9.maijs, ziedu nolikšana pie Uzvaras pieminekļa - 40
Foto: DELFI Aculiecinieks

Svētki vai nu sabiedrību vieno vai šķeļ. Kāds potenciāls vienot ir 9.maijam? Nekāds. Es nevaru iedomāties, ka latvieši 9.maiju kādreiz uztvers kā svinamu dienu, trešdien Latvijas Televīzijas raidījumā "Sastrēgumstunda" sacīja Austrumeiropas politikas pētījumu centra izpilddirektors Andis Kudors.

Savukārt politiķis Tālavs Jundzis atzina, ka katru pasākumu var sasaistīt ar ideoloģiju. Latvijas sabiedrībai šis pasākums - 9.maijs, kas ir pozitīvi vērtējams vienā sabiedrības daļā, tomēr saistās ar nākamo soli - okupāciju. Kā piemiņas diena šī diena būtu atzīmējama, bet svinēt kā svētkus šo dienu lielai daļai latviešu nebūs pamata. Tāpat arī nevar nosaukt par okupantiem tos cilvēkus, kas pulcējas pie Uzvaras pieminekļa. Viņa skatījumā, atbildīgs par notikušo ir Josifs Staļins.

Saeimas deputāts Sergejs Dolgopolovs (S) atzina, ka 9.maija svētki ir individuāls pieprasījums pulcēties cilvēkiem kopā, atzīmējot uzvaru pār nacismu. Norādot, ka ir vienīgais no LTV studijā sēdošajiem, kurš ir dzimis Rīgā, Ostlandē, Dolgopolovs sacīja, ka priekš viņa 9.maijs ir svētki,  jo Latvija ir viņa dzimtene un Latvija ir saglabājusies kā valsts, kurā dzīvo dažādas nācijas, kas veido latviešu tautu. "Es katru gadu 9.maijā eju pie Uzvaras pieminekļa. Es nekad neesmu redzējis baiļu vai aizdomīguma atmosfēru. Tie ir svētki ar asarām acīs, Tā ir svētku atmosfēra - kad cilvēki priecājas, smejas, un tas nevar radīt draudus cilvēkiem," sacīja deputāts.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!