Saskaņā ar līgumu, kas noslēgts starp Brēmenes Universitāti un Ventspils Augstskolu (VeA), plānots, ka satelīts "Venta-1" tiks palaists orbītā ap zemi ar Indijas nesējraķeti PSLV līdz šī gada jūnija beigām, portālu "Delfi" informēja VeA preses pārstāve Agnese Jēkabsone.
"Pašlaik notiek intensīvs darbs, lai satelītu sagatavotu startam. Lai gan tehniski satelīts bija uzbūvēts un prezentēts jau 2011. gadā, tikai tagad, kad ir zināma nesējraķete, ar ko tas tiks nogādāts kosmosā, var tikt veikti satelīta drošības testi, kuru programmu nosaka nesējraķetes īpašnieks," skaidro Jēkabsone.
VeA vācu partneri "Venta-1" nogādājuši Minhenē, kur vienā no Maksa Planka institūta laboratorijām šobrīd notiek vibrācijas un vakuuma testi. Indijas puse, pasūtot šos testus un strikti nosakot to programmu, rūpējas par to, lai stipru vibrāciju un mehānisku pārslodžu rezultātā kāda no satelīta atdalījusies detaļa nesabojā citu aparatūru, kas tiks pacelta kosmosā kopā ar "Ventu 1".
Tāpēc šajos testos satelītu pakļauj vibrācijām ar tieši tādām frekvencēm un tādām amplitūdām, kādas ir sagaidāmas nesējraķetes PSLV pacelšanās laikā.
Maina izskatu
Ventspils Augstskolas pārstāvjiem, kā atklāj Jēkabsone, prezentēts izmainīts satelīta "Venta-1" vizuālais tēls. Skaidrots, ka tas saistīts ar nepieciešamību izpildīt konkrētas nesējraķetes prasības. Plānojot visas kosmosā nogādājamās aparatūras izvietojumu nesējraķetē, par lietderīgu atzīta pēc iespējas vairāku satelītu kā vienas vienības atdalīšana no raķetes. Tas palielinot drošību laikā, kad tūlīt pēc atdalīšanās no raķetes satelīti "spieto" tuvu viens otram un var notikt sadursme.
Tā kā projekta "Venta-1" vācu partneri vienlaicīgi ar "Venta-1" satelītu nodrošina startu arī itāļu studentu satelītam "Max Valier", tad uz raķetes korpusa abi satelīti tiks nostiprināti kopā (redzams titulbildē). Sajūgti kopā tie tiks arī atdalīti no raķetes un tikai pēc nonākšanas atklātā kosmosā ar komandu no zemes tiks atdalīti viens no otra, lai turpmāko dzīvi orbītā vadītu autonomi.
Šis apstāklis licis mainīt "Ventas-1" saules paneļu konfigurāciju – vienas lielākas plaknes vietā, kā tas bija redzams agrāk publiskotajos attēlos, saules baterijas tagad ir izvietotas uz satelīta korpusa skaldnēm, tā, lai to izmēri nepārsniegtu satelīta korpusa izmērus. Vācu partneri skaidro, ka šādā konfigurācijā tiekot ieekonomēts arī kopējais svars, jo nepieciešama tikai viena atdalīšanas sistēma, ar kuru satelīts ir piestiprināts pie raķetes korpusa un pēc komandas saņemšanas tiek atbrīvots.
Šobrīd Ventspils Augstskolas inženieri gaida izmainītā satelīta tehniskos zīmējumus, lai pēc tam dotos uz Brēmeni un veiktu satelīta sistēmu pārbaudi. Plānots, ka satelīts būs jānogādā uz Indiju maija sākumā.
Kā liecina portāla "Delfi" informācija, līdz šim VeA pārstāvjiem bijušas grūtības ar satelīta izstrādes uzraudzību, bet, kā ziņots, 16. un 17. marta vizītes Minhenē laikā VeA augstskolas rektori Gitu Rēvladi nevēlējās pielaist pie satelīta apskates.