Vienlaikus valdība atbalstīja ministrijas ierosinājumu precizēt un pilnveidot 1. un 2. grupas invaliditātes pensijas pārrēķināšanas kārtību, tādējādi sadalot likumprojektu.
Labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS) uzsver, ka valdībā pieņemtais lēmums nav taisnīgs pret pensionāriem un veicina sabiedrības neuzticību valdības solījumiem uzlabot pensijas vecuma cilvēku stāvokli. "Joprojām neatbalstu likumprojekta sadalīšanu, jo tajā iekļautie pasākumi no politikas attīstības viedokļa ir vienlīdz svarīgi un novērstu gan krīzes radītās sekas, gan mazinātu nabadzību un uzlabotu pensionāru dzīves kvalitāti," viņš uzsver.
Turklāt valsts budžeta iespēju kontekstā nav korekti pretnostatīt dažādas sabiedrības grupas, jo visvairāk nabadzības riskam pašlaik ir pakļauti tieši pensionāri, norāda Augulis. Tiesa gan, tā kā viņa uzdevums ir pildīt valdības deklarācijā noteikto, diskusijas vēl tiks turpinātas nākamā gada budžeta veidošanas procesā.
Jāatgādina, ka LM rosināja pensiju indeksācijā ņemt vērā 50% (līdzšinējo 25% vietā) no apdrošināšanas iemaksu algas reālā pieauguma procentiem.
Savukārt, ja pensijas kapitāla aktualizācijai aprēķinātais ikgadējais apdrošināšanas iemaksu algas indekss būs mazāks par skaitli "1", pensijas kapitāla aktualizācijai plānots piemērot indeksu "1". Nākamo gadu, kas seko gadiem, kuros minētais indekss bija mazāks par skaitli "1", pensijas kapitāla aktualizācijai aprēķinātos pozitīvos indeksus plānots aizstāt ar indeksu "1" līdz gadam, kamēr aizstāto indeksu reizinājums ir lielāks par skaitli "1".
Vienlaikus plānots, ka laika posmā līdz 2018.gadam Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) pārskatīs pensijas apmēru tiem cilvēkiem, kuriem, aprēķinot pensiju, pensijas kapitāla noteikšanā ir ņemti vērā negatīvie apdrošināšanas iemaksu algu indeksi jeb indeksi, kas mazāki par skaitli "1".
Pensijas kapitāla aktualizēšanas kārtību saistībā ar negatīvajiem apdrošināšanas iemaksu algas indeksiem piemēros, sākot ar 2009.gadam noteikto indeksu, jo tas ir pirmais negatīvais indekss, skaidro LM. Aktualizētas tiks pensijas līdz gadam, kamēr iepriekšējo gadu negatīvo un tiem sekojošo pozitīvo indeksu reizinājums būs lielāks par skaitli "1". Apdrošināšanas iemaksu algas indeksi, kas noteikti līdz 2008.gadam, netiks pārskatīti.
Proti, cilvēkiem, kuriem pensija piešķirta vai pārrēķināta laikā no 2010.gada 1.janvāra līdz 2015.gada 31.decembrim un pensijas kapitāla noteikšanā ņemti vērā apdrošināšanas iemaksu algas indeksi, kas mazāki par skaitli "1", pensiju paredzēts pārrēķināt no tās piešķiršanas vai pārrēķina dienas.
Plānots, ka pārrēķināto pensijas apmēru VSAA varētu sākt izmaksāt vairākos posmos: ar 2016.gada janvāri - 2010.gadā piešķirtās vai pārrēķinātās pensijas, ar 2017.gada janvāri - 2011.gadā piešķirtās vai pārrēķinātās pensijas, bet ar 2018.gada janvāri - 2012., 2013., 2014. un 2015.gadā piešķirtās vai pārrēķinātās pensijas.
Pārskatīto pensiju par periodu no pārskatīšanas gada 1.janvāra paredzēts izmaksāt ne vēlāk kā augustā. Tātad no pārskatīšanas gada 1.janvāra uz visu turpmāko periodu pensiju saņēmējiem tiks izmaksāta pārskatītā pensija. Piemēram, ja cilvēkam 2011.gadā piešķirta pensija 250 eiro apmērā, kad pensijas kapitālam ir piemēroti divi negatīvi indeksi (2009. un 2010.g), pārskatīto pensijas apmēru aptuveni 280 eiro apmērā, viņš saņems, sākot no 2017.gada 1.janvāra.
Saskaņā ar VSAA datiem 2014.gadā vecuma pensijas saņēma 474 261 cilvēki, un vidējais apmērs bija 280,6 eiro. Invaliditātes pensijas saņēma 73 161 cilvēks, vidējais apmērs bija 168,84 eiro, bet apgādnieka zaudējuma pensijas saņēma 18 973 cilvēki - vidējais apmērs bija 132,59 eiro.
Negatīvi pensiju kapitāla indeksi ekonomiskās krīzes dēļ tika piemēroti 2009., 2010. un 2011.gadā.
Grozījumi likumā "Par valsts pensijām" vēl jāpieņem Saeimā.
Jau vēstīts, ka Latvijas Pensionāru federācija paziņoja, ka tās valde nākamajā mēnesī lems par protesta akciju rīkošanu, ja valdība neatbalstīs likuma grozījumus.