Saeima no amata atbrīvo NEPLP vadītāju Dimantu
Foto: LETA

Saeima trešdien nolēma no amata atbrīvot Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) vadītāju Aināru Dimantu.

Parlaments lēma atbrīvot Dimantu no NEPLP locekļa amata, kas faktiski nozīmē arī viņa atbrīvošanu no padomes vadītāja amata.

Šādu lēmumu atbalstīja 50 deputāti no dažādām frakcijām, pret bija Lolita Čigāne (V), Andrejs Judins (V), Vilnis Ķirsis (V), Ainars Latkovskis (V), Ilmārs Latkovskis (VL-TB/LNNK), Aleksejs Loskutovs (V), Veiko Spolītis, kā arī Ilze Viņķele (V). Balsojumā atturējās Ojārs Ēriks Kalniņš (V), Aleksandrs Kiršteins (VL-TB/LNNK) un Edgars Putra (ZZS). Vēl 24 parlamentārieši balsojumā nepiedalījās, tajā skaitā "Saskaņas" frakcija un vairāki koalīcijas deputāti.

Saeimai vēl būs jālemj par trīs citu NEPLP locekļu - Daiņa Mjartāna, Aijas Dulevskas un Ivara Zviedra - atbrīvošanu no amata.

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija iepriekš atbalstīja lēmumprojektu par Dimanta atlaišanu, savukārt neatbalstīja lēmumprojektus par minēto trīs citu NEPLP locekļu atbrīvošanu no amata.

Dimants iepriekš atbalstu viņa atbrīvošanai vērtēja kā prettiesisku komisijas lēmumu, kas ir vērsts tieši pret regulatora vadītāju.

Jau ziņots, ka "Vienotības", Zaļo un zemnieku savienības, Latvijas Reģionu apvienības un partijas "No sirds Latvijai" līderi rosināja minēto četru NEPLP locekļu atlaišanu.

Iesniedzēji kritizēja, ka NEPLP pieņēma lēmumu attiecībā uz "Radio Skonto plus" programmas apstiprināšanu, padarot to par krievu valodā raidošu radiostaciju. Tādējādi NEPLP esot mazinājusi Saeimas deputātu uzticību padomes locekļu kompetencei un spējai pieņemt situācijai atbilstošus lēmumus.

Politiķi arī atsaucās uz Valsts kontroles revīzijas ziņojumā secināto, ka NEPLP nav efektīvi rīkojusies ar finanšu līdzekļiem gandrīz divu miljonu eiro apmērā. Tāpat ziņojumā secināts, ka NEPLP ir vāja kontroles sistēma pār amatpersonu un darbinieku komandējumiem un darba braucieniem, kā arī konstatētas citas nepilnības.

Savukārt NEPLP iepriekš izplatīja paziņojumu masu medijiem, kurā norādīja, ka pieprasījums atlaist NEPLP locekļus ir uzbrukums masu mediju neatkarībai.

Paziņojumā tika uzsvērts, ka NEPLP ir demokrātiskas un tiesiskas valsts neatkarīgas mediju, it īpaši sabiedrisko mediju, sistēmas sastāvdaļa. Tieši tādēļ likums ir noteicis ļoti konkrētus gadījumus, kādos ir iespējams atsaukt NEPLP locekļus.

Padome norādīja, ka neviens no atlaišanas apstākļiem nav iestājies.

NEPLP paziņojumā pauda, ka dažu Saeimas deputātu ideja atlaist padomes locekļus viņiem nav pārsteigums. Tiekoties ar deputātiem, ne reizi vien padomes locekļi esot saskārušies ar zīmīgiem mājieniem, kas skar to vai citu Latvijas Televīzijas sižetu vai Latvijas Radio raidījumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!