LET_9015276
Foto: LETA

"Rīgas Namu pārvaldnieka" (RNP) nodaļās, uz kurām krīt Valsts kontroles (VK) aizdomas par fiktīvu darbinieku noformēšanu, strādājuši arī vairāki ar "Saskaņu" cieši saistīti cilvēki, liecina Latvijas Televīzijas raidījuma "de facto" rīcībā esošā informācija.

RNP informāciju par fiktīvi pieņemtiem darbiniekiem noliedz, savukārt uz jautājumiem, kas saistīti ar saskaņiešu tuvinieku algošanu, neatbild.

Veicot revīziju, VK radās aizdomas par to, ka RNP Attīstības projektu nodaļā un Uzņēmējdarbības veicināšanas nodaļā, iespējams, fiktīvi noformējis darbā 13 cilvēkus. Brīdī, kad Valsts kontrole šo lietu sāka pētīt, uzņēmums negaidīti likvidēja Attīstības projektu nodaļu - pamatojot to ar lietderības un ekonomiskiem apsvērumiem.

Šajās struktūrās strādājuši vairāki ar "Saskaņu" un tās deputātiem cieši saistīti cilvēki. Piemēram, Rīgas domes deputātes Svetlanas Savickas ("Saskaņa") deklarācijā redzams, ka viņa RNP pērn atlīdzībā saņēmusi 17 994 eiro. Savicka uz "de facto" zvaniem neatbildēja. Aizdomīgajās nodaļās pie darba tikušas arī divu "Saskaņas" deputātu sievas – Žanna Pankratova un Aleksandra Klementjeva, kā arī Rīgas mēra Nila Ušakova bijušā preses sekretāra Sandra Toča dēls Mārtiņš. Sandris Točs neilgu brīdi bija arī RNP komunikācijas speciālists.

Točs noliedz, ka būtu palīdzējis dēlam tikt pie vietas RNP, un "de facto" saka: "Tā kā parasti nonāk darbā – uzraksta iesniegumu un tiek pieņemts". Točs gan nezinot, vai jebkurš, kas uzraksta iesniegumu, var tikt pie šāda darba. "Viņš tajā brīdī nestudēja. Viņš aizgāja projām no politologiem, un viņam bija tāds brīvais gads. Bet tagad viņš ir iestājies LU dienas grupā, un tagad viņš ir Juridiskajā fakultātē, kur mācās, un tur nav iespējams savienot ar darbu," saka Točs. Viņš gan neatsaucas uz aicinājumu palīdzēt sazināties ar viņa dēlu.

RNP Attīstības projektu vadīja Agnis Kalnkaziņš, kurš pērn Saeimas vēlēšanās kandidēja no "Saskaņas" saraksta, bet šobrīd ir "Rīgas Ūdens" valdes loceklis. Kalnkaziņš "de facto" apliecina, ka viņa vadītajā nodaļā strādājuši 16 cilvēki, bet tikai divi bijuši pakļauti viņam. Ar pārējiem tiešas saiknes nav bijis. "de facto" Kalnkaziņam nosauca jau pieminētos uzvārdus, un amatpersona atbildēja: "Jā, tie visi nodaļā bija, bet viņi bija pa tiešo pakļauti vadībai, tā kā es tur nevaru neko komentēt." Uz jautājumu, vai Kalnkaziņš kā nodaļas vadītājs varēja šiem cilvēkiem dot darba uzdevumus, viņš atbild: "Viņiem jau darba uzdevumi tika doti, tā kā es nezinu tieši konkrēti tos viņu darbus. Jo tie bija tieši vadībai pakļauti cilvēki."

Desmit darbinieki kontroles uzmanību piesaistījuši ar to, ka viņiem, lai arī prasītas datorprasmes, nav iedoti lietošanā ne datori, ne cits aprīkojums, kā pārējiem darbiniekiem. Vēl astoņiem darbiniekiem uzņēmuma e-pasti izveidoti krietni pirms viņi sākuši strādāt namu pārvaldniekā. VK radušās bažas, ka e-pastu konti varētu būt izveidoti jau uz esošiem, bet neaktīviem kontiem, zinot, ka ieradušies revidenti.

Kalnkaziņš uz jautājumu, vai un kā iespējams, ka viņa vadītajā nodaļā bijuši fiktīvi darbinieki, amatpersona atbild: "tas jums jājautā vadībai". Un, vaicāts par politisko ielikteņu iespējamību, Kalnkaziņš saka: "Es interesējos par savu darbu, un es neinteresējos par to, kas uz mani neattiecas. Ja kaut kas uz mani neattiecas, par to es neinteresējos."

Ziņojums vienlaikus atklāj, ka rīdzinieki, maksājot par dzīvokļu pārvaldīšanu, seguši arī nepamatotu pabalstu izmaksu. Piemēram, vēl pirms pārbaudes laika beigām atlaižot divus darbiniekus, RNP viņiem izmaksāja kompensāciju trīs algu apmērā – vienam gandrīz četri tūkstoši (3891) eiro, bet otram– 7500 eiro. Parasti darbavietās šādos gadījumos pabalstus nemaksā. 2703 eiro pabalsts sakarā ar darba attiecību pārtraukšanu izmaksāts arī mēra Nila Ušakova padomnieka Ērika Teilāna znotam Jevgeņijam Korolam (iepriekš - Vasjkinam). Tas notika laikā, kad viņš no uzņēmuma darbinieka kļuva par valdes locekli.

RNP valdes priekšsēdētājs Ivo Lecis uz "de facto" jautājumiem neatbildēja.

Ar atklātajiem faktiem VK vērsusies prokuratūrā. Šobrīd notiek iesniegumā minēto faktu pārbaude, lai izlemtu par nepieciešamību uzsākt kriminālprocesu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!