Rīgas brīvostas pārvaldei (RBP), kopš Konkurences padome (KP) 2009. gadā pieņēma pirmo lēmumu par konkurences pārkāpumiem, radušies izdevumi vairāk nekā viena miljona eiro apmērā, konstatēts Valsts kontroles (VK) veiktajā revīzijā.
No VK minētās summas 850 000 eiro ir KP uzliktie sodi un vairāk nekā 200 000 eiro - juridisko pakalpojumu izmaksas, vairākās tiesvedībās apstrīdot KP lēmumus.
Kā konstatējusi VK veiktajā revīzijā "Rīgas brīvostas pārvaldes rīcība, novēršot Konkurences padomes konstatētos pārkāpumus", KP sākotnēji uzliktais sods 64 000 eiro apmērā bijusi iespēja Rīgas brīvostai novērst KP konstatētos pārkāpumus.
Šai situācijā, kā publiskā paziņojumā norāda VK, turpmākie sodi, visticamāk, nesekotu, kā arī nerastos izdevumi juridiskajiem pakalpojumiem tiesvedībās.
Taču RBP, kā skaidro VK, nolēma nepārtraukt velkoņu pakalpojumu organizēšanu un dibināt meitas sabiedrību, tā turpinot pārkāpt Konkurences likuma normas, tikai tagad jau caur meitas sabiedrību – Rīgas brīvostas floti.
"Otra iespēja izvairīties no tik liela apmēra soda sankcijām bija 2013. gadā, kad revīziju noslēdza Valsts kontrole. Ja Rīgas brīvostas pārvalde būtu sākusi darbības, lai operatīvi ieviestu Valsts kontroles ieteikumu par Flotes reorganizāciju, tā izbeidzot komercdarbību velkoņu pakalpojumu jomā, tad Konkurences padomei, visticamāk, pēc komersantu sūdzībām nebūtu jāveic izmeklēšana un jākonstatē pārkāpumi. Tā kā šo pārkāpumu vienkārši vairs nebūtu, pārvaldei nebūtu jāmaksā 2015. gadā papildus uzliktais naudas sods vienošanās ietvaros 620 000 eiro apmērā," atklāts VK veiktajā revīzijā.
Tomēr RBP izvēlējās rīkoties citādāk, norāda VK.
"Sākot Konkurences padomes lēmumu apstrīdēšanu tiesā, neieviešot Valsts kontroles ieteikumus un turpinot īstenot konkurences tiesību pārkāpumus, sekojošos gados tika saņemti vēl divi Konkurences padomes lēmumi, ar kuriem nolemts RBP uzlikt naudas sodus, zaudētas visas trīs tiesvedības. 2015. gadā tika noslēgts administratīvais līgums ar Konkurences padomi, pēc kura noslēgšanas pārvaldei kopumā uzliktie naudas sodi sasniedza jau 850 000 eiro jeb trīspadsmit reizes vairāk, nekā bija sākotnēji noteiktais, neskaitot juridiskos izdevumus."
Valsts kontroliere Elita Krūmiņa norāda, ka Satiksmes ministrijai (SM) kā RBP uzraugošai institūcijai būtu jāvērtē Rīgas brīvostas amatpersonu atbildība gan konkurences likumu pārkāpumos, gan, Valsts kontroles ieskatā, absolūti iracionālās un valstij neizdevīgās darbības, ar kurām ilgstoši tika ignorēti Konkurences padomes lēmumi.
"Lai arī pārkāpumi, kas radījuši ievērojamus zaudējumus, Rīgas brīvostas pārvaldē tiek konstatēti ne pirmo reizi, atbildīgo ministriju, pašvaldības un Pārvaldes amatpersonu gatavība tos izvērtēt līdz šim ir bijusi kūtra. Šāda mēroga pārkāpumu sistemātiska neizvērtēšana un vainīgo amatpersonu nesaukšana pie atbildības diskreditē tiesiskumu un sūta nepareizus signālus visu to institūciju vadītājiem, kuri strādā godprātīgi un saimnieciski," piebilst Krūmiņa.
Valsts kontrole savā revīzijas ziņojumā RBP ir sniegusi vienu ieteikumu, aicinot izvērtēt pārvaldes amatpersonu pieņemto lēmumu lietderību un tiesiskumu par citu tirgus dalībnieku tiesību ierobežošanu velkoņu pakalpojumu sniegšanai Rīgas brīvostā un izvērtēt lēmumu pieņēmušo amatpersonu atbildību.