LŽA aicina Vējoni vērsties ST saistībā ar Saeimas lēmumu atbrīvot NEPLP vadītāju Dimantu
Foto: LETA

Latvijas Žurnālistu asociācija (LŽA) iesniegumā Valsts prezidentu Raimondu Vējoni aicina vērsties Satversmes tiesā saistībā ar Saeimas 8. jūlija lēmumu no amata atbrīvot Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) vadītāju Aināru Dimantu, informēja LŽA valdes priekšsēdētāja Sanita Jemberga.

Dokumenta oriģināls 21. jūlijā nogādāts Valsts prezidenta kancelejā, informēja Jemberga.

Iesniegumā LŽA uzskaita trīs iemeslus, kas asociāciju satrauc saistībā ar Dimanta atbrīvošanu no NEPLP priekšsēdētāja amata.

"NEPLP nav tikai nozares uzraugs, bet arī sabiedrisko mediju - valsts SIA "Latvijas Televīzija" (LTV) un valsts SIA "Latvijas Radio" (LR) - kapitāldaļu turētājs - tātad iestāde, kas ir starpnieks starp politisko varu un neatkarīgiem masu medijiem. Nepietiekami pamatota uzrauga atbrīvošana, kā arī vairāki atbildīgās Saeimas komisijas locekļu mēģinājumi diktēt "pareizu saturu" rada bažas par parlamenta deputātu izpratni par brīviem medijiem," rakstīts iesniegumā.

Kā otro satraukuma iemeslu par radušos situāciju LŽA min nopietnu NEPLP darbības izvērtējuma trūkumu.

"LŽA, uzskatot NEPLP nomaiņas procesu par nekorektu nopietna izvērtējuma trūkuma dēļ padomes darbam, kas nav veicams vienā Saeimas komisijas sēdē, vairākkārt ir aicinājusi Saeimas frakcijas uz dialogu, gan izskaidrojot nozares arodbiedrībai savus apsvērumus NEPLP nomaiņas pieprasījumam, gan izveidojot speciālu komisiju padomes darba vispusīgam izvērtējumam, bet uz to nav saņēmusi nekādu atbildi. Līdz ar to iespējas problēmu risināt dialogā uzskatām par izsmeltām," rakstīts iesniegumā.

Kā trešais satraukuma iemesls minēta atbrīvošanas argumentu pamatotība. "Saeima nobalsoja par Dimanta atbrīvošanu, pamatojoties uz "labas reputācijas zaudēšanu". Iesniegumā bija norādīti tikai trīs atbrīvošanas iemesli, no kuriem neviens nav atzīstams par pamatotu," rakstīts iesniegumā.

Tālāk iesniegumā sniegti pretargumenti katram no atlaišanas iemesliem.

"Pirmkārt, "Radio Skonto plus" apraides atļaujas termiņa atjaunošana un grozījumu apstiprināšana notika saskaņā ar Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumu (EPLL), uz kura pamata darbojas NEPLP, jo tas nosaka NEPLP statusu un lēmumu pieņemšanas tiesiskos ietvarus," rakstīts iesniegumā.

"Otrkārt, Valsts kontroles revīzijas ziņojumu par NEPLP 2014. gada pārskata sagatavošanas pareizību, kurā nav konstatēts, ka kaut viens cents pašas NEPLP kā iestādes budžetā vai tās pārraugāmo sabiedrisko mediju uzņēmumu - LTV un LR - atsevišķajos budžetos būtu iztērēts nelietderīgi. To kopīgā paziņojumā 19. jūnijā pauda arī abu sabiedrisko mediju valdes," rakstīts iesniegumā.

"Treškārt, apgalvojumi par NEPLP bezdarbību attiecībā uz necenzētu leksiku Latvijas Radio 5 - "Pieci.lv" raidījumos neatbilst patiesībai," rakstīts iesniegumā.

LŽA iesnieguma nobeigumā lūgts Valsts prezidentam Vējonim atrast iespēju, lai tiktos ar LŽA valdes pārstāvjiem un no NEPLP vadītāja amata atbrīvoto Dimantu.

Kā ziņots, iepriekš "Vienotības", Zaļo un zemnieku savienības, Latvijas Reģionu apvienības un partijas "No sirds Latvijai" līderi rosināja četru NEPLP locekļu atlaišanu. Iesniedzēji kritizēja, ka NEPLP pieņēma lēmumu attiecībā uz "Radio Skonto plus" programmas apstiprināšanu, padarot to par krievu valodā raidošu radiostaciju. Tādējādi NEPLP esot mazinājusi Saeimas deputātu uzticību padomes locekļu kompetencei un spējai pieņemt situācijai atbilstošus lēmumus.

Politiķi atsaucās arī uz Valsts kontroles revīzijas ziņojumā secināto, ka NEPLP nav efektīvi rīkojusies ar finanšu līdzekļiem gandrīz divu miljonu eiro apmērā. Tāpat ziņojumā secināts, ka NEPLP ir vāja kontroles sistēma pār amatpersonu un darbinieku komandējumiem un darba braucieniem, kā arī konstatētas citas nepilnības.

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija 2. jūlijā atbalstīja lēmumprojektu par NEPLP vadītāja Dimanta atbrīvošanu no NEPLP locekļa amata, bet 8. jūlijā Saeima nolēma no amata atbrīvot NEPLP vadītāju Dimantu. Saeima noraidīja priekšlikumus par NEPLP trīs locekļu - Daiņa Mjartāna, Aijas Dulevskas un Ivara Zviedra - atbrīvošanu no amata.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!