Vienā no Latvijas lielākajām zvēraudzētavām gājuši bojā gandrīz 500 ūdeļu mazuļi; pastāv aizdomas par cietsirdīgu attieksmi pret dzīvniekiem, izmeklēšanā iesaistījusies policija, kā arī Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), vēsta portāls "Lsm.lv".
Par traģiskajiem notikumiem, kas risinājušies zvēraudzētavā Grobiņas apkārtnē, LTV Ziņu dienestā vienlaikus vērsušās divas dzīvnieku aizsardzības biedrības. Tās norādīja uz sāpēm un ciešanām, ko nācies pārdzīvot šīs fermas iemītniekiem.
Šīs vasaras aukstās jūnija naktis ir bijušas liktenīgas 472 ūdeļu mazuļiem, kuri savos krātiņos vienkārši nosaluši. Tas noticis tādēļ, ka dzīvnieku migās nebija ielikti pret aukstumu sargājošie skaidu pakaiši. To apstiprinājusi zvēraudzētavas vetārste.
"Māmiņa ar bērniņiem dzīvo tādā nelielā ligzdiņā. Apakšā ir paklājs no salmiem vai skaidām. Ar mammas siltumu viņam ir par maz – tā mamma nespēj visus sasildīt," sacījusi veterinārārste Gunta Isajeva.
Taču vairākas diennaktis pakaiši būrīšos nebija ielikti un dzīvnieki gājuši bojā. "Tā ir cietsirdība pret dzīvniekiem, kas ir krimināli sodāma. Dzīvnieki ir atstāti bez aprūpes, bezpalīdzīgā situācijā un bezpalīdzīgā stāvoklī, kurā viņi par sevi nevar parūpēties un nevar sevi aizstāvēt," sacījis biedrības "Dzīvnieku brīvība" vadītājs Aivars Andersons.
Viņu papildināja citas dzīvnieku aizsardzības organizācijas "Dzīvnieku draugs" pārstāve Laura Karnīte. "Mēs, protams, ļoti gribētu cerēt uz atbildīgo iestāžu rīcību un, ka šī tomēr varētu būt tā reize, kad zvēraudzētavas īpašnieki tiktu saukti pie atbildības. Ir vetārsta atzinums, ka bojāejas iemesls ir tieši pareizu labturības apstākļu nenodrošināšana," uzsvērusi Karnīte.
Fermas pārstāvji stāsta, ka centušies izlīdzēties, saliekot sprostos skaidu vietā salmus, bet tas nav palīdzējis, un mazuļi tomēr nosaluši.
Zvēraudzētava ir liels uzņēmums, kur Grobiņā un Vērgalē kopā ir vairāk nekā 160 000 dzīvnieku un ap 100 darbinieku. Līdz šim nekas tāds nebija noticis. "Nu, diemžēl, tā tiešām ir ārkārtas situācija. Tāda situācija, protams, nav pieļaujama," saka uzņēmuma "Grobiņa", padomes locekle Argita Jaunsleine. "Šoreiz tā izveidojās piegādātāja dēļ, kurš neturēja savu solījumu un neatveda mums skaidas, par kurām mēs bijām veikuši apmaksu norādītajā termiņā, par kādu mēs bijām vienojušies," paudusi Jaunsleine.
Turpretim piegādātāji nejūtas vainīgi. Zvēraudzētāji neesot nomaksājuši vēl iepriekšējos parādus. Turklāt skaidas, ko viņi piegādā, nemaz neesot derīgas dzīvniekiem. "Skaidas, ko mēs piegādājam, nav piemērotas pakaišiem, jo to mitruma procents pārsniedz 50%. Tas pat būtu noziegums – tādas skaidas lietot pakaišiem. Apgalvot, ka mēs būtu saistībā ar šo "nepiegādi" ir pilnīgi absurdi, jo saskaņā ar mūsu vienošanos, kuru viņi nav pildījuši, mums piegādes termiņš pat nav iestājies," bildusi uzņēmuma "Daibi" valdes locekle Ērika Birnīte.
PVD nešaubās – atbildība pienākas nevis piegādātājiem, bet gan dzīvnieku īpašniekiem. "Protams, ka tas šos dzīvnieku īpašniekus no atbildības par šo notikumu neatbrīvo. Viņiem bija jāmeklē citi varianti un jebkurā gadījumā bija jānodrošina šie dzīvnieki ar pakaišiem," atzīmējusi PVD novietņu uzraudzības daļas vadītāja Maija Irbe.
Gan policija, gan veterinārais dienests, kur vērsušies dzīvnieku aizstāvji, atzīst - tik daudzskaitlīga bojāeja zvēraudzētavās līdz šim nekad nav fiksēta. "Tieši konkrēti par ūdeļu audzētavu ir bijusi informācija. Proti, ka tajā nav piemēroti apstākļi ūdeļu turēšanai, kā dēļ dzīvniekiem radušās veselības problēmas. Šī informācija mūsu redzeslokā bija, bet tika nodota kompetentākām institūcijām," sacījusi Valsts policijas pārstāve Jolanta Knīse.
PVD sola rīkoties. "Visticamāk, ka viņš tiks novērtēts kā ļoti nopietns labturības noteikumu pārkāpums un līdz ar to administratīvais sods. Tas būtu maksimāli ap 1000 eiro," paudusi Irbe.
Par cietsirdīgu attieksmi pret dzīvniekiem likums gan paredz kriminālatbildību. Taču uzraugi uzskata, ka tik stingri traktēt nevajadzētu. Viņi atzinuši, ka arī iepriekš sūdzības par "Grobiņu" bijušas, bet pārkāpumi tomēr līdz šim nav bijuši konstatēti.