Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V) Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētājam Žanam Klodam Junkeram šodien telefoniski paudusi nepieciešamību bēgļu krīzi risināt ar dažādiem instrumentiem.
Kā informēja Straujumas preses sekretāre Aiva Rozenberga, Straujumai ar Junkeru bijusi "ļoti pragmatiska" saruna, kuras laikā premjerministre izklāstījusi EK prezidentam Latvijas situāciju un vērsusi viņa uzmanību uz nepieciešamību bēgļu problēmu risināt kompleksi.
Valdības vadītāja paudusi, ka ir jāstiprina Eiropas Savienības (ES) ārējā robeža un robežapsardze, un tam vajadzīgi lielāki ieguldījumi. Tāpat nepieciešams rast risinājumus bēgļu izmitināšanai arī drošajās valstīs ārpus ES, bet ekonomiskie migranti jāatgriež to mītnes valstīs, norādījusi premjerministre.
Junkers ar izpratni uzklausīja Straujumu un abas amatpersonas bija vienisprātis, ka soli pa solim bēgļu krīzei ir jārod risinājums, informēja Rozenberga.
Kā liecina Junkera paziņojumi mikroblogošanas vietnē "Twitter", viņš šodien runājis ne tikai ar Straujumu, bet arī ar Čehijas un Slovākijas Ministru prezidentiem, "lai sagatavotos rītdienas iekšlietu ministru ārkārtas sanāksmei". Čehija un Slovākija ir starp valstīm, kuras neatbalsta Junkera ierosinātās imigrantu uzņemšanas kvotas.
Kā ziņots, ES vēstnieki šovakar vēl pulcēsies uz regulāro sanāksmi, kuras laikā plānota gatavošanās rīt, 14.septembrī, gaidāmajai ārkārtas ES Tieslietu un iekšlietu ministru padomes sēdei.
Paredzēts, ka pirms ministru sanāksmes ES vēstnieki pārrunās vairākus aktuālus jautājumus, tostarp Junkera piedāvāto bēgļu pārdali.
Plānots, ka gaidāmajā ES Tieslietu un iekšlietu ministru padomes sanāksmē tiks pausts, ka Latvijai nav nacionālās pozīcijas papildu bēgļu uzņemšanas jautājumā. To Saeimas Eiropas lietu komisijas sēdē sacīja iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (V). Tiek vērtēta iespēja, ka Kozlovskis šajā sanāksmē nepiedalīsies un pozīciju paudīs Latvijas vēstniece ES Ilze Juhansone.
Premjerministre iepriekš prognozēja, ka 14.septembrī gala lēmumi par bēgļu uzņemšanu vēl netiks pieņemti. Visticamāk, lēmums varētu būt 8.oktobrī, ja nebūs bloķējošā mazākuma, skaidroja Straujuma. "Es uzskatu, ka Latvija jebkurā gadījumā izpildīs šo lēmumu," pauda valdības vadītāja.
Kā ziņots, EK šonedēļ ierosināja dalībvalstīm obligātā kārtā uzņemt 160 000 imigrantu no Itālijas, Grieķijas un Ungārijas. Latvijai papildus būtu jāuzņem 526 bēgļi. Latvija iepriekš bija paudusi piekrišanu 250 bēgļu uzņemšanai, tātad kopumā valstī būtu jāuzņem 776 bēgļi.
Jau iepriekš, lemjot par 250 bēgļu uzņemšanu Latvijā, koalīcijā bija domstarpības par šo jautājumu, ņemot vērā nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK noraidošo pozīciju.