Saistībā ar piesārņojumu Šlokenbekas dzirnavezerā Tukuma novada domei nebija tiesību pieņemt lēmumu par ārkārtas stāvokļa izsludināšanu, informēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Kristīne Kļaveniece.
Ministrija ir izvērtējusi pašvaldības īstenotos pasākumus, izsludinot ārkārtas situāciju Tukuma novada pašvaldības teritorijā, un informējusi pašvaldību par to, ka ārkārtas situācijas izsludināšana nav notikusi saskaņā ar normatīvo regulējumu - likumu "Par ārkārtējo situāciju un izņēmuma stāvokli". Tas nozīmē, ka šis lēmums pašvaldībai ir jāatceļ.
Tukuma novada domes priekšsēdētājs Ēriks Lukmans ("Tukuma pilsētai un novadam") apgalvoja, ka neesot informēts par šādu VARAM paziņojumu: "Man tas ir liels pārsteigums. Oficiāli nekas [no ministrijas] nav saņemts. Kad saņemsim, tad arī izvērtēsim šo informāciju."
Komentējot to, vai pašvaldībai bija vai nebija tiesības izsludināt ārkārtas stāvokli, Lukmans pauda viedokli, ka "tas ir diskutējams jautājums". Viņš arī norādīja, ka tad, ja attiecīgi nerīkojas valsts institūcija, tad jārīkojas pašvaldībai, kas arī ir vistuvāk notikuma vietai un var visoperatīvāk reaģēt. Lukmans pieļāva, ka šajā gadījumā varētu būt runa par "juridisku vārdu spēli".
VARAM atgādina, ka saskaņā ar likumu pašvaldībai ir tiesības ierosināt ārkārtas situācijas izsludināšanu, tomēr lēmumu par to pieņem Ministru kabinets.
Tikmēr Tukuma novada pašvaldība ir informējusi ministriju, ka lēmumu par ārkārtas situācijas izsludināšanu Tukuma novada pašvaldībā plānots atcelt domes ārkārtas sēdes laikā.
Jau ziņots, ka ārkārtas stāvokli Tukuma novada dome izsludināja 10. jūlijā saistībā ar piesārņojumu Tukuma novada Šlokenbekas dzirnavezerā, no kura dažu dienu laikā tika izceltas četras tonnas beigtu zivju.
Ceturtdien novada domes sēdē tika apstiprināts Tukuma novada domes priekšsēdētāja Ērika Lukmana ("Tukuma pilsētai un novadam") 20. augustā izdotais rīkojums par ārkārtas situācijas termiņa pagarināšanu līdz 3. augustam. Tas bijis tikai formāls lēmums, atbilstoši likumdošanas prasībām apstiprinot jau iepriekš izdoto rīkojumu, un uz šodienu nebija nekādu jaunu apstākļu, lai lēmumprojektu papildinātu ar citiem punktiem.
Pirmdien, 3. augustā, paredzēta kārtējā apspriede, kurā pulcēsies pašvaldības vadība, iesaistīto iestāžu un uzņēmumu vadība, Valsts vides dienesta (VVD) pārstāvji un eksperti, kas pēta ūdens stāvokli Šlokenbekas dzirnavezerā un attīrīšanas ietaisēs. Tad arī tiks lemts, vai atcelt noteikto ārkārtas stāvokli. "Pašlaik es vēl negribētu prognozēt, vai ārkārtas stāvoklis tiks pagarināts. Eksperti un speciālisti strādā, pirmdien viņus uzklausīsim un tad lemsim," informēja domes priekšsēdētājs.