Politiskos lēmumus bieži vien ietekmē dažādi uzņēmēji, ceturtdien žurnālā "Ir" publicētā intervijā norāda atlūgumu iesniegusī Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ināra Pētersone.
Komentējot to, kāpēc nolēmusi pamest darbu VID, Pētersone atzīst, ka viņai nav pārliecības par iespēju nostrādāt visu termiņā paredzēto laiku – piecus gadus.
Viņa klāsta, ka saņem informāciju par politikas kuluāros notiekošo, tostarp par to, ka "ja būtu, ko likt vietā, tad, visticamāk, jau uzreiz pavasarī [pēc valdības maiņas] būtu nomainīta Pētersone".
"Parasti nav dūmu bez uguns. Ja tādas diskusijas ir, tātad kāda daļa nav apmierināta ar to, ko es daru. Un es nerunāju tikai par politiķiem. Diemžēl zinām, ka politiskos lēmumus bieži vien ietekmē dažnedažādi uzņēmēji, cilvēki," norāda Pētersone.
Tāpat VID vadītāja atzīst, ka neredz iespēju no ēnu ekonomikas apkarošanas nākamgad iegūt 750 miljonus eiro, ko finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) minējusi kā summu, kas nenonāk valsts kasē pievienotās vērtības nodokļa (PVN) krāpniecības rezultātā.
"Man ir grūti teikt, uz kādiem aprēķiniem balstās ministre. Droši vien tie ir PVN plaisas [neiekasētie nodokļa ieņēmumi] aprēķini Eiropā. Latvijā ir bijusi viena no augstākajām PVN plaisām Eiropas Savienībā, bet tie ir veci dati," viņa klāsta.
Pēc Pētersones teiktā, VID aplēses ir nesalīdzināmi zemākas. "Mēs varam aprēķināt [neiekasētās summas] un katru gadu arī vairāk nekā 200 miljonus aprēķinām, bet - naudu var tērēt tad, kad tā ir iekasēta, nevis uz papīra aprēķināta," viņa min.
Turklāt šie 750 miljoni esot aprēķināti ar lielu laika nobīdi, kad Latvijā bija vēl lielāka ēnu ekonomika.
Jau vēstīts, ka Pētersone iesniegusi atlūgumu.
Pētersone VID ģenerāldirektores amatā tika apstiprināta 2013. gada 22. oktobrī. Šim amatam viņa tika virzīta pēc toreizējā finanšu ministra Andra Vilka (V) ieteikuma. Pētersone nodokļu jomā strādā kopš 1995. gada. Gandrīz 15 gadus viņa vadījusi VID struktūrvienības, kuru darbs saistīts ar audita un nodokļu kontroles organizēšanu, savu profesionālo karjeru veidojot no auditores līdz ģenerāldirektora vietnieces amatam.
Pētersone ieguvusi profesionālo maģistra grādu ar lauksaimniecības ekonomista grāmatveža kvalifikāciju, kā arī maģistra grādu un uzņēmumu un iestāžu vadītāja kvalifikāciju.