Lemj Zolitūdes traģēdijas parlamentārās izmeklēšanas galaziņojumā kā atbildīgās atstāt septiņas personas
Foto: LETA
Zolitūdes lielveikala "Maxima" traģēdijas parlamentārās izmeklēšanas komisija ceturtdien nolēma no galaziņojuma svītrot deviņu cilvēku kā atbildīgo personu vārdus, līdz ar to galaziņojumā kā atbildīgās paredzēts minēt septiņas personas.

Parlamentārās izmeklēšanas komisijas sēde gan norisinājās neierastās telpās - Saeimas bibliotēkā -, un ne visi komisijas locekļi bija informēti par tās norisi. Komisijas priekšsēdētājs Ringolds Balodis (NSL) sniedza skaidrojumu, kā šāda situācija izveidojusies, jo viņa rīcībā bija nonākusi informācija, ka komisijas sekretārs Ints Dālderis (V) vēloties sasaukt komisijas sēdi Saeimas bibliotēkas telpās. Taču komisijas sēdi tiesības ir sasaukt tikai tās priekšsēdētājam, ja vien viņš nav aizkavēts veikt savas funkcijas.

Reaģējot uz šīm ziņām, Balodis pats nolēmis sasaukt komisijas sēdi, kurā aicinājis lemt par uzvārdu svītrošanu no galaziņojuma kopsavilkuma, kas nozīmētu, ka saglabātos tikai pārējā galaziņojumā minētie septiņi uzvārdi. Viņa rosinājums guvis atbalstu, un Balodis atzina, ka komisija šajā situācijā bija atradusi "jaunas darba telpas".

Savukārt Dālderis skaidroja, ka viņa mērķis neesot bijis sasaukt komisijas sēdi, bet gan aprunāties ar kolēģiem saistībā ar galaziņojumu. Tikšanās iecerētajā laikā tomēr neesot notikusi, jo Dālderim bijis jāpiedalās citā darba apspriedē. Baloža sasauktajā komisijas sēdē viņš neesot piedalījies, jo neesot zinājis par tās norisi. To, ka komisijas sēde nebija visiem izziņota, Dālderis vērtē kā komisku rīcību no profesora un tiesību zinātņu doktora Baloža puses, taču pret pieņemto lēmumu viņam iebildumu neesot.

Tagad galaziņojumā par traģēdiju kā morāli un politiski atbildīgie šajā kontekstā minēti bijušais Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V), bijušie ekonomikas ministri Artis Kampars (V), Daniels Pavļuts, bijušie ekonomikas ministrijas valsts sekretāri Anrijs Matīss (V) un Juris Pūce ("Latvijas attīstībai"), Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (S) un Rīgas pilsētas būvvaldes vadītājs Inguss Vircavs, informēja komisijas priekšsēdētājs Ringolds Balodis (NSL).

Savukārt no galaziņojuma kopsavilkuma svītroti iepriekš kā atbildīgie norādītie bijušie finanšu ministri Einārs Repše ("Latvijas attīstībai"), Andris Vilks (V), bijušie Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētāji Guntis Bērziņš (V), Jānis Reirs (V) un Saeimas Tautsaimniecības komisijas priekšsēdētāji Guntis Blumbergs ("Latvijai un Ventspilij"), Vents Armands Krauklis, Andris Bērziņš, Vjačeslavs Dombrovskis un Jānis Ozoliņš. Šie cilvēki gan jau iepriekšējā formulējumā netika tiešā tekstā saistīti ar politisko un morālo atbildību.

Balodis skaidroja, ka attiecīgie uzvārdi jāsvītro, jo komisijas rīcībā nav pietiekama pamatojuma, lai kā atbildīgos minētus konkrētus komisijas priekšsēdētājus.

Kā ziņots, par galaziņojuma apstiprināšanu vēl būs jālemj komisijai, un tās deputātiem ir tiesības nepieciešamības gadījumā vienoties par izmaiņām dokumenta pašreizējā redakcijā.

Galaziņojumā kopsavilkumā norādīts, ka komisija, izvērtējusi Zolitūdes traģēdiju veicinošās nepilnības valsts un pašvaldību iestāžu darbā un normatīvajā regulējumā, cita starpā secināja, ka valsts un pašvaldību īstenotā politika būvniecības jomā, iespējams, ir novedusi pie traģēdijas. Likvidējot Valsts būvinspekciju, valstī ievērojami samazinājās būvniecības kontrole un tika zaudēta iespēja realizēt vienotu valsts politiku būvniecībā.

Jau ziņots, ka 2013. gada 21. novembrī, iebrūkot lielveikala "Maxima" jumtam, dzīvību zaudēja 54 cilvēki. Zolitūdes traģēdija ir lielākā Latvijā kopš neatkarības atjaunošanas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!