669909_61356431 (1)
Foto: stock.xchng
Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologi ir veikuši šogad pirmo ērču aktivitātes novērtējumu dabā Lapmežciema apkārtnē, kur tika konstatētas pirmās aktīvās ērces, portālu "Delfi" informē SPKC.

Šogad ērču aktivitāte ir sākusies agrāk nekā iepriekšējos gados. Vidējais ērču blīvums pagaidām vēl ir zems – līdz divām ērcēm uz vienu kilometru, bet turpmāk, paaugstinoties gaisa temperatūrai, pieaugs arī ērču daudzums.

Ērču pārziemošanai šoziem bijuši labvēlīgi laika apstākļi, tostarp siltā ziema, un pagājušā gada rudenī novērots lielāks nepieaugušo ērču skaits, līdz ar to šogad sagaidāma augstāka ērču aktivitāte nekā pērn.

SPKC dati liecina, ka 2014.gadā novērots pēdējo gadu laikā zemākais saslimstības līmenis ar ērču encefalītu – reģistrēti 173 saslimšanas gadījumi, kas ir par 92 gadījumiem mazāk nekā 2013.gadā.

2014.gadā nav reģistrēts neviens ērču encefalīta izraisīts nāves gadījums. Saslimstības samazinājumu ar ērču encefalītu galvenokārt varētu saistīt ar iedzīvotāju aktīvu vakcinēšanos pret minēto slimību.

Ar ērču pārnesto Laimboreliozi 2014.gadā reģistrēti 469 saslimšanas gadījumi, kas ir par 15 gadījumiem vairāk nekā 2013.gadā.

SPKC atgādina, ka vakcinācija pret ērču encefalītu ir ļoti efektīvs profilakses līdzeklis tikai pret ērču encefalītu, tomēr tā nepasargā no pārējām ērču pārnestām slimībām, piemēram, Laimboreliozi, ērlihiozi, tādēļ arī vakcinētiem cilvēkiem pirms došanās mežos, krūmājos vai nekoptās pļavās obligāti nepieciešams ievērot pareizas ģērbšanās ieteikumus.

Kopš 1990. gada veiktie novērojumi pastāvīgajās ērču monitoringa vietās liecina, ka ērču aktivitāte un daudzums Latvijas teritorijā kopumā ir stabili pieaudzis.

SPKC arī atgādina, ka šogad, tāpat kā iepriekš, notiek valsts apmaksāta bērnu vakcinācija pret ērču encefalītu noteiktās Latvijas teritorijās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!