'Saskaņas' deputāti komisijā par NEPLP atlaišanas rosināšanas jautājumu lems pēc juristu uzklausīšanas
Foto: LETA

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā pārstāvētie partijas "Saskaņa" deputāti par Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) atlaišanas rosināšanas jautājumu lems pēc juristu atzinuma uzklausīšanas, cik likumiski pamatota būtu NEPLP locekļu atlaišana situācijā, kad likumā ir nostiprināts padomes neatkarības princips.

To norādīja Cilvēktiesību komisijas priekšsēdētāja vietnieks Boriss Cilevičs (S), skaidrojot, ka vispirms nepieciešams redzēt attiecīgo lēmumprojektu. Viņš norādīja, ka pats ir piedalījies likuma veidošanā, kurā ietvertais formulējums par to, kādos gadījumos NEPLP locekļus var atbrīvot no darba, ir stūrakmens padomes neatkarības nodrošināšanai.

Cilevičs norādīja, ka nekad nav slēpis savu kritisko attieksmi pret NEPLP darbību, bet vispirms ir jādzird pamatojums viņu atlaišanas lēmumprojektam. Ja tas ir politisks lēmums, tādā gadījumā tam ir jābūt ar nevainojamu juridisko pamatojumu, jo "Saskaņas" pārstāvji rīkosies saskaņā ar likumu, uzsvēra politiķis.

Partiju Cilvēktiesību komisijā pārstāv arī deputāti Vladimirs Nikonovs (S) un Igors Zujevs (S) un politiskā spēka pārstāvju pozīcija komisijā būs vienota, norādīja komisijas priekšsēdētājas vietnieks.

Jau ziņots, ka "Vienotības", Zaļo un zemnieku savienības (ZZS), Latvijas Reģionu apvienības (LRA) un partijas "No sirds Latvijai" līderi 17.jūnijā Saeimas Prezidijam iesniedza dokumentu par NEPLP locekļu atlaišanu. Prezidijs šo iesniegumu nodeva izskatīšanai Cilvēktiesību komisijā, kura to skatīs 2.jūlijā.

Iesniegumu iniciējusi LRA, bet to parakstījuši arī vairāku partiju līderi - Solvita Āboltiņa (V), Augusts Brigmanis (ZZS), Dainis Liepiņš (LRA) un Inguna Sudraba (NSL).

Iesniedzēji kritizē, ka NEPLP pieņēma lēmumu attiecībā uz "Radio Skonto plus" programmas apstiprināšanu, padarot to par krievu valodā raidošu radiostaciju. Tādējādi NEPLP esot mazinājis Saeimas deputātu uzticību padomes locekļu kompetencei un spējai pieņemt situācijai atbilstošus lēmumus.

Politiķi arī atsaucas uz Valsts kontroles revīzijas ziņojumā secināto, ka NEPLP nav efektīvi rīkojusies ar finanšu līdzekļiem gandrīz divu miljonu eiro apmērā. Tāpat ziņojumā secināts, ka NEPLP ir vāja kontroles sistēma pār amatpersonu un darbinieku komandējumiem un darba braucieniem, kā arī konstatētas citas nepilnības.

Tāpat tiek pausta nostāja, ka NEPLP locekļi Ainārs Dimants, Aija Dulevska, Dainis Mjartāns un Ivars Zviedris neatbilst likumā noteiktajai prasībai par labu reputāciju, tāpēc tas viņiem liedz turpināt šo amatu ieņemšanu.

Savukārt NEPLP izplatījusi paziņojumu masu medijiem, kurā norāda, ka pieprasījums atlaist NEPLP locekļus ir uzbrukums masu mediju neatkarībai.

Paziņojumā uzsvērts, ka NEPLP ir demokrātiskas un tiesiskas valsts neatkarīgas mediju, it īpaši sabiedrisko mediju, sistēmas sastāvdaļa. Tieši tādēļ likums ir noteicis ļoti konkrētus gadījumus, kādos ir iespējams atsaukt NEPLP locekļus. Padome norāda, ka neviens no atlaišanas apstākļiem nav iestājies.

NEPLP paziņojumā norāda, ka dažu Saeimas deputātu ideja atlaist padomes locekļus viņiem nav pārsteigums. Tiekoties ar deputātiem, ne reizi vien padomes locekļi esot saskārušies ar zīmīgiem mājieniem, kas skar to vai citu LTV sižetu vai LR raidījumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!