijām (Daugavpils, Gulbene, Jelgava, Jēkabpils, Jūrmala, Liepāja, Rēzekne, Rīga un Valmiera) un visur intensitāte pārsniedza 100 gadījumu uz 100 000 iedzīvotāju. Visaugstākā saslimstība reģistrēta Jelgavā un Jūrmalā.
Visvairāk pie ģimenes ārstiem gripas gadījumi reģistrēti bērniem vecuma grupā no pieciem līdz l4 gadiem. Šajā vecuma grupā novērots arī lielākais saslimstības kritums - no 2024,3 gada 5.nedēļā uz 1366,2 gadījumiem pagājušajā nedēļā uz 100 000 iedzīvotāju, informēja SPKC.
Vēršanās pie ģimenes ārstiem citu akūtu augšējo elpceļu infekciju gadījumos pagājušajā nedēļā samazinājusies par deviņiem procentiem, savukārt vēršanās pneimonijas gadījumos palielinājusies par 27 procentiem. SPKC speciālisti skaidro, ka pneimonijas gadījumu skaita pieaugums ir sekas no iepriekšējo nedēļu augstās gripas intensitātes, kad liela daļa iedzīvotāju slimoja ar gripu un pašlaik pārslimo gripas komplikācijas.
SPKC atgādina, ka gripa var izraisīt smagus sirds, asinsrites, nieru darbības traucējumus, bronhītu, vidusauss iekaisumu un citas komplikācijas, taču visbiežākā komplikācija, ko izraisa gripa, ir pneimonija jeb plaušu karsonis. Retos gadījumos gripas vīrusu pneimonija var parādīties netipiski ātri, kad dažu dienu laikā attīstās abpusēja pneimonija, kura var izraisīt nāvi pat līdz šim veselam cilvēkam. Tādēļ gripas gadījumos ļoti būtiski ir laikus vērsties pie ārsta, lai sāktu ārstēšanos.
Lai pēc iespējas samazinātu gripas gadījumus ar smagu norisi, speciālisti aicina rūpēties par savu veselību, ievērot ne tikai vispārīgus gripas profilakses pasākumus, bet arī veikt gripas vakcināciju katru gadu.