Valdība nekritīs bēgļu jautājuma dēļ, ceturtdien pēc Saeimas ārkārtas sēdes teica Nacionālās apvienības (NA) līdzpriekšsēdētājs un Saeimas frakcijas vadītājs Raivis Dzintars.
"Kamēr koalīcija pastāv, vienmēr ir bijuši jautājumi, kur mums [koalīcijas partijām] ir bijušas būtiskas domstarpības. Nav jābūt lielam politikas pazinējam, lai saprastu, ka šis [bēgļu jautājums] varētu būt viens no tādiem," sacīja Dzintars.
Atbildot uz jautājumu, vai bēgļu uzņemšanas jautājums varētu novest līdz koalīcijas krišanai, Dzintars atbildēja noliedzoši. "Tas nevarētu būt īstais iemesls. Īstais iemesls iestāsies tad, kad kāds no koalīcijas iekšienes vēlēsies nomainīt premjerministri Laimdotu Straujumu ("Vienotība"). Tas būs īstais iemesls," viņš paskaidroja.
Komentējot tā saucamo Saeimas kvoruma noraušanu ceturtdien ārkārtas sēdē, Dzintars to nodēvēja par "politisko huligānismu".
"Var izvairīties no atbilžu sniegšanas saviem kolēģiem. Tomēr nevarēs izvairīties no atbilžu sniegšanas vēlētāju priekšā," viņš uzsvēra.
Dzintars arī norādīja, ka NA uzskata, ka bēgļu jautājuma izskatīšanu vajadzētu nodot Saeimas Ārlietu komisijai, kā arī deputātu lēmumprojektam vajadzētu būt konkrētam, lai tas paredzētu "konkrētas pozīcijas ieturēšanu sarunās ar Eiropas Komisiju".
Ceturtdien kvoruma neesamības dēļ deputāti neuzdeva valdībai paskaidrot lēmumu par bēgļu uzņemšanu Latvijā.
Ceturtdien Saeimas ārkārtas sēdē, kuru trešdien ar 45 deputātu parakstiem sasauca opozīcijas partijas, kā arī Nacionālā apvienība, netika pieņemts lēmums par uzdevuma došanu valdībai par bēgļu jautājuma izskaidrošanu, jo par sagatavoto lēmumprojektu balsoja tikai 41 deputāts un atturējās divi, bet, pārbaudot reģistrāciju, konstatēts, ka uz sēdi ieradušies 68 deputāti.
Deputāti, kuri bija ieradušies uz Saeimas sēdi un nepiedalījās balsojumā, bija no "Vienotības" un Zaļo un zemnieku savienības jeb partijām, kuras arī valdībā atbalstīja bēgļu uzņemšanu Latvijā.
Balsojumā atturējās divi NA deputāti - Einārs Cilinskis, kā arī Ināra Mūrniece. Par lēmumprojektu balsoja "Saskaņas", lielākā daļa NA, kā arī "No sirds Latvijai" un Latvijas Reģionu apvienības deputāti.
Ņemot vērā, ka balsojums kvoruma neesamības dēļ nenotika, tas tiks iekļauts nākamās Saeimas sēdes darba kārtībā kā pirmais izskatāmais jautājums.
Prezidijs bija sasaucis ārkārtas sēdi, kurā valdībai tiks uzdots sniegt skaidrojumu saistībā ar lēmumu Latvijā uzņemt 250 bēgļu.
Saeimas lēmumprojekts paredzēja uzdot Ministru kabinetam līdz 13. jūlijam sagatavot un iesniegt Saeimai detalizētu ziņojumu par bēgļu uzņemšanu Latvijā no Āfrikas un citiem bēgļu izcelsmes reģioniem, rīcības plānu bēgļu izmitināšanai un integrācijai Latvijas sabiedrībā, kā arī pamatot finansiālās izmaksas un sniegt skaidrojumu, no kādiem valsts budžeta līdzekļiem tiks segtas bēgļu izmitināšanas un integrācijas izmaksas triju gadu periodā.
Tāpat lēmumprojekts paredz līdz 14. jūlijam sasaukt Saeimas ārkārtas sēdi, kuras ietvaros Ministru prezidentei Laimdotai Straujumai būtu jāsniedz ziņojums par bēgļu uzņemšanu Latvijā no Āfrikas un citiem bēgļu izcelsmes reģioniem.