"Elite un tauta vienojās" – tāds ir viens no citātiem, kas izskanēja filmas "4.maija republika" intervijās, raksturojot Latvijas neatkarības atjaunošanu 1990. un 1991.gadā. Turpmākajos gados sekoja varas un mantas sadale, politekonomisko grupējumu veidošanās, kas apspriesti arī šim rakstam pievienotajā filmas fragmentā. Turpinot tēmu par to, ko 4.maija Neatkarības deklarācijai liek pievienot notikušais 25 gados, līdzās tautas gribas paušanai un valstī izveidoto "spēles noteikumu" atbilstībai valsts politiskajam, ekonomiskajam un sociālajām stāvoklim, vēl viens būtisks jautājums ir - kādas ir elites Latvijā, ko tās dara vai nedara?

Viens no aktīvākajiem Latvijas politekonomisko procesu komentētājiem mēdz uzturēt aksiomu, ka labi organizēts mazākums pārvalda neorganizēto vairākumu. Var, protams, strīdēties, cik liels ir šis mazākums. Var lietot nevis vārdu "pārvalda" bet kādu citu. Taču būtība nemainās – kas gan cits ir šis mazākums, ja ne elites. Tieši daudzskaitlī – politiskā elite, biznesa elite, mākslinieku elite, arī mediju, juristu, un vēl dažādas citas. Šis elites, protams, 25 gadu laikā ir mainījušās. Tomēr daudzi personāži un to veidotās tradīcijas vai (ne)tikumi ir saglabājušies.

Cīņās par varu un ietekmi deviņdesmito gadu pirmajā pusē ar vistālejošākajām sekām iezīmējās trīs politekonomiski veidojumi – "Klubs-21", kas bija pamats vairāku Saeimas sasaukumu varas partijai "Latvijas ceļš", kā arī tā sauktie Valmieras un Ventspils grupējumi, kurus primāri mēdz saistīt, attiecīgi, ar Andra Šķēles un Aivara Lemberga vārdu, tomēr nebūt ne viss ir tik primitīvi. Ne tuvu ne visi tālaika un turpmāko gadu redzamākie un ietekmīgākie personāži arī būtu pieskaitāmi pie vienas no minētajām grupām un tām oficiālajām vai neformālajām struktūrām, kas turpmāk izveidojās. Paši par sevi vai attiecībās ar tiem, ar ko kurā brīdī izdevīgāk, bija virkne biznesa līderu, piemēram, ar "Parex bankas" vadītāju priekšgalā. Tomēr pozicionēšanās starp vai ap grupējumiem kļuva par vienu no atskaites punktiem. Diemžēl mazāk par atskaites punktu principu vai ideoloģiju cīņām, daudz vairāk interešu cīņām, gan publiski, gan aizkulisēs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!