aptieka medikamenti
Foto: Reuters/Scanpix

Veselības ministrijas (VM) plānotās izmaiņas Zāļu valsts aģentūrā (ZVA), pārdalot atsevišķas funkcijas VM un Veselības inspekcijai, var ieviest haosu pietiekami sakārtotā sistēmā, norāda Latvijas Farmaceitu biedrības (LFB) prezidente Kitija Blumfelde.

Viņa to skaidro ar to, ka šādas izmaiņas var ieviest haosu no procedūru viedokļa, jo tas var prasīt pietiekami apjomīgas izmaiņas vairākos citos normatīvajos aktos, jaunus cilvēku resursus, jaunu procesu izstrādi, ieviešanu un citas izmaiņas.

"ZVA ir noteikta loma, uzticēšanās tās kvalitātei starptautiskā līmenī, tostarp arī Eiropas Savienības līmenī. Turklāt plaša apjoma funkciju veicēja, liela institūcija, kāda ir ZVA, vienmēr būs smagnējāka savā darbībā, arī lēmumu pieņemšanā," skaidro Blumfelde.

Viņa atzīmē, ka LFB svarīga joma ir farmaceitiskās darbības licencēšana, kam bija izveidota komisija, kuras sastāvā bez ZVA pārstāvjiem bija arī Veselības inspekcijas un LFB pārstāvis. Tā gan pati nepieņēma lēmumus, bet komisijas ieteikumus ZVA ņēma vērā.

Šāda komisija veicināja gan plašāku sabiedrības līdzdalību, gan nodrošināja zināmu caurspīdību lēmumu pieņemšanas procesiem, akcentē Blumfelde.

No uzņēmēja viedokļa, iespējams, patlaban esošā sistēma ir pārāk birokrātiska, atzīst Blumfelde, piebilstot, ka dažkārt mēdz veidoties strīdīgas situācijas, kuras normatīvo aktu ietvaros nav iespējams viennozīmīgi atrisināt, jo tajos iekļautos nosacījumus ir iespēja interpretēt dažādi.

"Neviena sistēma nav tik ideāla, lai to nevarētu vēl uzlabot, bet farmaceitu joma ir ļoti reglamentēta - dažādu normatīvo aktu prasībām pakļauta, kurus VM ir iespēja sakārtot. Tā ir ministrijas kompetence," norāda Blumfelde.

Viņa atzīmē, ka "ierindas" farmaceits, kurš strādā aptiekā ar apmeklētājiem, nenonāk saskarē ar ZVA, jo tās klienti ir aptieku uzņēmumu vadītāji, zāļu lieltirgotavu un ražotāju atbildīgās personas vai noteikta līmeņa vadītāji, kuri kārto aptieku, zāļu lieltirgotavu vai ražotāju licenču jeb darbības atļauju jautājumus un kuri var arī nebūt farmaceiti.

Iepriekš jau vēstīts, ka Ministru kabinets (MK) 25.augusta sēdē uz nedēļu atlika lēmuma pieņemšanu par Veselības ministrijas (VM) izstrādāto MK noteikumu projektu, kas paredz atsevišķu ZVA funkciju pārdali Veselības inspekcijai un VM.

Arī nozares pārstāvji ir lūguši jautājuma izskatīšanu atlikt, lai par to vēl diskutētu, kā vienu no argumentiem minot, ka šāda kārtība veicinās viltotu medikamentu nonākšanu tirgū.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!