Reālāks kļūst scenārijs, ka ZZS tiks atdota iniciatīva izvirzīt premjeru
Foto: LETA

Pēc pirmajām politiskajām konsultācijām arvien reālāks kļūst scenārijs, ka tieši Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) varētu izvirzīt nākamo premjera amata kandidātu.

Līdz šim neviena no pašreizējām koalīcijas partijām nav oficiāli izvirzījusi premjera amata kandidātu. Partijas valdības veidošanas iniciatīvu sākotnēji bija atdevušas "Vienotībai", un neoficiāli kā šīs partijas iespējamā kandidāte premjera amatam tika saukta "Vienotības" līdere Solvita Āboltiņa.

Koalīcijas politiskie spēki atbalstu šai kandidatūrai nav pauduši, turklāt nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) vairākkārt ir uzsvērusi, ka neatbalstīs Āboltiņu kā premjera amata kandidāti.

Bez VL-TB/LNNK atbalsta Āboltiņu nav gatavi atbalstīt arī seši "Vienotības" frakcijas deputāti, kas tiek dēvēti par "liberālo spārnu" - Ilze Viņķele, Lolita Čigāne, Aleksejs Loskutovs, Andrejs Judins, Ints Dālderis un Veiko Spolītis. Viņķele aģentūrai LETA apgalvoja, ka nacionālās apvienības dalība koalīcijā ir nepieciešama ģeopolitiskās situācijas dēļ. Viņa akcentēja - ja Āboltiņai būs VL-TB/LNNK atbalsts, tad arī minētie "Vienotības" frakcijas deputāti viņas kandidatūru varētu atbalstīt.

Tomēr pagaidām nekas neliecina, ka VL-TB/LNNK varētu mainīt savu nostāju pret Āboltiņu. Nacionālās apvienības līdzpriekšsēdētājs Gaidis Bērziņš atkārtoti pauda - mēs esam skaidri un ļoti precīzi pateikuši, ka nākamās valdības vadītājam ir jābauda sabiedrības uzticība, jābūt labai reputācijai -, liekot saprast, ka Āboltiņa šādu atbalstu nebauda.

Savukārt "Vienotības" iekšienē diskusijas sliecas uz to, ka premjera amata kandidātam tiks prasīts vienots frakcijas atbalsts, nevis tikai vairākuma balsis. Ja nacionālā apvienība nemaina savu noraidošo pozīciju par darbu Āboltiņas vadībā, tad Āboltiņai nav arī minēto sešu "Vienotības" deputātu atbalsta, tātad nav arī iespējas iegūt partijas nomināciju premjera amatam.

Ja kādam kandidātam vienota frakcijas atbalsta nebūs, tad "Vienotība", visticamāk, būšot gatava diskutēt par ZZS piedāvājumu - premjera kandidātu, kā arī uzklausīs viņu redzējumu par valstiski svarīgajiem darbiem, kā arī atbildības jomu sadalījumu jaunveidojamajā valdībā.

Nacionālās apvienības līdzpriekšsēdētājs Bērziņš norādīja, ka lielākā Saeimas frakcija, neskaitot "Saskaņu", ir "Vienotība", tāpēc tai jāpiedāvā kandidāts ar labu reputāciju un sabiedrības atbalstu. Ja "Vienotība" to nevarēs izdarīt, tad nākamā lielākā frakcija pēc deputātu skaita ir ZZS, piebilda Bērziņš.

Pati VL-TB/LNNK pagaidām nepiesaka ambīcijas uz Ministru prezidenta amatu.

Tikmēr ZZS jau paudusi gatavību virzīt premjera amata kandidātu, kaut līdz šim partneri uzskatīja, ka iniciatīva valdības veidošanā jāuzņemas "Vienotībai". Gan neoficiāli, gan publiski kā iespējamie kandidāti no ZZS puses tiek minēti zemkopības ministrs Jānis Dūklavs, Liepājas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks, labklājības ministrs Uldis Augulis un deputāts Māris Kučinskis. Tiek gan norādīts, ka Dūklavs varētu nebūt pārāk ieinteresēts kļūt par premjerministru. Savukārt Augulim ir ļoti negatīvs reitings, sekojoši viņa virzīšana premjera amatam būtu pretrunā ar pašas ZZS proponēto principu, ka nākamajam premjeram jābūt arī atbalstam sabiedrībā.

Atsevišķi koalīcijas politiķi, kas nepārstāv ZZS, pauž skepsi, vai šis politiskais spēks tiešām vēlas uzņemties valdības vadīšanu, jo ērtāk ir neuzņemties atbildību, tādējādi mazāk riskējot ar saviem reitingiem.

Kā ziņots, Valsts prezidents Raimonds Vējonis, šodien pabeidzot pirmo sarunu kārtu ar partijām par jaunās valdības veidošanu, nosauca virkni darbu, kuriem būtu jābūt jaunās valdības prioritātēm, bet nenosauca nedz premjera amata kandidātu, nedz deva mājienu, kurai no partijām būtu jāuzņemas valdības veidošana.

Sarunās ar partijām pārliecinošs atbalsts kādam noteiktam koalīcijas modelim vai Ministru prezidenta kandidātam nav izveidojies, sacīja Vējonis un aicināja partijas ne vēlāk kā līdz šī gada beigām piedāvāt konkrētus premjera amata kandidātus un iespējamos koalīcijas modeļus.

ZZS šo Vējoņa runu traktēja kā partiju pozīciju izlīdzināšanu, atņemot valdības veidošanas iniciatīvu "Vienotībai", tāpēc partija paziņoja, ka arī tā piedāvāšot savu premjera amata kandidātu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!